Programowanie i cyberbezpieczeństwo - warsztaty dla dzieci i młodzieży

fot. Akademia IT - HorsITway

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Co roku podczas Ogólnopolskiego Turnieju Robotów Mobilnych "Robomaticon" odbywają się warsztaty programistyczne dla dzieci i młodzieży, prowadzone przez Akademię Informatyki. Celem tego wydarzenia jest pokazanie możliwości współczesnej robotyki oraz promocja nauk ścisłych. Robotyka jest powiązana z programowaniem, tak więc nauka programowania jest szeroko popularyzowana podczas Robomaticonu. W edycji 2018 wydarzenie to odwiedziło ponad 6000 widzów, a w turnieju konkurowało około 300 robotów!

Na warsztaty programistyczne dla dzieci i młodzieży pt. "Programowanie i Internet" otrzymano 232 zgłoszenia! Ostatecznie przeszkolonych zostało 197 uczestników w przedziale wiekowym 8 - 18 lat.

Dzieci młodsze w wieku 8 - 11 lat poznały działanie Internetu od strony technologicznej oraz zaprogramowały grę "Kamień, Papier, Nożyce". Natomiast dzieci starsze i młodzież w wieku 12-18 lat również dowiedziały się jak działa Internet od strony technologicznej oraz zaprogramowały swoją własną książkę adresową w języku Java. Warsztaty informatyczne pokazały dzieciom i młodzieży, że programowanie nie jest wcale takie trudne, jeżeli dany problem rozłoży się na czynniki pierwsze. Dodatkowo zostały również poruszone tematy cyberbezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży.

I tak, krok po kroku, dzieci młodsze razem z pomocą trenerów Akademii Informatyki, zaprogramowały grę "Kamień, Papier, Nożyce" przy użyciu elektronicznej płytki edukacyjnej, stosując prostą logikę i instrukcje warunkowe. Dzieci starsze i młodzież również świetnie sobie poradziły, programując w języku Java z lekką pomocą instruktorów.

Warsztaty programistyczne dla dzieci i młodzieży podczas Robomaticonu 2018:

Stoisko Akademii Informatyki, wzbudzało bardzo duże zainteresowanie podczas turnieju robotów mobilnych, co pokazuje, że rodzice oraz młodzież są coraz bardziej świadomi, jak ważne są umiejętności cyfrowe na dzisiejszym rynku pracy:

***

Ogólnopolska Akademia Informatyki, popularyzuje wśród dzieci i młodzieży zagadnienia IT (programowanie, sieci komputerowe, cyberbezpieczeństwo). Organizuje warsztaty informatyczne dla dzieci i młodzieży na Politechnice Warszawskiej oraz prowadzi regularne Kursy IT Dla Dzieci i Młodzieży w całej Polsce. Kurs Programowania dla dzieci jest skierowany do dzieci w wieku 9-12 i 12-14 lat, a Kurs Programowania dla Młodzieży jest skierowany do młodzieży w wieku 14-19 lat. Akademia organizuje również w każde wakacje Obóz Wakacyjny z Nauką Programowania w Kazimierzu Dolnym.

 

(Źródło: Akademia IT - HorsITway)

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Zapominamy! Jak zatem zapamiętać?
Opis zjawiska bardzo dobry, brakuje tylko najważniejszego elementu: zaznaczenia konieczności REFLEKS...
Ppp napisał/a komentarz do Jak skutecznie się uczyć?
W wyniku pracy nad sobą człowiek może się zmienić, ale TYLKO DO PEWNEGO STOPNIA. Jak ktoś jest w jak...
Magdalena Korzeb napisał/a komentarz do Czasownik na plakacie
Fajny pomysł przetestuje w domu
Gość napisał/a komentarz do Uczeń przeszkadza w lekcji...
Teoria swoje a praktyka swoje
Ppp napisał/a komentarz do O poczuciu przynależności do szkoły
Jak człowiek uwierzy, że "przynależy", a potem zostanie wyrzucony - wtedy dopiero jest problem! Post...
Tadeusz napisał/a komentarz do Myślenie wolne i szybkie w praktyce edukacyjnej
Czytając ten artykuł nie mogę oprzeć się wrażeniu, że został wygenerowany przez sztuczną inteligencj...
Przypominam że oceny jeszcze nie zostały ze szkół usunięte, a bez tego te porady nie mają sensu, cho...
Stanisław Zbigniew Czachorowski napisał/a komentarz do Poczekajki dla uczniów
Dziękuję za wartościowe pomysły. Nie wszyscy pracują w tym samym tempie. Po przekształceniu chcę wyk...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie