Wykorzystanie Canvy w pracy nauczyciela

fot. Edunews.pl

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Zapewne znana wielu nauczycielom i edukatorom Canva oferuje szeroką gamę narzędzi projektowych, takich jak narzędzia do edycji tekstu, kształtów, zdjęć, ilustracji, wideo, a także gotowe szablony, które można dostosować do własnych potrzeb. Dzięki swojej prostocie i funkcjonalności, narzędzie to jest często wykorzystywane w różnych dziedzinach, w tym biznesie i marketingu, ale także w edukacji. Zwłaszcza w edukacji…

Co to jest Canva dla oświaty?

Canva dla oświaty to bezpłatne narzędzie do projektowania graficznego dla nauczycieli, które ułatwia tworzenie, współpracę i komunikowanie się wizualnie z uczniami w klasie i poza nią. Znacznie różni się od bezpłatnej wersji, jakie oferuje Canva dla przeciętnego użytkownika. Tak naprawdę edukonto ma funkcje Canvy PRO, dlatego warto o takie konto wystąpić.

O Canvie opowiadałam podczas INSPIR@CJI WCZESNOSZKOLNYCH 2023 w Warszawie. Zachęcam do posłuchania:

Zalety Canvy

Prosta w obsłudze. Canva jest dostępna dla wszystkich, nawet dla osób bez doświadczenia w projektowaniu graficznym, ponieważ funkcjonuje na zasadzie „przeciągnij i upuść”. Co to oznacza w praktyce? Wszystkie elementy projektu można łatwo przesunąć za pomocą myszki oraz edytować, używając klawiatury.

Zawsze pod ręką. Jest narzędziem dostępnym w chmurze, co oznacza, że można z niego korzystać z dowolnego miejsca i urządzenia z dostępem do internetu.

Oszczędza czas. Tworzenie projektów jest szybkie dzięki gotowym do użycia szablonom. Można je w prosty sposób modyfikować i uzupełniać własnymi elementami.

Umożliwia współpracę. Canva może być wykorzystywane do wspólnej pracy z grupą na zajęciach na kilka sposobów:

 1. Tworzenie projektu grupowego: Nauczyciel może założyć wspólne konto Canva i zaprosić uczniów do współpracy. W ten sposób każdy uczeń może wnieść swój wkład w projekt, a nauczyciel może kontrolować postęp prac.
 2. Burza mózgów na szablonie lub na tablicy typu whiteboard.
 3. Wspólne tworzenie prezentacji w trybie współdzielenia, co oznacza, że wiele osób może jednocześnie edytować ten sam projekt.
 4. Tworzenie projektów indywidualnych, ale w oparciu o wspólny zestaw narzędzi: Nauczyciel może stworzyć wspólne szablony lub style dla grupy, a następnie pozwolić uczniom na indywidualne projektowanie, korzystając z tych samych narzędzi np. komiksy czy storyboard.
 5. Wspólne ocenianie i komentowanie projektów dzięki funkcji „komentarze” przypisanej do każdego projektu.

Interaktywna i angażująca. Uczniowie widzą od razu ciekawe efekty swojej pracy. Mogą ze sobą współpracować i tworzyć interesujące projekty.

Wiele formatów. Canva obsługuje wiele różnych formatów plików, takich jak PNG, JPG, PDF i wiele innych, co pozwala na łatwe udostępnianie i drukowanie swoich projektów.

Brak kosztów. Nauczyciele mogą wystąpić o bezpłatne konto dla oświaty i zaprosić do współpracy swoich uczniów.

Indywidualizacja. W Canvie, dzięki prostym modyfikacjom, jest możliwość dostosowania projektów do każdego ucznia oraz wyboru różnych szablonów odpowiednich do zespołu klasowego.

Wady Canvy

Tak, też można wymienić kilka:

 • konieczność zakładania kont uczniowskich
 • użytkownik musi być zalogowany, aby współpracować we wspólnych projektach
 • nie ma możliwości przypisywania zadań dla konkretnych uczniów oraz udostępniania materiałów dla konkretnych grup uczniów
 • brak funkcji automatycznego sprawdzania pisowni.

Da się z tym żyć (w edukacji)…

Jakie projekty nauczyciel może stworzyć w Canvie?

W Canvie jest tak wiele możliwości, że trudno wymienić wszystkie. Można tworzyć: karty pracy, gry do pracy w parach i z całą klasą, materiały do kodowania, fiszki, znaczki, naklejki, plakaty, plansze edukacyjne, napisy, dyplomy, tablo, zaproszenia, ogłoszenia, odznaki, plany lekcji, infografiki, biuletyny klasowe, prezentacje, quizy, witryny internetowe czy filmy.

Co można projektować z uczniami w Canvie?

 1. Plakaty promujące wydarzenia szkolne, kampanie społeczne, wybrane książki, czy też inicjatywy edukacyjne, motywacyjne z inspirującymi cytatem lub myślą.
 2. Infografiki prezentujące różne tematy, np. statystyki dotyczące zdrowia, zjawiska klimatyczne itp.
 3. Okładki książek, które sami napisali, bądź takich, które już istnieją.
 4. Prezentacje dotyczące różnych tematów, takich jak prezentacja wyników badań, wiedzy na temat danego kraju, czy też wybranej postaci z lektury.
 5. Logo dla wybranych marek, produktów lub inicjatyw.
 6. Kartki świąteczne, które można wydrukować i wręczyć bliskim lub nauczycielom.
 7. Ulotki i broszury promujące wydarzenia szkolne, kampanie społeczne, konkursy czy projekty edukacyjne
 8. Wykresy, diagramy, schematy podsumowujące nasze projekty i działania edukacyjne.
 9. Wideo, które będzie podsumowaniem projektu czy działań z lekturą.

Które szablony angażują?

Warto wybierać takie szablony, które wymagają od uczniów właśnie kreatywności, a nie tylko układanie projektu z puzzli np.

 • Burza mózgów - gdzie uczestnicy spontanicznie wymyślają rozwiązanie danego problemu.
 • Tablica online, który pomaga zorganizować pomysły, stworzyć mapę myśli, diagramy, rozwiązywać problemy itd. Ma nieograniczoną powierzchnię i niespotykane możliwości, np. jednym kliknięciem można wstawiać i łączyć elementy.
 • Prezentacja – quiz lub gra – wprowadza element rywalizacji, a jednocześnie daje możliwość osiągnięcia sukcesu każdemu uczniowi.
 • Komiks – pozwala na tworzenie indywidualnych projektów z wykorzystaniem wspólnego zestawu ilustracji i innych elementów.
 • Storyboard (Scenorys) - w Canvie mamy narzędzia i szablony do tworzenia Storyboard, które ułatwia tworzenie scenariuszy, ciągu obrazków, nawet bez bycia artystą.

Jakie narzędzia Canvy mogą pomóc w zwiększeniu kreatywności uczniów?

 • rysowanie,
 • kreator postaci,
 • nagraj się,
 • text to image,
 • animacja.

Wskazówki do pracy z Canvą:

 • Pracuj zespołowo.
 • Wzbudzaj kreatywność współpracując nad projektami w czasie rzeczywistym.
 • Wykorzystuj szablony do gier i quizów.
 • Używaj ciekawych i atrakcyjnych elementów wizualnych.
 • Stosuj proste i czytelne układy.

Canva jest wszechstronnym narzędziem, które można wykorzystać w różnych celach w szkole. Dzięki Canvie uczniowie mogą rozwijać swoje umiejętności graficzne, kreatywność, a także w łatwy i przyjemny sposób prezentować swoje pomysły i projekty.

***

Organizatorami zorganizowanej w dniach 15-16 kwietnia 2023 w Warszawie konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2023 byli: Edunews.pl, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Think Global sp. z o.o.

Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli: Superbelfrzy RP.

Partnerem strategicznym konferencji był: Microsoft Polska.

Partnerami konferencji byli: Amazon STEM Kindloteka, Fundacja Szkoła z Klasą & Program Asy Internetu), Learnetic, MAC Edukacja oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

 

Notka o autorce: Anna Albrecht jest dyplomowaną nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej. Członkini społeczności Superbelfrzy Mini. Pisze bloga Szkolne inspiracje. Tworzy kursy i warsztaty online dla nauczycieli. Prowadzi cykliczne edukacyjne spotkania na Facebooku – Kwadrans z edukacją. Tworzy szablony do biblioteki Canvy jako Educator Specialty Creators.

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie