Darmowe Masowe Kursy Online (MOOC) powoli wkraczają do szkół. Właśnie ruszyła Cyfrowa Akademia, pierwsza polska platforma MOOC-owa dla szkół ponadgimnazjalnych przygotowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Plotka głosi, że w 2012 roku dokonała się rewolucja w edukacji. Jak w każdej plotce, jest w niej element prawdy i nieprawdy. Faktem jest, że w tym roku kilka znaczących uniwersytetów amerykańskich we współpracy z firmami prywatnymi zaczęło prowadzić masowe darmowe kursy online (MOOC, ang. Massive Open Online Course) otwarte dla nieograniczonej liczby słuchaczy. Powstały również największe platformy MOOC-owe: Udacity, Coursera i EdX. Nieprawdą jest jednak, że rewolucja już się dokonała. Rewolucja dopiero się zaczyna...
Już w cztery miesiące od uruchomienia swej działalności Coursera zarejestrowała milion użytkowników z prawie 200 krajów. W krótkim czasie kursy MOOC znalazły się w centrum zainteresowania, a jeszcze w 2008 roku funkcjonowały one na prawach eksperymentu pedagogicznego mającego na celu stworzenia bardziej demokratycznego środowiska kształcenia. Dziś wielu pedagogów uważa, że MOOC to zmiana w edukacji, na którą czekaliśmy przez prawie dwie dekady. Nadzieje są wielkie, ale i uzasadnione. Rzadko kiedy nadarza się okazja, aby przed południem brać udział w zajęciach z animacji 3D na uniwersytecie w Bombaju, aby popołudniu studiować filozofię na uniwersytecie w Edynburgu.
Do tej pory Polska nie brała udziału w MOOC-owej rewolucji. Nie istniała również platforma kursowa przeznaczona do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Do tego roku. Darmowe kursy edukacyjne udostępniła właśnie Cyfrowa Akademia, która powstała we współpracy Centrum Edukacji Obywatelskiej, WAT-u, SGGW oraz firmy NebulaX.
Cyfrowa Akademia to nowoczesna platforma edukacyjna, która powstała z myślą o uczniach i nauczycielach szkół ponadgimnazjalnych. Przygotowano darmowe kursy online z matematyki i nauk przyrodniczych oparte na formule MOOC. Dostępne są materiały przygotowujące do matury z matematyki oraz z edukacji przyrodniczej. Kursy mogą być również narzędziem do pracy metodą odwróconej lekcji. Można z nich korzystać wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do internetu, w dowolnym momencie. Wykonywane zadania można zapisać i powrócić do nich w każdej chwili. Elastyczność i łatwy dostęp do materiałów to największe zalety MOOC-ów.
Na stronie internetowej Cyfrowej Akdemii znajdują się podstawowe informacje na jej temat oraz formularz zgłoszeniowy do programu. Rejestracja do Cyfrowej Akademii jest dwuetapowa. Nauczyciele rejestrują się na stronie Centrum Edukacji Obywatelskiej i deklarują liczbę uczniów, z którymi będą pracować w programie. Następnie wszyscy, nauczyciele i uczniowie, zakładają indywidualne konta na platformie Cyfrowa Akademia. Pierwsze szkoły, które zarejestrują się w programie, dzięki zgłaszaniu swoich uwag i obserwacji, będą miały wpływ na ostateczny kształt platformy.
(Źródło: Centrum Edukacji Obywatelskiej)