Humaniści słabo przygotowani do pracy zawodowej

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
badania i analizyPrzedsiębiorcy uważają, że aż 60% absolwentów kończących studia humanistyczne i 44% kończących kierunki ekonomiczne oraz zarządzanie, jest źle przygotowanych do wykonywania pracy zawodowej – oto wyniki badania przeprowadzonego przez organizację Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej (wcześniej Konfederacja Pracodawców Polskich). 
 
"Na polskim rynku pracy wyraźnie zauważalny jest brak równowagi, bo wciąż zdecydowanie więcej osób studiuje na kierunkach humanistycznych, niż na kierunkach technicznych" - czytamy w komunikacie Pracodawców RP. Największym zainteresowaniem cieszą się prawo i zarządzanie oraz finanse i rachunkowość. Jednocześnie, mimo stosunkowo wysokiego stypendium, nie wszystkie miejsca na tak zwanych kierunkach zamawianych zostały zajęte przez maturzystów.

Przedstawiciel Pracodawców RP, Piotr Gawełczyk, podaje statystyki Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), z których wynika, że w Polsce studenci kształceni są na ponad 200 kierunkach. Kierunki administracyjno-ekonomiczne stanowią 23% z nich, kierunki społeczne - 13,9% a prawnicze - 3,1%. Z danych przedstawianych przez uczelnie wynika, że zainteresowanie kierunkami technicznymi wzrosło w tym roku o ok. 30%.

"Powoduje to, że ukończenie kierunku humanistycznego nie gwarantuje znalezienia zatrudnienia i osiągnięcia sukcesu na rynku pracy. Zła struktura podaży kierunków kształcenia na uczelniach wyższych powoduje de facto kształcenie potencjalnych bezrobotnych" - czytamy w komunikacie Pracodawców RP.

Jak wyjaśnia przedstawiciel organizacji, pracodawcy potrzebują kandydatów dobrze przygotowanych, z praktycznym doświadczeniem, ale także po ukończeniu odpowiedniej uczelni. Pozwoli to znacznie skrócić proces adaptacji zawodowej i szybsze osiągnięcie pełnej efektywności.

"Niezbędne jest opracowanie narzędzia, które pozwoli maturzystom podejmować decyzje o wyborze kierunku kształcenia na poziomie wyższym w sposób bardziej racjonalny" - podkreśla Grzegorz Byszewski, ekspert Pracodawców RP.

Specjalista ma nadzieję, że MNiSW opracuje informację przedstawiającą perspektywę rozwoju każdej z branż na terenie Polski, wskaże stan obecnego zatrudnienia i jego przewidywalną wysokość za pięć lat - w momencie wchodzenia maturzystów na rynek pracy.

Zdaniem Pracodawców RP, zestawienie powinno uwzględniać również informacje o tym, ilu studentów kształci się na danych kierunkach z jednoczesnym wskazaniem średniego wynagrodzenia w danej branży. Powyższe dane pozwoliłyby przyszłym studentom wybrać kierunek najbardziej perspektywiczny, a jednocześnie uwzględniający ich profil - humanistyczny lub matematyczny.

Jak podaje organizacja, pięcioletni okres studiów zweryfikuje osoby, które wybiorą kierunek tylko i wyłącznie na podstawie np. potencjalnej wysokości dochodów uzyskiwanych po ukończeniu uczelni. Jednocześnie przyczyni się to do poprawienia struktury kształcenia, dzięki czemu pracodawcom będzie łatwiej pozyskać wartościowych kandydatów.

"Niezbędne jest wprowadzenie obowiązkowych praktyk dla wszystkich studentów, co także przyczyni się do ich lepszego przygotowania zawodowego" - uważa Byszewski.

(Źródło: PAP Nauka w Polsce)
 
 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gdyby jeszcze Ministerstwo Edukacji chciało inwestować w takie rozwiązania, które z pewnością przyda...
Justyna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
... i co to za określenie "świetliczanka" :( To jest nauczyciel z takimi samymi kwalifikacjami jak P...
Justyna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Całkowicie się z Panią nie zgadzam, że nauczyciel WSPÓŁORGANIZUJĄCY nie przygotowuje się do zajęć! Ł...
Eleonora napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Poniosły emocje tego dyrektora i nie ma prawa wygadywać takich bzdur: (cyt) "trwają w niekoniecznie ...
Jan napisał/a komentarz do Kłopoty ze szkolnym ocenianiem
Bardzo się cieszę że udało mi się dojść do, co prawda wtórnego, odkrycia które, o czym nie wiedziałe...
Jan napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Zróżnicowanie pensum - gdybyż to było takie proste! Nauczyciele coraz częściej będą mieli uprawnieni...
Sylwia napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Autor, jako dyrektor szkoły, musi wiedzieć, że problemem częściej jest nie przekraczanie 40-godzinne...
Jarosław Pytlak napisał/a komentarz do Kłopoty ze szkolnym ocenianiem
@Jan - no proszę, potwierdził Pan słuszność tego, co robimy w klasach 4-6 SP w szkole STO na Bemowie...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie