Jakiej szkoły, jakiego uczenia się potrzebują dzisiejsi uczniowie, albo szerzej – osoby uczące się? Nad tym pytaniem głowi się wielu badaczy. Tymczasem, gdy oni się zastanawiają nad problemem, pojawił się już kilka lat temu bardzo silny nurt w edukacji – blended learning, zazwyczaj tłumaczone na polski jako edukacja / uczenie mieszane, hybrydowe albo zróżnicowane. Czym jest? O tym już za chwilę.
Korzystając z wakacyjnego, wolnego czasu zachęcamy nauczycieli i edukatorów do obejrzenia serii filmów przygotowanych przez Fundusz Szkół Doliny Krzemowej i Instytut Claytona Christensena, który dostępny jest z polskimi napisami dzięki współpracy z Khan Academy. Można w tym materiale znaleźć wiele inspiracji, które później można będzie wykorzystać z pożytkiem dla swojej i uczniów edukacji.
Dlaczego akurat dziś ta forma uczenia się tak się rozwinęła? Zobaczmy pierwszy film, wprowadzający do tematu, który opowiada o rosnącym znaczeniu technologii edukacyjnej i pożytkach z niej płynących (napisy polskie):
Czym jest blended learning? Czy zastąpi nauczyciela? Na pewno nie, gdyż ta metoda wspiera nauczyciela w prowadzeniu ciekawszych i bardziej angażujących uczniów lekcji. Ale jedno jest pewne – celem tej edukacji nie jest „niańczenie“ uczniów. Zobaczmy film, z którego dowiemy się, na czym polega uczenie hybrydowe (napisy polskie):
(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).
Zobacz pozostałe części cyklu Edunews.pl o edukacji mieszanej: