Czas na n@ukę - czym jest KNO?

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
e-learningTo, że nauka to potęgi klucz, wiadomo od dawna. To, że człowiek uczy się przez całe życie, również nie jest nam obce.
W rzeczywistości jednak na edukację zwykle nie mamy czasu. Teraz jest szansa by to zmienić!
 
 
 
W październiku 2009 roku ruszył projekt pt. „Model systemu wdrażania i upowszechniania kształcenia na odległość w uczeniu się przez całe życie” współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, realizowany przez Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej.
 
Kształcenie Na Odległość? A co to?
Kształcenie na odległość to wszystkie formy wspomagania i prowadzenia procesu dydaktycznego nie wymagające bezpośredniego kontaktu nauczającego i uczącego się. W działaniach tych wykorzystuje się technologie informacyjne i komunikacyjne (ICT). Szerokie pojęcie KNO obejmuje zróżnicowany zakres zastosowań ICT w kształceniu. Począwszy od wspomagania zajęć tradycyjnych, poprzez ich częściowe zastępowanie różnymi formami kształcenia zdalnego, aż do prowadzenia pełnego procesu dydaktycznego na odległość. W tym celu wykorzystuje się nowe formy kształcenia, które bazują na potencjale internetu, nowych technologii komunikacyjnych i multimediów.

„Kursy i szkolenia zdalne są coraz bardziej pożądane i popularne, szczególnie jeśli ich immanentną cechą jest niezawodność, aktualność i wysoka jakość merytoryczna.” – informuje Marta Dziubińska – ekspert w zakresie KNO. 

Jak to będzie?
Zadania w ramach tego projektu rozłożone są na okres pięciu lat i zostały podzielone na etapy. Przewidziana jest organizacja szeregu konferencji i warsztatów mających na celu upowszechnianie kształcenia na odległość. W ramach tego etapu powstaną też liczne publikacje, które pozwolą beneficjentom projektu zapoznać się z nową jakością edukacji. Dla placówek wdrażających kształcenie na odległość zostanie przygotowany dedykowany portal wraz z repozytorium materiałów dydaktycznych, łączący zalety strony internetowej oraz portalu edukacyjnego.
 
Do działań mających na budowanie zasobów niezbędnych do wdrożenia KNO należy także przygotowanie kursów e-learningowych. Łącznie ma zostać przygotowane 100 kursów, których część będzie adresowana do słuchaczy szkół i placówek kształcenia ustawicznego, a część do nauczycieli. 
 
Image 
 
(Źródło: Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej) 
 
 
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie