Gdy edukacja staje się innowacją - druga edycja programu Akcelerator Pro

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Autonomiczny pojazd, konsole do retro gier napędzane pedałami, aplikacja GreenWear ujawniająca wpływ fast fashion na środowisko, modele pojazdów napędzanych wodorem i etanolem oraz szkolne strefy relaksu i dobrostanu – to tylko niektóre z 19 projektów zrealizowanych w drugiej edycji programu Akcelerator Pro. W roku szkolnym 2024/2025, dzięki wspólnemu działaniu Fundacji Szkoła z Klasą i Fundacji Inter Cars, uczniowie wraz z nauczycielami wprowadzali w życie innowacyjne pomysły, które uczą współpracy, kreatywności i odpowiedzialności.

Program Akcelerator Pro już od dwóch lat odpowiada na realne potrzeby szkół branżowych i technicznych. Wspiera nauczycieli w budowaniu angażującego i inspirującego środowiska nauczania. Wyposaża w metody rozwijania kompetencji przyszłości uczniów. W tegorocznej edycji młodzież szkolna, pod okiem mentorów, przez kilka miesięcy realizowała projekty, w których wykorzystywali zdobytą wiedzę teoretyczną, poznawali nowe umiejętności i testowali je w praktyce – od planowania aż po wdrożenie. Tematyka działań inspirowana była wyzwaniami i trendami z różnych sektorów gospodarki: od motoryzacji, przez ekologię i odnawialne źródła energii, po aspekty ludzkie, takie jak dobrostan psychofizyczny.

W tym roku uczestnicy programu z 13 polskich szkół zrealizowali łącznie 19 projektów. To doświadczenie po raz kolejny potwierdziło, jak ważna jest edukacja, która zachęca do działania, uczy realizacji i daje satysfakcję z osiągniętego efektu. Współpraca i zaangażowanie kadry pedagogicznej i uczniów cieszą i świadczą o tym, jak doskonałe efekty przynosi nauka oparta na doświadczeniu, jasno określonym celu i uczniowskiej partycypacji. Celem Fundacji Szkoła z Klasą jest wprowadzanie właśnie takiego podejścia do szkół. W programie współorganizowanym wraz z Fundacją Inter Cars tak właśnie działamy i co najważniejsze pomagają nam w tym nauczyciele i nauczycielki, którzy mimo codziennych obowiązków decydują się na dodatkowe wyzwanie, jakim jest udział w programie – mówi Daria Rodzik, koordynatorka programu.

Projekty drugiej edycji Akceleratora Pro odpowiadają na najważniejsze wyzwania współczesności – zmiany klimatyczne, transformację energetyczną, dostępność nowych technologii i potrzebę większej inkluzywności w edukacji.

OZE i alternatywne źródła energii

Udział w programie i realizacja projektów pozwoliły młodym inżynierom rozwinąć skrzydła, zwiększając ich świadomość energetyczną oraz kształtując praktyczne kompetencje techniczne. Dzięki swoim pomysłom i zaangażowaniu pokazali, że zielone technologie mogą stać się realną częścią inteligentnych rozwiązań przyszłości. W Niepołomicach uczniowie stworzyli mobilną stację ładowania pojazdów elektrycznych, zasilaną panelami słonecznymi i częściowo zbudowaną z elektrośmieci. Podjęli się również wykonania edukacyjnego modelu pojazdu napędzanego wodorem. W Mielcu skonstruowano pojazd zasilany biopaliwem na bazie etanolu, natomiast w Ełku przygotowano „Eko-stację” ładowarkę do telefonów i smartwatchy, uruchamianą za pomocą pedałowania. W Gliwicach powstał model systemu indukcyjnego ładowania pojazdów elektrycznych na skrzyżowaniach świetlnych, wykorzystujący energię słoneczną. Z kolei w Jarosławiu zaprojektowano samoobsługową stację naprawy rowerów i hulajnóg, z dostępem do instrukcji obsługi za pomocą aplikacji QR.

Ekologiczna Moda

Jak udowodnili uczniowie i uczennice z Jarosławia, nie tylko energetyka może być zielona. Stworzyli oni aplikację GreenWear, która pozwala skanować metki ubrań i sprawdzać, jaki wpływ na środowisko ma ich produkcja. Projekt nie tylko rozwija kompetencje cyfrowe, ale przede wszystkim uczy świadomego i odpowiedzialnego konsumpcjonizmu. Za ten pomysł zespół składający się z dwóch uczniów i uczennicy otrzymali pierwsze miejsce i tytuł laureata w Olimpiadzie Innowacji Technicznych w Ochronie Środowiska.

Motoryzacja i nowe technologie

W Technikum Samochodowym w Bydgoszczy zbudowano model autonomicznego pojazdu, który samodzielnie rozpoznaje znaki drogowe i sygnalizację świetlną – to pierwszy krok w stronę nauki sztucznej inteligencji i automatyki. W Jarosławiu powstał EKO DRIFTER – elektryczny pojazd szkoleniowy do nauki kontrolowanego poślizgu, czyli driftowania, który uczy panowania nad pojazdem w trudnych warunkach drogowych. Uczniowie ze Strzelec Opolskich zorganizowali zawody modeli pojazdów elektrycznych EMR 2025, testując ich przyczepność i osiągi na specjalnie przygotowanych trasach, rozwijając przy tym kompetencje mechatroniczne. W Nowym Dworze Mazowieckim powstał model ciągnika siodłowego do ćwiczeń z logistyki, który służy jako praktyczne narzędzie nauki rozmieszczania ładunku. W Mikołowie młodzież założyła szkolny klub Rally Team, funkcjonujący jak prawdziwy zespół wyścigowy – z mechanikami, inżynierami i specjalistami od promocji. W Sieradzu zrealizowano cykl spotkań z praktykami branży motoryzacyjnej, które łączą teorię z inspiracją zawodową, a uczniowie z Biłgoraju stworzyli wirtualną pracownię mechatroniki z użyciem technologii VR, zdobywając przy tym umiejętności z zakresu inżynierii odwrotnej i modelowania 3D.

Projekty dla społeczności lokalnych 

W Sieradzu, dzięki uczestnikom programu Akcelerator Pro, powstała nowoczesna przestrzeń do nauki i odpoczynku, zasilana panelami słonecznymi. Łączy ona komfort, integrację międzypokoleniową i troskę o środowisko. W bydgoskim technikum samochodowym, gdzie dziewczęta stanowią mniejszość, stworzono Girl’s Corner – przestrzeń, w której uczennice mogą rozwijać swoje pasje, realizować inicjatywy i wzajemnie się wspierać. Z kolei w technikum elektronicznym uczniowie zaprojektowali dwie stacjonarne konsole do retro gier, które są zasilane pedałowaniem na rowerku treningowym. Grając, młodzież jednocześnie podejmuje aktywność fizyczną – projekt ma zachęcać do ruchu i zdrowego stylu życia.

W Strzelcach Opolskich zrealizowano projekt Eko-Relax – przyjazną, wygodną strefę wypoczynku, zaprojektowaną i urządzoną przez samych uczniów. To nie tylko inwestycja w dobrostan, ale także doskonała lekcja współpracy i planowania przestrzeni wspólnej.

Zwieńczeniem społecznej odpowiedzialności była realizacja projektu „Kolej na spedytorów” z Nietążkowa, w ramach którego uczniowie postanowili ocalić od zapomnienia lokalne dziedzictwo transportowe, podejmując się rewitalizacji zabytkowej lokomotywy Px48. Dla społeczności miasta to nie tylko pojazd – to wspomnienie dzieciństwa i symbol historii, który młodzież chce przywrócić do życia.

Program Akcelerator Pro doskonale dopełnia prowadzone przez nas od 4 lat działania służące wsparciu rozwojowemu, edukacyjnemu i finansowemu młodzieży szkolnej. Razem z Fundacją Szkoła z Klasą docieramy do nauczycieli, którzy mają bezpośredni wpływ na kształtowanie kompetencji uczniów i to pokazują zrealizowane w programie projekty. Mamy pełne przekonanie, że sukces programów edukacyjnych tkwi w wymianie doświadczeń, wiedzy i współpracy, w którą zaangażowana jest cała społeczność szkolna – mówi Anna Słoboda, menadżerka Fundacji Inter Cars.

Finał z mocą młodych pomysłów

Kulminacją programu będzie festiwal projektów, który odbędzie się 9 czerwca w Warszawie. W wydarzeniu wezmą udział uczniowie i uczennice wraz z nauczycielami i nauczycielkami, a także eksperci ze świata edukacji, technologii i przemysłu. Spotkanie to będzie przestrzenią do dzielenia się doświadczeniem i inspirowania kolejnych szkół do działania. Program Akcelerator Pro to nie tylko granty i szkolenia, to przede wszystkim przekonanie, że edukacja w szkołach branżowych i technicznych może być twórcza, inspirująca, a wszystko dzięki nauczycielom i nauczycielkom tych szkół i młodym ludziom.

Zobacz listę projektów realizowanych w programie.

 

(Źródło: Fundacja Szkoła z klasą)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Jan napisał/a komentarz do Odwrót od ekranów w edukacji?
Żeby napisać coś tradycyjnie potrzebne są tylko dwie rzeczy: 1. długopis i 2. papier (kreda i tablic...
Sebastian Matysiak napisał/a komentarz do Odwrót od ekranów w edukacji?
Człowiek dorosły wchodzi do świata technologii z już ukształtowanym układem nerwowym, wypracowanymi ...
Ppp napisał/a komentarz do Wytrwałość ucznia
Przypominam, że poza Pani przedmiotem, uczeń ma do obsłużenia jeszcze kilkanaście innych, plus dodat...
Pełna zgoda, tylko potrzebny jest CZAS. Plus świadomość, że lektury szkolne bywają trudne i nie możn...
Sebastian Matysiak napisał/a komentarz do Smartfon na lekcji. Zło piekielne czy narzędzie edukacyjne? 
Bil Gates powiedział: „Postęp technologii polega na dostosowaniu jej tak, abyś nawet jej nie zauważa...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Dlaczego nauka przez całe życie i małymi porcjami?
Szkopuł w tym, że tak do końca to nie wiemy co jest na prawdę potrzebne, czyli czego uczyć.
Sebastian Matysiak napisał/a komentarz do Czy rankingi szkół rzeczywiście mierzą jakość edukacji?
To trochę tak, jakby oceniać trenera wyłącznie po wynikach zawodników — bez patrzenia na to, z kim z...
Wspaniałe zrozumienie tematu. Uważam dokładnie tak samo jak Autor artykułu. Pracuje w szkole jako pe...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie