Język polski na emigracji

fot. Fotolia.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Raport "Polish Your Polish – Badania i popularyzacja języka polskiego wśród amerykańskiej Polonii" jest owocem wielomiesięcznej pracy Fundacji Dobra Polska Szkoła w Nowym Jorku, Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! w Warszawie, które działały przy współpracy Rady Języka Polskiego PAN. Skierowany jest do rodziców, nauczycieli polonijnych, instytucji polonijnych i polskich, badaczy nad językiem polskim poza granicami kraju i dziennikarzy. Można go pobrać bezpłatnie w dwóch wersjach pdf i ePub.

Celem pierwszego tego typu raportu było określenie stanu świadomości wobec języka polskiego i kultury polskiej wśród Polonii amerykańskiej. W badaniach wzięło udział ponad 1200 respondentów, zamieszkałych w różnych stanach USA, którzy odpowiedzieli na 55 pytań w ankiecie.

Raport jest podzielony na cztery części: Polszczyznę na emigracji i sposoby podtrzymywania jej znajomości; Zachowanie polskiej kultury i polskich tradycji; Przekazywanie polszczyzny kolejnym pokoleniom; oraz Wnioski i rekomendacje. Każda z tych części przynosi ważne informacje. W części pierwszej znajdują się odpowiedzi na pytania m. in. Jak często podczas rozmowy z dzieckiem mieszasz języki? Gdzie najczęściej dochodzi do mieszkania języków? Jak często czytasz dzieciom polskie książki? W części drugiej, dotyczącej zachowania polskiej kultury, zebrano informacje między innymi w takich kwestiach jak kultywowanie polskich tradycji, świąt i zwyczajów w polskich rodzinach zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych czy też promowania przez nich polskiej kultury wśród amerykańskich znajomych i przyjaciół. W części poświęconej przekazywaniu polszczyzny kolejnym pokoleniom, zebrano informacje związane m.in. z rozważaniami o powrocie do Polski, czy w jakim języku rozmawiają dzieci między sobą.

Raport przynosi wiele użytecznych informacji, dotyczących m.in. potrzeb rodziców w kwestii dwujęzycznego wychowania oraz ich oczekiwań wobec polskiego rządu. Organizowanie dla polonijnych dzieci wyjazdów na obozy i kolonie do Polski, nawiązanie stałych kontaktów z rówieśnikami w Polsce, współpraca między szkołami polonijnymi w USA ze szkołami w Polsce, stworzenie oferty narzędzi edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, jak gry planszowe i elektroniczne w języku polskim, skierowane dla dzieci urodzonych poza Polską – to tylko niektóre z oczekiwań rodziców zamieszkałych za oceanem, których pełną listę znajdziemy w publikacji.

Reasumując, raport jest bardzo użytecznym materiałem dla każdego, dla kogo ważne są wartości polskiej kultury, tradycji oraz znajomość ojczystego języka w wychowywaniu dzieci poza granicami Polski.

POBIERZ RAPORT – WERSJA PDF

POBIERZ RAPORT – WERSJA EPUB

 

Publikacja „Polish your Polish – Badania i popularyzacja języka polskiego wśród amerykańskiej Polonii” jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz: Danuty Świątek, Marty Kustek, dr hab. Ewy Lipińskiej, dr hab. Anny Seretny, dr hab. Julii Gorbaniuk, Fundacji Dobra Polska Szkoła oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK!. Utwór powstał w ramach zlecania przez Kancelarię Senatu zadań w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2016 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o zleceniu zadania publicznego przez Kancelarię Senatu i przyznaniu dotacji na jego wykonanie w 2016 r.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie