Technologiczny ekosystem

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Za trzy lata prawie wszystkie zawody wymagać będą umiejętności korzystania z nowoczesnych technologii – prognozuje raport Europejskiego Tygodnia e-Skills 2012. Zdominowany przez technologię świat wkracza w nasze życie. E-administracja to dopiero początek! Dzisiejszy obywatel żyje w prawdziwym e-świecie, który ze zbioru urządzeń, programów i procesów staje się prawdziwym technologicznym ekosystemem. Według szacunków Berg Insight, szwedzkiej firmy dostarczającej rozwiązania telekomunikacyjne dla biznesu, w 2020 roku na świecie podłączonych do sieci będzie ponad bilion urządzeń.(C) bloomua - Fotolia.com

Rozwiązania dla zapracowanych

Lodówka zamawiająca zakupy to jedynie jedna z wielu dostępnych możliwości. "W mediach coraz częściej pojawia się pojęcie Internet of Things, oznaczające sieć połączonych i zintegrowanych za pomocą Internetu urządzeń." – twierdzi Marcin Kempka, ekspert firmy Librus. "Jego celem jest powszechna integracja przedmiotów codziennego użytku, przetwarzanie danych o nas samych, naszym trybie życia, zainteresowaniach oraz przyzwyczajeniach." – zauważa ekspert. Zaprogramowany wieczorem budzik sygnalizuje czas porannej kąpieli – woda nagrzewa się na dokładną godzinę, a wyłączenie go po przebudzeniu informuje z kolei samochód, że czas włączyć ogrzewanie i odszronić szyby. Tym samym jego właściciel może zaoszczędzić czas i od razu wyruszyć w drogę.


 
Rys. 1. Opracowanie własne na podstawie OECD Digital Economy Papers No. 192

Zintegrowane systemy informatyczne towarzyszą nam od urodzenia. W domu, szkole czy w pracy otaczają nas prawie na każdym kroku. Podłączone do Internetu urządzenia AGD, jak lodówki i pralki, są nie lada gratką dla wszystkich zapracowanych. Rejestrując stan zaopatrzenia, lodówka, w ramach zaprogramowanej przez dietetyka diety, sama zamawia brakujące produkty. Współczesne e-dzienniki są dziś czymś więcej niż tylko elektronicznymi systemami frekwencji. Dzięki pracy w chmurze raz wprowadzone dane służą za bazę dla reszty oprogramowania. Nawet miasta wyposażone w inteligentny system świateł drogowych, nie doprowadzają do korków i tłoku na ulicach. Wykorzystując dane udostępnione za pomocą nawigacji GPS, potrafią w przybliżeniu określić, ile osób znajduje się w danym momencie w centrum miasta i dostosować do tego sposób zarządzania ulicznym ruchem.

"Integracja jest esencją nowoczesnych technologii." – twierdzi Grzegorz Siewiera, prezes LSI Software, producenta systemów informatycznych do zarządzania hotelami, restauracjami oraz sklepami. "Obecnie jej funkcjonalność wykorzystują nieruchomości komercyjne, lokale gastronomiczne czy sieci detaliczne. Współpracujące ze sobą urządzenia, usprawniają zarządzanie obiektem, a także gwarantują pełną kontrolę nad sytuacją w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu." – przypomina ekspert.

Poradzić sobie z nadmiarem informacji

Szum informacyjny otacza nas zewsząd, powodując często dezorientacje i znieczulenie na bodźce zewnętrzne. Rolą nowoczesnych technologii od zawsze było polepszanie i ułatwianie życia. Współcześnie do ich głównych zadań doszło również filtrowanie zbędnych informacji z otoczenia.

"Do obywatela dociera zbyt wiele bodźców, by mógł je wszystkie odebrać, nie wspominając o ich przeanalizowaniu." – twierdzi Sławomir Wolniak, lekarz psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu, k. Bełchatowa. "Przez nadmiar informacji często spotykamy się ze zjawiskiem wyparcia
i znieczulicy – przeciążony informacjami umysł nie radzi sobie ze stawianymi przed nim wymaganiami."

Inteligentne wykorzystanie technologii stanowi sedno jej istnienia. To dzięki niej kilka niepowiązanych ze sobą urządzeń staje się działającym, niemal „oddychającym” organizmem, który potrafi reagować na otoczenie. Całkowicie zintegrowane systemy informatyczne ciągle jednak należą do przyszłości. Obecnie, przez brak zintegrowania, technologie te często generują wiele zbędnych czynności jak ponowne wprowadzanie tych samych danych. Choćby w szkole. Ale i tu mogą pomóc rozwiązania technologiczne. Elektroniczne dzienniki współpracujące z całym oprogramowaniem szkolnym czy zsynchronizowane bazy danych w firmie oszczędzają bezcenny w dzisiejszym świecie czas. Tylko tak użytkowana technologia może skutecznie ułatwić nam życie w domu i w pracy.

(Źródło: Librus)

Jesteśmy na facebooku

fb
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie