Wspieranie nauki czytania przez TIK

(C) Edunews.pl

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Każdemu nauczycielowi wczesnego etapu edukacji zależy na tym, aby dzieci zaczęły czytać książki. Z tym różnie bywa, gdyż dzieci mają dziś zbyt wiele aktywności, które odciągają ich od lektury. Z pomocą mogą przyjść nowe technologie, która – odpowiednio wkomponowane w proces dydaktyczny – mogą przyczynić się do wzbudzenia zainteresowania czytaniem. Warto poświęcić nieco czasu na taką integrację czytelnictwa i TIK, gdyż rezultaty mogą okazać się znacznie wykraczające poza oczekiwania nauczyciela.

Pomysł jest dość prosty – dzieci mają do przeczytania określone lektury, a potem przedstawiają wybrane zagadnienia na podstawie przeczytanych treści z wykorzystaniem rozmaitych aplikacji internetowych. Tych programów jest na tyle dużo, że aktywności związane z omawianiem lektury można podzielić w dowolny sposób (np. wykorzystanie narzędzi blogowych, wideo, nagrywania głosu, najróżniejsze formy ekspresji graficznej, animacje itp.). Ważne aby nauczyciel wiedział, co chce osiągnąć i dopasowywał aplikacje do różnych form aktywności.

O tym, w jaki sposób można zrealizować lokalny projekt międzyszkolny promujący czytelnictwo z szerokim wykorzystaniem TIK opowiadały podczas INSPIR@CJI WCZESNOSZKOLNYCH 2018 Zyta Czechowska i Jola Majkowska z Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku, członkinie grupy Superbelfrzy RP, liderki bloga Specjalni.pl. Zachęcamy do posłuchania o projekcie „A może książka?”, w którym uczestniczyły dzieci w różnym wieku. Spróbujmy podobne działania wprowadzić w innych szkołach:

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

 

***

INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2018 odbyły się w Warszawie w dniach 10-11 lutego 2018. Uczestniczyło w nich ponad 340 edukatorów i nauczycieli z całej Polski. Zdjęcia z konferencji dostępne są w galerii Edunews.pl na Flickr.com

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie