Czytanie wzmacnia!

fot. Centrum Edukacji Obywatelskiej

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

To już dziś - VII wydanie ogólnopolskiej Nocy Bibliotek odbywać się będzie pod hasłem „Czytanie wzmacnia”. Udział zgłosiło 1300 bibliotek z całej Polski, w tym ponad 70 z Warszawy, dołączają kolejne. Noc Bibliotek to jedno z największych wydarzeń czytelniczych w Polsce – wielkie święto bibliotek i czytelników. W niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z bibliotek jako otwartych, najbliższych, najbardziej demokratycznych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi. Trudny czas pandemii przypomniał, jak biblioteki są ważne i potrzebne – kierujemy wspólnie na nie światło, pokazując wspierającą moc literatury i siłę lokalnej społeczności, by jak najwięcej ludzi uznało je za swoje miejsca.

W bibliotekach w całej Polsce czekają na czytelników specjalne wydarzenia – niecodzienne spotkania z literaturą i jej gwiazdami. Odbędą się m.in.: ogólnopolska gra online „Czytanie wzmacnia” z 24 zadaniami „wzmacniającymi” uczestników w czterech kategoriach: relacje, zdrowie, wiedza, wyobraźnia, nocą 9 października dostępna na: nocbibliotek.pl/gra, a także: spotkania śpiewacze, rozgrzewki integracyjne z opasłymi tomami, mecze literackie wzmacniające kibiców, nocowania w bibliotece, speed-datingi z książkami i ostre dyżury literackie, warsztaty detektywistyczne, wystawy zbiorów specjalnych, zwiedzanie magazynów i poszukiwanie skarbu, pokazy filmowe ekranizacji, silent disco i potańcówki między regałami, słowotwórcze warsztaty międzypokoleniowe, maratony komiksowe i czytelnicze, łasuchy literackie.

Czytanie wzmacnia? Zobaczcie i posłuchajcie: https://www.facebook.com/nocbibliotek/videos/2727895600835222.  

9 października o 19.00 – uroczysta inauguracja akcji w nowej bibliotece MDM w Warszawie (ul. Marszałkowska 55/73), prowadzona przez Katarzynę Stoparczyk i Macieja Orłosia, z udziałem twórców, transmitowana do bibliotek. Udział zapowiedzieli m.in. Grzegorz Kasdepke, Igor Brejdygant, Zuzanna Orlińska, Marcin Kozioł, Rafał Witek, Joanna Mueller, której wiersz napisany z tej okazji Co to za tuba, co to za wzmacniacz? przeczytamy wspólnie ze sceny.

Jako wstęp, o 17.30 - warsztaty słowotwórcze „DoMowy – rodzinne historie o słowach” dla rodzin z dziećmi (w wieku 3-7 lat) z Kasią Stoparczyk i Hanną Kotowską. Bilet wstępu to słówko wymyślone przez dziecko. Miejsce: biblioteka MDM.

O 20.00 – prowadzone przez Adama Struga z kapelą spotkanie śpiewacze z jego piosenkami do wierszy poetów międzywojnia, m.in. Juliana Tuwima i Bolesława Leśmiana. Utwory skonstruowane są tak, by uczestnicy mogli je śpiewać wspólnie z autorem. „Jest to w dużej mierze muzyka do tańca, uprasza się więc publiczność, by się nie powstrzymywała”.

O 21.00 – spotkanie z Malcolmem XD – bestsellerowym, najbardziej nieznanym autorem w Polsce, którego książki wzmacniają przez śmiech Polaków w pandemii, jak mało które. Prowadzenie: Maciej Orłoś. Miejsce: biblioteka MDM.

Nocy Bibliotek towarzyszy akcja „Podziel się książkami” – zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych i innych poszukiwanych książek.

Zobacz MAPĘ BIBLIOTEK z planami lokalnych wydarzeń: nocbibliotek.pl/mapa.

Więcej informacji o tym wydarzeniu znajdziecie na: nocbibliotek.pl, fb.com/nocbibliotek.

*** 

Akcję współtworzą: Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej (główny organizator), Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego pod honorowym patronatem Biblioteki Narodowej i programu Niepodległa. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Partnerzy: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, SBP.pl, Miasto Stołeczne Warszawa, Polska Izba Książki, Polska Izba Książki, Fundacja Powszechnego Czytania, GD Events, Clickmeeting,
Wydawnictwa: HarperKids, Media Rodzina, Grupa Wydawnicza Foksal, Mamania.

Mecenas akcji: Platon.

Patroni medialni: WP.pl, Polityka, Magazyn Książki, Kosmos dla dziewczynek, Grupa Cogito, Polskie Radio Dzieciom, RDC, Lustro Biblioteki, Biblioteka w szkole.

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie