Platforma e-learningowa niedocenionym narzędziem komunikacji

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times
E-learningWielu wciąż postrzega platformę e-learning jako narzędzie służące do indywidualnego przyswajania teoretycznej wiedzy. Warto jednak zauważyć, że rozwiązanie to sprawdza się również w praktyce jako potężny bank informacji, który prezentuje nową jakość dialogu pomiędzy szkolącym i studentami. Edukacja przecież opiera się na komunikacji.
 
Sporo mówi się o silnie rozwiniętym obszarze informacyjnym platformy e-learningowej udostępniającym ćwiczenia testowe, gotowe lekcje, wszelkiego rodzaju audycje czy materiały video. Warto jednak docenić jej stronę komunikacyjną, która umożliwia konsultacje z ekspertami, czy trenerem, a także wymianę zdań z innymi użytkownikami. Obecnie platformę stosuje się również jako narzędzie do przekazywania wskazówek, porad, instrukcji obsługi. Poprzez e-learning w szybki i wygodny sposób można otrzymać rozwiązanie dla problemu, który do tej pory wymagał wertowania sporej ilości materiałów, bądź bezpośredniej konsultacji.
 
Lepsza platforma
Platformy e-learningowe w wielu przedsiębiorstwach z powodzeniem zastępują tradycyjne szkolenia. Firmy nie muszą już borykać się z kosztami podróży, zakwaterowania, wynajmu sali szkoleniowej, trenera oraz druku materiałów. Zamiast tego wszyscy pracownicy znajdują się na swoim miejscu, mogą przyswajać informacje w dowolnym, dogodnym dla siebie czasie, a ich postępy są automatycznie sprawdzane i stale kontrolowane. Warto zauważyć, że szybkie opanowanie wiedzy za pomocą materiałów szkoleniowych sprawia często wiele trudności. Natomiast e-learning to konkretna, uporządkowana wiedza, do której zawsze można wrócić, korzystać wybiórczo, omijając znane zagadnienia i przechodząc szybko do nowych zagadnień.
 
Platforma umożliwia również utrzymanie stałego kontaktu z różnymi specjalistami. W opinii fachowców e-learning świetnie sprawdza się w szkoleniach technologicznych prowadzonych na dużą skalę. To również doskonałe rozwiązanie dla projektów unijnych, czy aplikacyjnych, gdzie ogromną zaletą platformy jest możliwość wielokrotnego powtarzania wybranej partii informacji. Metodzie tej zarzuca się jednak, że nie tylko wymaga profesjonalnego wdrożenia, wykonanego przez osoby świetnie zaznajomione z tematem. Związana jest również z trudną pracą projektową w zakresie dostosowania platformy pod indywidualne oczekiwania klienta. Jej nieodłącznym aspektem jest także samodzielna praca. Mimo to coraz więcej przedsiębiorstw z sukcesem wdraża e-learning, oszczędzając dzięki niemu czas i koszty.
 
Coraz więcej możliwości
Obecnie odkrywa się coraz więcej możliwości e-learningu. Ten, kto tkwi w przekonaniu, iż platforma służy jedynie działaniom szkoleniowym, jest w ogromnym błędzie. E-learning to doskonałe narzędzie kontroli i szybkiego uzupełniania informacji. Dzięki temu rozwiązaniu można sprawdzać poziom wiedzy pracowników danej firmy na każdym szczeblu zatrudnienia. Jednocześnie poprzez aktualizację informacji, wiedza ta jest automatycznie uzupełniana, wskutek czego zespół otrzymuje ogromne zaplecze merytoryczne, o które również sam może poprosić.
 
Przedsiębiorstwo posiadające platformę e-learningową nie ma problemu z szybkim i efektywnym wdrożeniem nowych pracowników. To jednak nie wszystko. Obecnie firmy z branży samochodowej zaczynają wykorzystywać e-learning do przekazywania instrukcji i porad związanych z eksploatacją aut. Banki coraz częściej stawiają na platformę, jako skuteczny system aktualizowania starych i przekazywania nowych informacji. Co więcej za pomocą e-learningu można się dzielić wiedzą i talentem w danej dziedzinie którą, jak twierdzą specjaliści, korporacje często i niepotrzebnie szufladkują. E-learning to zatem ciągła komunikacja. Wiedzą o tym przedsiębiorstwa, które budują swoją platformę, m.in. Raiffeisen Bank Polska, Liberty SA, Lukas Bank, Getin Bank, Elektrownia Bełchatów, czy Cyfrowy Polsat.
 
Nie tylko dla dużych
Upowszechniło się przekonanie, że na platformę e-learningową, ze względu na wysoki koszt jej zaprojektowania i wdrożenia, mogą pozwolić sobie jedynie duże firmy. Niektórzy specjaliści twierdzą, że firmy posiadające mniejszą liczbę pracowników, powinny stosować szkolenia tradycyjne, ponieważ te wciąż sprawdzają się lepiej w małej grupie. Okazuje się jednak, że właściciele średnich i małych firm również poszukują rozwiązania, które zapewni im skuteczną i tańszą możliwość edukowania personelu, sprawdzania jego stanu wiedzy, a także wdrażania nowych pracowników. Mogą oni skorzystać z abonamentu standardowej platformy. Narzędzie w takiej wersji jest o wiele mniej kosztowne. Oszczędza się bowiem na rozbudowanych opcjach i skomplikowanym wdrożeniu.
 
Platforma e-learningowa to doskonała metoda nauki i komunikacji, która z pewnością sprawdzi się zarówno w dużej, jak i małej firmie. Uporządkowana, skonkretyzowana i jasno przekazana wiedza, do której można szybko wrócić, stanowi bezcenną wartość dla każdego pracownika. Warto pamiętać, że e-learning jest metodą elastyczną. Narzędzie to można skutecznie wykorzystać do usprawnienia i podniesienia jakości prowadzonego biznesu. Wciąż otwierają się nowe obszary wykorzystania e-learningu np. świadczenie usług serwisowych i doradczych dla klientów firm. Coraz częściej widzi się również przyszłość platformy e-learningowej w sektorze MSP oraz publicznym. Równocześnie pojawiają się na rynku oferty wersji mniej skomplikowanych i bardziej atrakcyjnych cenowo. Warto z nich skorzystać i podnieść tym samym poziom wiedzy, a także usprawnić komunikację w zakresie prowadzonych działań biznesowych.
 
(Notka o autorze: Dagmara Szkudlarek, abeon.pl, jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jest dziennikarzem i piarowcem, zajmuje się m.in. publicystyką obejmującą dziedzinę IT i nowe technologie.)
 
 
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Administrator
  Problem w tym, że każdy ma nieco inne doświadczenia, podobnie jak inne warunki, w których uczy. Do t...
 • Written by Ppp
  Pisze Pani, że żadna z tych przyczyn nie jest potwierdzona badaniami naukowymi??? A miliardy godzin ...
 • Written by Ppp
  Bardzo dobry artykuł - właśnie owa "nic nie wnosząca dłubanina" była przyczyną żądania likwidacji za...
 • Written by Ppp
  Zamiast kształtować, wystarczy nie niszczyć. Niesprawiedliwe ocenianie, czepianie się bzdur, niereal...
 • Written by Stefan
  Józefa Szot - kobieta legenda. Dobrze, że stanęła na mojej drodze.
 • Written by Ppp
  Zacząłbym nie tyle od poczucia, co od WIEDZY o braku sensu - gdzieś w połowie podstawówki uczniowie ...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie