Upominki na zakończenie roku szkolnego

fot. Ewa Kempska

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Małym krokami zbliża się zakończenie roku szkolnego. Jest to bardzo intensywny i pracowity czas dla wszystkich: uczennic/uczniów, jak i nauczycielek/ nauczycieli. Dla niektórych to czas pożegnania się ze szkołą. Mam tu na myśli uczennice i uczniów klas ósmych.

Po wakacjach rozpoczną oni nowy etap w swym życiu. Tydzień temu jedna z mam naszych ósmoklasistek powiedziała mi, że jako rodzice, chcą się pożegnać ze szkołą, chcą sprawić by ten dzień był dla ich dzieci uroczysty. By poczuły, że kończy się dla nich ważny etap w ich życiu. Także nauczycielki/ nauczyciele, ale i cała społeczność szkolna każdego roku w sposób uroczysty żegna naszych ósmoklasistów. Odpowiada za to zawsze klasa 7 wraz z wychowawcą. Forma tego pożegnania jest różna i wszystko zależy od kreatywności uczniów i nauczycieli. Była już w naszej szkole m.in. Familiada, filmik podsumowujący osiem lat pobytu ósmoklasistów w naszej szkole, inscenizacje, krótkie wierszyki napisane o uczennicach i uczniach. W roku ubiegłym otrzymali oni m.in. artykuły z gazet o sobie. Przygotowanie tego typu upominków nie wymaga dużych nakładów finansowych- potrzebna jest drukarka i antyramy formatu A4 z pleksą zamiast szyby (by była lekka i bezpieczna). Można je zakupić bez wychodzenia z domu.

W aplikacji Canva.com, która obecnie jest już dostępna bezpłatnie dla wszystkich nauczycieli, wykonałam 1 stronę gazety dla każdego ucznia/ uczennicy. Treści w niej zawarte związane były personalnie z daną osobą. Nawiązywały do jej charakterystycznych zachowań, upodobań, wyboru wymarzonej szkoły średniej i tego, co chcieliby w życiu dorosłym robić. Do tego dołączyłam zdjęcie danej uczennicy/ ucznia. Starałam się by było to zdjęcie sytuacyjne, z humorem, pamiętając, by nie obrażało w żaden sposób tej osoby. Poniżej prezentuję Wam kilka z nich. Potraktujcie je jako inspirację.

Dodam, że podczas pożegnania klasy 8, wręczając każdemu upominek-treść każdej gazety pojawiała się na tablicy multimedialnej i była odczytywana przez osobę prowadzącą. Towarzyszył temu śmiech i dobra zabawa.

Uczniowie klasy trzeciej, otrzymali natomiast ramkę, wykonaną długopisem 3D a w nim zdjęcie wszystkich uczniów naszej klasy. By wykonać tył ramki, użyłam kartonów. Do ich wykonania zainspirowała mnie Zyta Czechowska, u której widziałam podobne prace. Oto kilka z nich:

 

Notka o autorce: Ewa Kempska jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej w Szkole Podstawowej w Gliczarowie Górnym, reżyserką spektakli dzieci i młodzieży. Założycielka szkolnego kółka teatralnego, które prowadzi od 2002 r. Pracuje bez podręczników. Realizuje z uczniami projekty edukacyjne, w tym projekty eTwinning. Współtwórczyni autorskiego programu edukacji wczesnoszkolnej RAZEM. Współprowadzi blog edukacyjny https://programrazem.blogspot.com. Należy do społeczności Superbelfrzy RP. Niniejszy artykuł ukazał się w blogu Superbelfrów (wszystkie zdjęcia autorstwa Ewy Kempskiej). Licencja CC-BY-SA.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Na zastępstwach
W punkt.
Ppp napisał/a komentarz do Czas na szkołę doceniania
Pytanie podstawowe: PO CO oceniać? Większość ocen, z jakimi się w życiu spotkałem, nie miało żadnego...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W żaden sposób nie negowałem potrzeby, czy wręcz obowiązku kształcenia nauczycieli. Niestety, kontyn...
Generalnie i co do zasady ok. 30% ocen jest PRZYPADKOWYCH - częściowo Pani opisała, dlaczego. Jeśli ...
Maciej Sysło napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W odpowiedzi na sarkastyczny ton wypowiedzi Pana Roberta mam jednak propozycję. Jednym z obowiązków ...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Jeśli pominąć ideologiczne ozdobniki, problem z brakiem nauczycieli wynika z faktu, że wiedza przest...
Ci dorośli kiedyś chodzili do szkoły (niektórzy całkiem niedawno) i ktoś porozdawał im matury. Suger...
Sławomir napisał/a komentarz do Urządzimy młodym nowy, wspaniały świat
Ciekawa polemika. Zauważam, być może błędnie, kontrast między podejściem dialektycznym (Pana, Panie ...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie