O odkrywaniu talentów i nie tylko

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
badania i analizyCzas na podsumowanie naszej sondy. Zadaliśmy kiedyś pytanie, w jaki sposób szkoła (nauczyciele) powinna pomagać uczniom w odkrywaniu ich talentów i podaliśmy kilka możliwych odpowiedzi. Wynik jest w sumie taki, jakiego można było się spodziewać. Biedne byłyby młode polskie talenty, gdyby wokół szkoły nie powstawały projekty i konkursy skierowane do uczniów.
 
Jak pomagać uczniom w odkrywaniu ich talentów? Głosy są bardzo podzielone. Najwięcej głosów w naszej sondzie oddano za motywowaniem uczniów do brania udziału w projektach i konkursach (27,1%). Można powiedzieć, że głosy te pośrednio są docenieniem edukacyjnej roli organizatorów edukacyjnych projektów i konkursów, czyli przede wszystkim dziesiątek organizacji pozarządowych prowadzących - w większości przypadków bez wsparcia finansowego z MEN – projekty podnoszące jakość edukacji w szkołach, kształcące praktyczne umiejętności i rozwijające talenty uczniów. Bez tych inicjatyw szkoła byłaby faktycznie tylko zwykłą fabryką z linią produkcyjną absolwentów.

Zbliżona liczba głosów została oddana na: „organizować zajęcia dodatkowe, kółka zainteresowań“ (16,7%), „tworzyć indywidualny tok nauczania“ (15,5%), „kontaktować uczniów ze środowiskiem naukowym w danej dziedzinie“ (14,1%). Każda z opisanych aktywności zakłada tu jakąś pracę nauczyciela z uczniem lub niewielką grupą uczniów nad rozwijaniem talentów. Sądząc po ilości głosów, taka praca z „orłami“ nie cieszy się chyba popularnością u nauczycieli, bo oznacza konieczność oderwania się od innych obowiązków szkolnych, których przecież nie brakuje.

8,6% wskazań padło na organizowanie badań psychologicznych z zakresu doradztwa zawodowego. Dość mało, chociaż obszar ważny, ponieważ dotyczący kariery uczniów. Na marginesie, bardzo zaniedbany, czego potwierdzeniem jest w jakimś stopniu gigantyczna liczba bezrobotnych absolwentów szkół w wieku 18-24 lata (423 tys. wg. GUS na koniec 2010 r.).

Za organizowaniem wymian międzyszkolnych i międzynarodowych zagłosowało 7,6% respondentów. Podobnym poparciem (7,3%) cieszyły się wyjścia do muzeów, instytucji publicznych, przedsiębiorstw i itp. Wymiany w sumie mogłyby być dodane do szkolnych projektów, co zwiększałoby znaczenie praktycznej edukacji dla rozwijania talentów młodzieży.

Ostatnie miejsce – całkowicie chyba zasłużone – przygotowywanie do olimpiad przedmiotowych – jedynie 3,7% głosów. Zawsze zastanawiałem się, jaki sens ma organizowanie „dwudziestej-którejś“ Olimpiady Wiedzy o... (koniecznie z Wielkich Liter), która jest formą kształcenia encyklopedycznego i przeładowanego teorią, i w większości przypadków nie przydaje się do niczego uczniom w życiu. Oczywiście wielkie autorytety zasiadające w radach i komisjach wielu olimpiad oburzą się na taką ocenę, ale wyniki naszej sondy pokazują czarne na białym. Można spokojnie zaprzestać organizacji olimpiad przedmiotowych. To jest edukacja z wieku XIX, a nie XXI!
 
badania i analizy
 
„Zdolności, zainteresowania, możliwości poszczególnych uczniów są różne. Różnym dzieciom potrzebne są różne drogi edukacyjne. Misją szkoły jest pomoc wszystkim dzieciom w rozwoju ich talentów i umiejętności.“ – czytamy na stronach MEN, który ten rok ogłosił „Rokiem Odkrywania Talentów“. Wielkie słowa... ale problem w tym, że w niewielkim stopniu ta pomoc dla uczniów w rozwoju ich talentów jest dziś owocem działania szkoły. Uczniowie w większym stopiniu rozwijają swoje talenty dzięki determinacji rodziców i swojemu wysiłkowi, nieraz pod prąd edukacji oferowanej w szkołach. Dobrze, że ministerstwo zwróciło uwagę na rozwój uczniów zgodny z indywidualnymi preferencjami, ale szkoda, że działania podejmowane przez resort mają w sumie marginalne znaczenie i nie zawierają w sobie mają systemowego i długotrwałego wsparcia dla tych podmiotów i jednostek, które rzeczywiście pomagają uczniom odkrywać talenty.
 
W sondzie Edunews.pl o uczniowskich talentach oddano 510 głosów. Zapraszamy na stronie głównej portalu do nowej sondy - tym razem bawimy się w rząd :-) i wydajemy miliard złotych na edukację!
 
(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest członkiem Grupy Ekspertów ds. Edukacji Finansowej przy Komisji Europejskiej, prowadzi także międzynarodowy serwis edukatorów ekonomicznych i finansowych www.EconomicEducator.eu) 
 
 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?
Zaprawdę powiadam Wam - likwidacja matury rozwiązuje WSZYSTKIE problemy z maturą. Średnia ocen na św...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie