Multimedialna szkoła

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
innowacje w edukacjiFundacja Instytut Nowoczesnej Edukacji w ramach Kampanii na Rzecz Uczenia realizuje trzyletni projekt edukacyjny „Multimedialna edukacja”. Jego głównym celem jest wdrożenie do szkół narzędzi multimedialnych - przede wszystkim Multitablic - oraz przygotowanie nauczycieli do systematycznego wykorzystywania nowoczesnych narzędzi dydaktycznych podczas zajęć.
 
1 września prof. Andrzej Blikle (informatyk, pracownik Instytutu Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk) otworzył, pierwszą w Polsce, Multimedialną Szkołę Pro Futuro w Warszawie. Szkoła od maja przygotowywała się do wprowadzenia narzędzi multimedialnych oraz prowadziła szkolenia dla nauczycieli, a także lekcje pokazowe dla rodziców. Projekt otrzymał akceptację całej społeczności szkolnej i od tego roku wszyscy uczniowie będą mieli możliwość doświadczania i zdobywania wiedzy zgodnie ze współczesną formą postrzegania świata.
 
Tablice interaktywne są obecne w polskich szkołach, ale ich wykorzystanie pozostawia wiele do życzenia. Tymczasem doświadczenia brytyjskie pokazują, iż zastosowanie tych narzędzi w edukacji znacznie poprawia skuteczność procesu dydaktycznego. W brytyjskich szkołach jest już 250 tysięcy tablic interaktywnych i stały się one podstawowym narzędziem pracy ucznia i nauczyciela podczas zajęć.
 
Badanie przeprowadzone przez BECTA, brytyjską agencję rządową ds. wprowadzania nowych technologii edukacyjnych w szkołach, pokazują, że ich użycie w trakcie lekcji znacznie zwiększyło skuteczność nauczania pojęć złożonych i abstrakcyjnych, m.in. matematyki czy nauk przyrodniczych. W zakresie przedmiotów przyrodniczych, uczniowie w wieku 5-7 lat wyprzedzili rówieśników grup kontrolnych (nie korzystających z tablic) średnio o 4,75 miesiąca jeśli chodzi o szybkość opanowywania materiału. W grupie dzieci zdolnych, wartość ta wyniosła 3,5 miesiąca. Istotne jest również, że wykorzystanie tablic znacznie zwiększyło ilość przyswajanego materiału przez osoby o tzw. specjalnych potrzebach edukacyjnych. Według przytoczonych badań przyswajały one zadany materiał o 7,5 miesiąca szybciej.
 
innowacje w edukacji 
 
Gorącym zwolennikiem wykorzystania tablic w pracy szkoły jest często goszczący w Polsce brytyjski ekspert ds. nowoczesnej edukacji, Collin Rose. Uważa on, że lepsze wyniki edukacyjne uczniów korzystających z tablic są możliwe dzięki wielokrotnemu zapisowi materiału dydaktycznego oraz częstemu (i łatwemu) powracaniu do przyswajanych treści. Drugim powodem jest to, że te narzędzia interaktywne angażują trzy kluczowe w procesie dydaktycznym zmysły: słuch, wzrok i dotyk. Uczniowie, mogą nie tylko obejrzeć interesujące ich zagadnienie, ale często posłuchać materiału dźwiękowego, czy wreszcie samodzielnie sterować poszczególnymi aplikacjami interaktywnego narzędzia, zamieniając palec w wirtualny, kolorowy flamaster.
 
Więcej informacji na stronie www.ine.com.pl

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...
Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie