Innowacja w kształceniu ustawicznym

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
e-learningKształcenie i innowacja idą w parze; kształcenie charakteryzuje się przez zmiany w zachowaniu, natomiast innowacja wymaga zmiany procesu myślenia. Oba zjawiska oznaczają zmianę na lepsze. Dzisiaj technologie informacyjno-komunikacyjne stają się coraz bardziej częścią krajobrazu edukacyjnego, zachęcając do innowacji w kształceniu na wszystkich poziomach edukacyjnych.
 
Nowe sposoby dostępu, współwykorzystania i współpracy w zakresie wiedzy, skłoniły nas do refleksji, w jaki sposób możemy wspierać kształcenie i innowację, zarówno w formalnej, jak i w nieformalnej edukacji.

Numer 21 eLearning Papers proponuje szeroki przegląd tematu innowacji w kształceniu ustawicznym. Oprócz spojrzenia na to, w jaki sposób innowacja przekształca aktualne praktyki edukacyjne, numer ten omawia także, w jaki sposób praktyka edukacyjna może wspierać innowację w większym systemie społeczno-ekonomicznym, szczególnie w kontekście edukacji i szkolenia dorosłych.

Przy rosnącej ilości dostępnych technologii i przy zwiększającej się różnorodności modeli edukacyjnych, zmieniają się także role nauczyciela i ucznia. Obecnie nauczyciele nie ograniczają się do zwykłego przekazywania wiedzy, ale raczej oferują strategie informacyjne na potrzeby kształcenia, kierując uczniami w procesie zdobywania informacji, kwestionowania, zrozumienia i przekształcania w wiedzą. Przystosowując środowiska i programy edukacyjne do tego sposobu kształcenia, zachęcamy uczniów no nauki uczenia się.

Poprzez opis obiecujących postępów oraz, w innych przypadkach, krytyczną analizę osiągnięć w wybranych dziedzinach, badanie przedstawione tutaj ocenia naszą zdolność uczenia się w różnych warunkach i określa wyzwania i potencjał technologii informacyjno-komunikacyjnych dla poprawy naszej zdolności rozwijania się jako uczniowie przez całe życie.

W dzisiejszych czasach, aby osiągnąć powodzenie, zarówno studenci jak i profesjonaliści, muszą stale wzmacniać swoją wiedzę i umiejętności, aby stawić czoła pojawiającym się problemom, uczestnicząc tym samym w procesie ciągłego rozwoju zawodowego.
 
Przeczytaj artykuły w numerze 21 eLearning Papers

e-learning 
 
eLearning Papers jest publikacją elektroniczną, stworzoną jako część portalu elearningeuropa.info. Portal ten jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą na celu promowanie wykorzystania technologii multimedialnych i internetu w edukacji i szkoleniu.
 
 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie