E-podręczniki w każdej szkole

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jakie jest dziś naturalne środowisko komunikacyjne dzieci i młodzieży? Tu raczej nie ma żadnych wątpliwości – jest nim internet. Właśnie poprzez niego musimy efektywnie dotrzeć do uczniów, musimy być obecni właśnie tam, gdzie oni przebywają. Dlatego powstają e-podręczniki, które nie tylko odpowiadają na wyzwania nowoczesnej szkoły, ale też dotrą z atrakcyjnym multimedialnym materiałem edukacyjnym do większości uczniów i nauczycieli.fot. www.epodreczniki.pl

E-podręczniki to całe środowisko uczenia się i nauczania, w którym treści dynamicznie generowane są i dostosowywane jednocześnie do potrzeb uczniów i nauczycieli. Poziom merytoryczny, metodyczny, multimedialny oraz poziom dostępności poszczególnych partii materiału skorelowany są z grupą wiekową, potrzebami edukacyjnymi odbiorcy, stylami uczenia się. Jednocześnie cała zawartość e-podręczników spełnia wymogi podstawy programowej.

Platforma www.epodreczniki.pl

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego zapraszamy na platformę edukacyjną www.epodreczniki.pl. Na niej będą udostępniane kolejne partie zasobów edukacyjnych, które ostatecznie gotowe będą w całości jesienią 2015 roku.

E-podręczniki podzielone są na cztery główne bloki tj.: edukacja wczesnoszkolna 1-3, szkoła podstawowa 4-6, gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna. Poza zintegrowaną i w sposobie przekazu zupełnie niepodobną do innych przedmiotów edukacją wczesnoszkolną znajdziemy e-podręczniki do matematyki, informatyki, biologii, geografii, przyrody, historii, wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego, fizyki, zajęć komputerowych, chemii, historii i społeczeństwa oraz edukacji dla społeczeństwa. Na platformie będzie w sumie 14 przedmiotów i 62 e-podręczniki w podziale na klasy i przedmioty. W całym procesie edukacji uczniowie i nauczyciele będą mieli do dyspozycji 5195 lekcji. Dodatkowo na platformie znajdzie się minimum 2500 zasobów metodycznych i dydaktycznych uzupełniających treści lekcyjne. Wszystkie te zasoby, zarówno lekcje, jak i materiały dodatkowe, będą udostępnione na zasadach pełnej otwartości będąc dostępne dla wszystkich bez żadnych ograniczeń.

Zalety e-podręczników

E-podręczniki, co trzeba przede wszystkim podkreślić, są całkowicie bezpłatne dla wszystkich. Można z nich korzystać zgodnie z konwencją „wiedzy na żądanie” z dowolnego miejsca o dowolnej porze 24h/7dni w tygodniu. Dostępne będą z poziomu różnych typów urządzeń komputera, laptopa, tabletu, smartfona, czytnika e-booków, tablicy interaktywnej, co daje możliwość korzystania z nich w dowolnym miejscu w dowolny sposób. W pracy bieżącej będą mogły integrować się z innymi środowiskami, jak choćby dziennikami elektronicznymi, platformami e-learningowymi, blogami , stronami www etc, co pozwoli na wykorzystanie ich w dowolny sposób z uwzględnieniem dowolnych form i metod pracy z uczniem. Docelowo będą one również dostępne są w wersji do wydruku w standardach PDF, ePUB, ODT. Dostępne będą nie tylko online, ale również offline (aplikacje natywne dostępne na różne systemy operacyjne Android, IOS, Windows), co umożliwi skorzystanie z e-podręczników nawet w sytuacji pojawienia się problemów w Internetem.

Są one narzędziem pozwalającym na budowanie wiedzy oraz umiejętności uczniów poprzez zastosowanie w nich przekazu treści opartego o różnorodne formy przekazu obejmujące elementy tekstowe, graficzne, multimedialne i interaktywne. E-podręczniki pozwalają na dowolny sposób korzystania z zawartych w nich treści, jak choćby korzystanie przedmiotowe oraz multiprzedmiotowe, kształcenie indywidualne i pracę grupową, a także tworzenie przez nauczycieli autorskich wersji e-podręczników.

E-podręczniki udostępnione będą na otwartej licencji Creative Commons zapewniającej korzystanie z e-podręcznika przez nauczycieli i uczniów w bezpieczny sposób bez naruszenia własności intelektualnej jak również na przetwarzanie treści zawartych w e-podręcznikach np. do tworzenia własnych autorskich wersji e-podręczników czy materiałów dydaktycznych przez nauczycieli.

Dodatkowo trwają pracę nad dostosowaniem e-podręczników do standardu WCAG 2.0 na poziomie podstawowym, co pozwoli na korzystanie z e-podręczników uczniów w dysfunkcjami. Będą one również dostępne będą do wydruku z poziomu alfabetu Braille’a.

Wchodzącym w nowym roku szkolnym e-podręcznikom towarzyszy coraz więcej pytań. Jednym z najważniejszych jest to czy zastąpią one istniejące papierowe podręczniki. Oczywiście nie zastąpią tych ostatnich. Będą jednak stanowić alternatywę dla dotychczasowych wydawnictw oraz materiał wspomagający w prowadzeniu zajęć dydaktycznych. W planach przewidziany jest również ich stały rozwój i uatrakcyjnianie treści, które z czasem stanowić będą coraz pełniejsze i atrakcyjniejsze środowisko nauczania.

Materiał przygotowany we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Dziękuję za ten artykuł.
Ppp napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Terada i Merill mają CAŁKOWITĄ rację. Jak ktoś chce i może - nauczy się i bez oceniania. Jeśli ktoś ...
Marcin Zaród napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Mój syn będąc w liceum w klasie mat-info-fiz prosił z kolegami o ustawienie takich tablic na korytar...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Świetny przykład, że każdą przestrzeń klasy da się łatwo zreorganizować, aby pobudzić aktywne uczeni...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
O informacji zwrotnej można długo... Przedstawione tu wskazówki są cenne. Niestety, problem w tym, ż...
Andrzej napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Bardzo proszę o przykład idealnie napisanej informacji zwrotnej.
Ppp napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Jeśli jestem w czymś dobry - wiem o tym, dodatkowy komentarz nie jest potrzebny.Jeśli jestem w czymś...
Piotr napisał/a komentarz do Déjà vu
Codziennie z ulgą odkrywam, że jestem emerytowanym nauczycielem

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie