Szerzenie prokoleżeńskich zachowań wśród dzieci jest paradoksalnie całkiem sporym wyzwaniem w szkole, która nastawiona jest często na „realizację” podstawy programowej. Na budowanie dobrych relacji w szkołach bardzo często po prostu brakuje czasu. A szkoda, bo empatia, uważność i dialog, to nie żadne „przeszkadzajki”, ale sens edukacji i całej szkoły. Budowanie dobrych relacji w szkole dotyczy bowiem całej wspólnoty. Także w okresie edukacji zdalnej.
Edukacja to relacja – to hasło już od dawna słyszymy. Wprowadzanie życzliwości wiąże się z budowaniem relacji w całej szkolnej społeczności. Nie dotyczy to tylko uczniów, ponieważ również nauczyciele i rodzice mają wielki wpływ na to, jakie relacje budują się w szkołach. Szkoła jest systemem naczyń połączonych. Relacje, które nauczyciel ma z innymi nauczycielami i rodzicami mają duży wpływ na to, jakie relacje kształtują się w klasie.
Nauczyciel i jego dobrostan są kluczowe, aby zagościła w klasach życzliwość – uważa Natalia Boszczyk z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Aby życzliwość stała się normą w szkołach, możemy posłużyć się metodą pięciu kroków. W ten proces musi być jednak zaangażowana cała szkolna społeczność.
Zapraszamy do obejrzenia świetnego wystąpienia na temat szkolnej życzliwości przygotowanego przez Natalię Boszczyk, która wystąpiła online na INSPIR@CJACH 2020 w imieniu Cartoon Network i realizowanej przez to medium kampanii „Bądź kumplem, nie dokuczaj”:
Wystąpienie jest częścią kampanii społecznej Cartoon Network „Bądź kumplem, nie dokuczaj”, której celem jest promowanie życzliwych zachowań wśród dzieci w wieku szkolnym i przeciwdziałanie dokuczaniu. Akcja wystartuje po raz szósty 16 listopada 2020 roku. Na stronie zamieszczone zostaną bezpłatne materiały przygotowane przez ekspertów z Centrum Edukacji Obywatelskiej: scenariusze lekcji, przewodnik metodyczny dla nauczycieli, minizadania i miniprojekty. Wszystkie pomoce mają również wariant przystosowany do nauki zdalnej.
***
Konferencja INSPIR@CJE 2020 odbyła się w formule hybrydowej w dniach 26-27 września w Warszawie i Internecie.
Organizatorzy: Edunews.pl, Think Global sp. z o.o. oraz Fundacja Think!
Partner merytoryczny: Superbelfrzy RP
Organizacja konferencji była możliwa dzięki zaangażowaniu Partnerów:
Patronat medialny: Głos Nauczycielski, Wokół szkoły
W 2020 roku zorganizowaliśmy INSPIR@CJE już po raz ósmy (zaczęliśmy w 2013 - a tutaj znajdziecie pewien manifest, dlaczego je organizujemy).
Zapraszamy na kolejne wydarzenia z cyklu!
Ostatnie komentarze