Nauczyciel (nie) z tej ziemi!

fot. JS&CO Dom Wydawniczy

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jarek Szulski uderza ponownie! (W rutynowe myślenie o szkole i nauczaniu). Powraca do nas z kolejną mocną lekturą - praktycznym poradnikiem i zarazem wciągającą opowieścią o miłości do szkoły. Bazując na swoich doświadczeniach belferskich, pokazuje drogę dorastania i rozwoju nieco szalonego nauczyciela, dotyka jasnych i ciemnych stron „najpiękniejszego zawodu świata” oraz zachęca do zupełnie nowego kształtowania szkolnej codzienności, tak by każda godzina spędzona z uczniami stała się dla wszystkich niesamowitą przygodą. Co więcej, udowadnia, że jest to (w polskiej szkole) możliwe!

Kiedyś myślałem, że zawód nauczyciela jest najgorszym, najmniej kreatywnym zawodem świata. Podstawy programowe, regulaminy, zalecenia, wytyczne, kontrole, sprawozdania, podręczniki. Trochę jakbyś był aktorem. Grasz cudzy scenariusz, mówisz cudze teksty, wszyscy mówią ci, jak grać, jak mówić, jak się ruszać. Ale ostatecznie to ty mówisz, ty się ruszasz, ty grasz! W tej pracy nawet dyrektor może przybyć na posterunek w stroju Ozzy’ego Osbourna. – Jarosław Szulski

To chyba nie jest książka dla grzecznych i poukładanych nauczycieli, takich co przychodzą na te kilka godzin do szkoły i wychodzą, zostawiając wszystko za sobą. To raczej dla tych innych, którzy przychodzą, aby odkrywać, co jeszcze mogą zrobić i dla kogo, co więcej – potem naprawdę robią to.

Jak napisała Krystyna Starczewska, publikacja Szulskiego „jest inspirującą lekturą dla nauczycieli, którzy chcą rozwijać zainteresowania uczniów, ich samodzielne i krytyczne myślenie, którzy są przekonani, że szkoła powinna być miejscem budowania relacji społecznych - rozwijania umiejętności dialogu z osobami inaczej myślącymi, uczenia pracy zespołowej i współodpowiedzialności za tworzoną z innymi wspólnotę. Czytając ją angażujemy się w poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o to, jak nawiązywać i rozwijać relacje z uczniami, tak by osiągnięcie tych celów stało się możliwe.”

"Zobacz, co będzie się działo" to chyba moje nauczycielskie motto. Mógłbym oczywiście mówić, że misja i tak dalej, ale to nie o mnie. Oczywiście jest na tym świecie miejsce dla ułanów, ale ja nim nie chcę być. Mam jedno życie, chcę w nim czerpać satysfakcję i radość również ze swojej pracy. Bardzo to hedonistyczne, ale czemu nauczyciele mają być ciągle postrzegani jako ci, co się tak poświęcają. Albo jako ci, którzy powinni się poświęcać. Często jestem gotów oddać się idei z potrzeby serca, nie chciałbym natomiast, aby stało się to regułą, zwłaszcza w pracy. Nie chciałbym być również niewolnikiem. Pragnę mieć poczucie wpływu, sprawczości i wolności. Wolności, której rewersem powinna być odpowiedzialność. I wybrałem zawód nauczyciela między innymi ze względu na tę ogromną niezależność, niesamowitą autonomię, jaką otrzymujemy w roli belfra. Nie chcę spędzić życia na lamentowaniu, że tego nie mogę, że podstawa programowa, że to niemożliwe, a tego się boję. Moja odpowiedzialność polega na tym, że wiedząc, jako kto, jako do kogo i w jakiej roli przychodzę, do tego świadom zadania, jakie przede mną postawiono, sam ostatecznie decyduję, jaką drogą z uczniami się udam. Że zamieniam „muszę” i „nie mogę” na „chcę” i „decyduję”. – Jarosław Szulski

Czy po „Zdarza się” i „Sorze” Jarek Szulski mógł nas jeszcze czymś zaskoczyć? O tak, oczywiście. Przeczytajcie i zobaczcie sami, jak wiele może nauczyciel z Polski, jeśli tylko chce i robi to, co może albo nawet więcej. Dobrej lektury!

***
Jarosław Szulski - wychowawca, pedagog, obecnie w Values - Grupie Firm Doradczych, gdzie od 2010 roku kieruje zespołem projektowym studium podyplomowego Akademia Psychologii Przywództwa, realizowanym w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Były nauczyciel warszawskiego gimnazjum i liceum Reytana (a wcześniej liceum Batorego, którego jest absolwentem). Twórca programu treningu interpersonalnego i społecznego dla nastolatków "Earth Yourself". Autor powieści o szkole "Sor" i "Zdarza się", razem z Jackiem Santorskim współautor poradnika "Siła spokoju, którego nie ma". Najnowsza jego książka - "Nauczyciel z Polski" – to niezwyczajny poradnik dla nauczycieli i rodziców.

Notka o publikacji:
Nauczyciel z Polski. Jarosław Szulski.
Wyd. JS&CO Dom Wydawniczy, Warszawa, 2021
Zajrzyj do księgarni.

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie