Telewizja HISTORY przygotowała projekt Herstory, który poświęcony jest historiom inspirujących kobiet – od twórczyni kodeków, przez antropolożki, po tajne agentki. Postaci wybitnych Polek przybliżą nam podcasty, dzieła sztuki i wyjątkowa aukcja charytatywna, a także specjalnie opracowane scenariusze lekcji.
HISTORY Channel we współpracy z Edunews.pl przygotowała bezpłatne scenariusze lekcji dla nauczycieli.
Herstory to projekt, przy którym w moim zespole chce pracować każdy i zważywszy na szeroki zakres działań, każdy taką szansę dostał. Zaczynając od kampanii na naszych kanałach telewizyjnych, przez specjalną stronę internetową, aktywności w mediach społecznościowych aż po podcasty. Zachęcam do wysłuchania rozmów Anny Tatarskiej z jej gościniami o roli kobiet w świecie - od kultury, nauki, sztuki do gamingu, sportu i mediów. Kolejny ważny akapit w naszej opowieści Herstory to zestaw scenariuszy lekcji przygotowanych przez współpracujących z nami ekspertów i ekspertki do wykorzystania w szkołach podstawowych i średnich – mówi wiceprezeska, dyrektorka generalna A+E Networks CEE, Izabella Wiley.
Korzystając z przygotowanych scenariuszy, nauczyciele i nauczycielki mogą przedstawić uczniom Polki, o których nie znajdą wiele informacji w podręcznikach. Dzięki takim lekcjom uczniowie i uczennice poszerzą wiedzę o Marii Curie-Skłodowskiej, poznają Marię Czaplicką i inne pionierki, dowiedzą się o nieznanych im dotąd naukowczyniach.
Uczniowie poznają też kobiety, które zapisały się w historii walk o niepodległość i demokrację w Polsce, zanalizują biogramy kilku kobiet walczących w obronie niepodległości Polski, poddadzą refleksji ich działania. Elżbieta Zawacka, Anna Pustowójtówna i Aleksandra Zagórska to nazwiska, które powinien znać każdy.
Opracowane materiały można pobrać ze strony: https://www.historytv.pl/herstory/ w zakładce Materiały dla szkół.