Noc Bibliotek 2023

fot. Centrum Edukacji Obywatelskiej

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

9. wydanie ogólnopolskiej Nocy Bibliotek odbędzie się już w sobotę 7 października 2023 r. pod hasłem „Absurd nie czytać”. Udział zgłosiło już 1400 bibliotek z całej Polski, codziennie dołączają kolejne.

Noc Bibliotek to jedno z największych wydarzeń czytelniczych w Polsce. W niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbliższych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, otwartych i dostępnych. Wspólnie tej wyjątkowej nocy kierujemy światło na biblioteki, pokazując wspierającą moc literatury i siłę lokalnej społeczności, by jak najwięcej ludzi uznało je za swoje miejsca.

W bibliotekach w całej Polsce czekają na czytelników specjalne wydarzenia – niecodzienne spotkania z literaturą i jej gwiazdami. Odbędą się m.in.: warsztaty impro w bibliotece, gra twórcza „Absurd nie pisać”, spotkania śpiewacze, rozgrzewki integracyjne z opasłymi tomami, ostre dyżury biblioteczne, warsztaty detektywistyczne, wystawy zbiorów specjalnych i zwiedzanie magazynów, pokazy filmowe, silent disco i potańcówki, maratony czytania i łasuchy literackie oraz oczywiście nocowania w bibliotekach.

7 października o godz. 18.00 połączmy się online na uroczystej inauguracji ogólnopolskiej Nocy Bibliotek – transmisja na: fb.com/nocbibliotek i stronie nocbibliotek.pl/inauguracja. Wraz z gośćmi specjalnymi będziemy po raz pierwszy w bibliotece szkolnej, na scenie w słynnym II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego w Warszawie. W programie m.in. wspólne czytanie wiersza Wisławy Szymborskiej „Nieczytanie” z absolwentką szkoły – aktorką Vanessą Aleksander, a także spektakl improwizowany „Kto czyta, ten rządzi” w wykonaniu Impro Quartetu – niepowtarzalne wydarzenie tylko tej nocy! Artyści na scenie wykorzystają przyniesione przez publiczność cytaty literackie. Prowadzenie: Artem Manuilov.

Jako wstęp, o godz. 16.00 – spacer po niedawno odtworzonym szkolnym ogrodzie botanicznym i okolicach z poetą, pisarzem i przyrodnikiem Michałem Książkiem. A po części oficjalnej – o godz. 20.00 – otwarte warsztaty twórcze z metod impro, a równolegle kino: polsko-fińska animacja „Pamiętniki Tatusia Muminka”, 2021.

Nocy Bibliotek w całej Polsce towarzyszy akcja „Podziel się książkami” – zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych i innych poszukiwanych książek.

Zobacz spot Nocy Bibliotek.

MAPA BIBLIOTEK z planami lokalnych wydarzeń: nocbibliotek.pl/mapa.

Jednym z patronów medialnych tego wydarzenia jest Edunews.pl.

***

Ogólnopolską Noc Bibliotek współtworzą: Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej (główny organizator), Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego pod honorowym patronatem Biblioteki Narodowej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

(Źródło: Centrum Edukacji Obywatelskiej)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Dziękuję za ten artykuł.
Ppp napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Terada i Merill mają CAŁKOWITĄ rację. Jak ktoś chce i może - nauczy się i bez oceniania. Jeśli ktoś ...
Marcin Zaród napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Mój syn będąc w liceum w klasie mat-info-fiz prosił z kolegami o ustawienie takich tablic na korytar...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Świetny przykład, że każdą przestrzeń klasy da się łatwo zreorganizować, aby pobudzić aktywne uczeni...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
O informacji zwrotnej można długo... Przedstawione tu wskazówki są cenne. Niestety, problem w tym, ż...
Andrzej napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Bardzo proszę o przykład idealnie napisanej informacji zwrotnej.
Ppp napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Jeśli jestem w czymś dobry - wiem o tym, dodatkowy komentarz nie jest potrzebny.Jeśli jestem w czymś...
Piotr napisał/a komentarz do Déjà vu
Codziennie z ulgą odkrywam, że jestem emerytowanym nauczycielem

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie