Czas na n@ukę - KNO na piątkę!

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
e-learningTych, którzy skorzystali z nauki na odległość, nie trzeba już przekonywać. Kształcenie na odległość (KNO) warto promować, warto wdrażać i warto z niego korzystać. Uczyć się należy, a jak jeszcze można robić to nie wychodząc z domu, to lepszej możliwości być nie może.
 
  
Rożne osoby preferują różne formy nauki. Kształcenie na odległość sprawia, że każdy uczy się tak jak lubi i wtedy kiedy lubi. Dzięki takiej swobodzie, która umożliwia zindywidualizowanie ścieżki kształcenia, efektywność uczenia się wzrasta. 

Nauka dostępna dla wszystkich
Na kształceniu na odległość zyskują przede wszystkim ci, którzy w przypadku stacjonarnej formy nauki napotkaliby wiele trudności. Mowa przede wszystkim o niepełnosprawnych, którzy dzięki możliwości zdalnej nauki przełamują bariery społeczne. Także rodzice małych dzieci chętnie korzystają z KNO, bowiem cenią sobie możliwość uczenia się w dogodnym czasie. Aby jednak nauka miała sens, niezbędna jest kontrola nauczyciela.

„Brak stałej i silnej motywacji do nauki w systemie KNO jest najczęstszą przyczyną rezygnacji i porzucenia nauki.” – twierdzi Bogdan Skotnicki – nauczyciel w systemie KNO.

KNO szansą na samorozwój
Dzięki konieczności korzystania z nowoczesnych technologii uczestnicy KNO rozwijają także dodatkowe umiejętności związane z obsługą aplikacji internetowych. Biegła obsługa komputera do zysk zarówno dla uczących się, jak i nauczających.

„Ze względu na ograniczoną bezpośrednią komunikację z uczniem, w kształceniu na odległość nauczyciel powinien posiadać nowe kompetencje, odnoszące się do umiejętności aktywizowania i motywowania swoich uczniów, formułowania precyzyjnych komunikatów pisemnych, wykorzystywania różnych sposobów komunikacji elektronicznej: poczta elektroniczna, fora dyskusyjne, czat.” – informuje Bogdan Skotnicki. 

Nauka w trybie zdalnym mobilizuje do korzystania z zasobów sieci oraz zachęca do prowadzenia aktywnej komunikacji nie tylko z nauczycielem, ale także innymi uczestnikami za pomocą poczty elektronicznej, czatu czy innych połączeń internetowych wykorzystujących dźwięk i obraz. 
 
KOWEZiU 
 
(Źródło: Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej)  
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie