Podsumowanie akcji sprzątania świata po raz 30.

fot. Fundacja Nasza Ziemia

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Posprzątane! Przynajmniej na jakiś czas... Koordynowana przez Fundację Nasza Ziemia Akcja Sprzątanie świata - Polska od 30 lat cieszy się tak dużym zaufaniem Polek i Polaków. W jubileuszowej 30. Akcji Sprzątanie świata - Polska udział wzięło 542 753 uczestników z całego kraju. To aż 34 procent więcej, niż przed rokiem, co oznacza, że chcemy w ten sposób włączać się w manifest przeciwko śmieceniu w naturze.

Do Akcji każdego roku tłumnie dołączają szkoły, przedszkola, ale również samorządy, wolontariaty pracownicze, grupy hobbystyczne, sportowe, sąsiedzkie, harcerze, nurkowie, koła gospodyń wiejskich, a nawet… zakłady karne.

Ile śmieci udało nam się zebrać?

Uczestnicy Akcji wspólnymi siłami, ze wsparciem koordynatorów i służb miejskich, zebrali ponad 488 943 kilogramy śmieci! Co martwi najbardziej, wśród zebranych odpadów nadal przeważały tzw. śmieci weekendowe, które z powodzeniem i bez dużego wysiłku mogłyby trafić do najbliższego kosza, takie jak: butelki czy opakowania po żywności. Dużą grupę stanowiły również gabaryty, opony, części samochodowe, czy pozostałości po remontach.

Małe odpady, duży problem

W tym roku Fundacja Nasza Ziemia szczególną uwagę chciała zwrócić na skalę problemu związanego z kapslami i niedopałkami oraz wynikające z niego zagrożenia dla środowiska. Wiele grup uczestniczących w Akcji Sprzątanie świata - Polska podjęło się tego nie lada wyzwania w czasie działań terenowych, dzięki czemu łącznie zebrano 635 tys. niedopałków i 167 tys. kapsli! Są to odpady, które z racji rozmiarów trudno posprzątać, a które bardzo szkodzą środowisku, są prawdziwymi bombami ekologicznymi trującymi wodę i glebę. Uczestnicy Akcji znajdowali je głównie w parkach, pod ławkami, czy zakopane w piasku na plaży.

Film z podsumowaniem finału

Tegoroczna edycja Akcji Sprzątanie świata - Polska jest już wspomnieniem. Pozostały po niej przede wszystkim dobre efekty dla naszej planety. Mamy też zachowane tuż pod sercem te wszystkie piękne momenty, które znakomicie wpisały się w jubileusz naszej Akcji w Polsce. Jeszcze długo będzie nam towarzyszyć uczucie nieopisanej wdzięczności dla tych, którzy w tym roku, ale też przez minione trzy dekady, byli z nami. Zapraszamy na film z finału 30 Akcji Sprzątanie świata w Polsce.

 

Źródło: Fundacja Nasza Ziemia

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie