Edukacja ekologiczna z niedźwiedziami? Rusza 2. edycja Programu z Pandą WWF

fot. WWF

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W nowym roku szkolnym 2021/22, zapraszamy do dołączenia do drugiej odsłony przygody edukacyjnej przygotowanej przez Fundację WWF Polska. Program z Pandą to idealna propozycja zachęcająca dzieci i młodzież do odkrywania świata przyrody i inspirująca do jego ochrony. Doświadczenia pierwszej edycji potwierdzają, że nasz projekt odpowiada na potrzeby nauczycieli i nauczycielek, edukatorów i edukatorek oraz wszystkich tych, którym kwestie ochrony przyrody i klimatu nie są obojętne.

Dzięki trzem niedźwiedziom, przewodnikom po trzech niezależnych ścieżkach tematycznych, można dobrać propozycje edukacji do wieku i zainteresowań uczestników i uczestniczek zajęć.

Do kogo skierowany jest program?

Program z Pandą jest w szczególności skierowany do szkół podstawowych, z podziałem treści odpowiednio dla klas: 1-3, 4-6 i 7-8, a jedną z trzech ścieżek, czyli ścieżkę pandy wielkiej (inaczej transformacji), rozszerzyliśmy o najstarszą grupę wiekową, którą kierujemy głównie do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych.

Oprócz szkół, dla których przede wszystkim zaprojektowaliśmy Program z Pandą, do udziału zapraszamy także inne placówki oświatowo-wychowawcze, które chcą dołączyć! Wiemy, jak wiele instytucji prowadzi obecnie edukację ekologiczną, a my udostępniamy świetne materiały! W przypadku transformacyjnej ścieżki pandy wielkiej oznacza to po prostu wprowadzenie tych zmian z Checklisty do audytu, które są aktualne dla danej instytucji. Osiągnięcia w ramach naszej najbardziej ambitnej ścieżki uhonorujemy odpowiednim tytułem, np. Szkoła z Pandą, Biblioteka z Pandą, Placówka z Pandą, Dom Kultury z Pandą – opowiada o programie Irka Jazukiewicz, specjalistka ds. programów edukacyjnych w WWF.

Jak działa Program z Pandą?

Przewodnik w tym programie, czyli nauczycielka bądź nauczyciel, zgłasza się do Programu z grupą uczestników i personalizuje swoją przygodę, wybierając jedną z trzech ścieżek edukacyjnych przygotowanych przez WWF. W zależności od obranej ścieżki, przewodnikiem grupy będzie:

 • niedźwiedź polarny – pomoże zgłębić zagadnienia związane z klimatem i jego ochroną • niedźwiedź brunatny – przybliży tematykę różnorodności biologicznej


 • panda wielka – przedstawi ponad 60 pomysłów i rozwiązań na to, jak krok po kroku zamienić szkołę w miejsce przyjazne nie tylko ludziom, ale także środowisku! (ścieżka transformacji).Kiedy Przewodnik zostanie przyjęta/y do Programu, dołącza również do online’owej społeczności, gdzie będzie mieć stały kontakt z: koordynatorkami programu oraz innymi przewodnikami z placówek w całej Polsce. Dzięki społeczności, można nie tylko podzielić się swoimi pomysłami czy osiągnięciami z grupą w realizacji Programu, pochwalić się i świętować sukcesy, ale również zasięgnąć porady i sprawdzić, jak inne klasy radzą sobie z jego wyzwaniami.

W materiałach o Programie, jak i w społeczności online, otrzymasz sporą dawkę inspiracji jak to zrobić, a same materiały edukacyjne opracowane przez WWF, będą skarbnicą podpowiedzi i pomysłów gotowych do użycia!

2. edycja Programu z Pandą to:

 • wyzwania dla uczniów w każdym wieku (klasy 1-3, 4-6, 7-8 i szkoły ponadpodstawowe)
 • 55 atrakcyjnych scenariuszy edukacyjnych WWF z pięknymi załącznikami!
 • kreatywna realizacja podstawy programowej w ramach swojego przedmiotu
 • możliwość pracy w pojedynkę lub tandemie edukacyjnym
 • społeczność online’owa dla nauczycielek/i i edukatorów dla konsultacji i wymiany doświadczeń
 • certyfikaty oraz tytuły Szkoły/ Świetlicy czy innej Placówki z Pandą dla najbardziej zaangażowanych

Realizacja Programu z Pandą jest możliwa także w trakcie obowiązywania nauczania zdalnego, a uczestnictwo w nim jest bezpłatne!

Nie zwlekaj, wypełnij formularz i zgłoś się już dziś!

wwf.pl/formularz-osoba-zglaszajaca-zespol

wwf.pl/formularz-druga-osoba-z-tandemu

Na zgłoszenia do drugiej edycji czekamy do 30 września, a z Programem startujemy już w październiku!

Szczegółowe informacje na stronie: https://www.wwf.pl/program-z-panda-2.

 

(Źródło: Fundacja WWF)

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie