Szkolnictwo wyższe dla nowego społeczeństwa

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Obecnie szkolnictwo wyższe znajduje się pod ogromna presją zaspakajania coraz większych oczekiwań, zarówno jeśli chodzi o liczbę studentów, jakość nauczania, potrzeby zawodowe, czy rozwój ekonomiczny. Jednocześnie zasoby, do jakich mają dostęp instytucje szkolnictwa wyższego są coraz mniejsze. Jak zdefiniować na nowo pojęcie uniwersytetu?(C) EDUNEWS.PL

 Chociaż cele wyższych uczelni pozostały te same przez wiele wieków, to świat wokół nich zmienia się w sposób znaczący. Główne tendencje i wyzwania, jakie mają dzisiaj wpływ na szkolnictwo wyższe to: masyfikacja, globalizacja i internacjonalizacja, kształcenie na odległość, technologie cyfrowe, prywatyzacja, zapotrzebowanie na lepsze kształcenie i doświadczenie studentów, globalny przepływ talentów, ranking uniwersytetów badawczych, zjawisko uczelni „światowej klasy”, zapewnienie jakości i współpraca uniwersytetów z przemysłem.

Zarządzanie szkolnictwem wyższym zmaga się z takimi problemami jak: Jak wzmocnić współpracę międzynarodową poprzez wspieranie różnorodności i dążenie do osiągnięcia sprawiedliwości, relewancji i jakości? Niektóre z cieszących się powodzeniem, nowych modeli szkolnictwa wyższego podkreślają znaczenie doświadczenia zawodowego studentów i nastawienia na innowację i przedsiębiorczość – jednym z najnowszych przykładów może być „Fabryka Projektów” (ang. Design Factory) na Uniwersytecie Aalto.

Mogliśmy już zaobserwować, jak zmiany organizacyjne zwiększają wpływ technologii informacyjno-komunikacyjnych na edukację i szkolenie w miarę jak szkoły zamieniają się w otwarte ośrodki kształcenia, uniwersytety w dostawców usług edukacyjnych, a przedsiębiorstwa w organizacje edukacyjne. Technologie informacyjno-komunikacyjne mogą wspierać wirtualnie wszystkie aspekty szkolnictwa wyższego, łącznie ze strefą finansową, edukacyjną, badawczą, bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju. Profesjonaliści z dziedziny technologii informacyjnych i osoby odpowiedzialne za tworzenie polityk uniwersytetów muszą zrozumieć, jakie rodzaje problemów staną przed ich instytucjami, aby stosować technologie informacyjno-komunikacyjne w najbardziej korzystny sposób. W tym numerze przedstawimy kilka przykładów tego rodzaju rozwiązań.

Aby stworzyć lepszą przyszłość dla szkolnictwa wyższego, konieczna jest współpraca ponad podziałami organizacyjnymi, czy krajowymi, która połączy inteligencję zbiorową przedstawicieli różnych środowisk, w tym środowisk edukacyjnych, korporacyjnych i rządowych.

Celem najnowszego numeru eLearning Papers jest poszukiwanie sposobów wspierania zmian w szkolnictwie wyższym. Niektóre artykuły skupiają się na nowych metodach pedagogicznych, takich jak, e-learning i kształcenie mieszane, inne natomiast przedstawiają główne aspekty procesu zmian. Technologia jest postrzegana jako bardzo istotny czynnik. Być może nie jako siła napędowa, ale jako ważny element wspierający, niezmiernie istotny w nowym modelu uniwersytetu. Mamy nadzieję, że przedstawione teksty pozwolą na różnego rodzaju refleksje na temat uniwersytetów i ich roli w dzisiejszych społeczeństwach.

Przeczytaj artykuły w numerze 24 eLearning Papers.

e-learning  

eLearning Papers jest publikacją elektroniczną, stworzoną jako część portalu elearningeuropa.info. Portal ten jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą na celu promowanie wykorzystania technologii multimedialnych i internetu w edukacji i szkoleniu. 



Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Dziękuję za ten artykuł.
Ppp napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Terada i Merill mają CAŁKOWITĄ rację. Jak ktoś chce i może - nauczy się i bez oceniania. Jeśli ktoś ...
Marcin Zaród napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Mój syn będąc w liceum w klasie mat-info-fiz prosił z kolegami o ustawienie takich tablic na korytar...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Świetny przykład, że każdą przestrzeń klasy da się łatwo zreorganizować, aby pobudzić aktywne uczeni...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
O informacji zwrotnej można długo... Przedstawione tu wskazówki są cenne. Niestety, problem w tym, ż...
Andrzej napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Bardzo proszę o przykład idealnie napisanej informacji zwrotnej.
Ppp napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Jeśli jestem w czymś dobry - wiem o tym, dodatkowy komentarz nie jest potrzebny.Jeśli jestem w czymś...
Piotr napisał/a komentarz do Déjà vu
Codziennie z ulgą odkrywam, że jestem emerytowanym nauczycielem

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie