Czego pragną uczniowie?

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
ICT w edukacjiOrganizacja Project Tomorrow prowadzi wśród amerykańskich uczniów wieloletni projekt badawczy dotyczący wykorzystania nowoczesnych technologii w szkole. Właśnie opublikowano wyniki kolejnego etapu badań. Wynika z nich, że młodzież oczekuje od szkoły przede wszystkim większego dostępu do mobilnych narzędzi i poszerzenia oferty kursów online.
 
Project Tomorrow w poszukiwaniach odpowiedzi na  to, czego tak naprawdę potrzebują współcześni uczniowie, zwróciła się właśnie do nich z prośbą o podzielenie się swoimi przemyśleniami na temat cyfrowych technologii. Dzięki raportowi, który powstał na podstawie zebranych danych, przygotowany zostanie materiał służący jako przewodnik dla osób działających w sferze edukacji – nauczycieli, polityków i urzędników oświatowych. Zbiorcza analiza nadesłanych ankiet pokazała, że uczniowie są grupą bardzo mocno zaangażowaną w cyfrową edukację. Adoptują i adaptują nową technologię i tworzą zupełnie nowe sposoby jej wykorzystania – przygotowując dla siebie produkty spełniające wyrafinowane potrzeby współczesnego ucznia.

Grupa respondentów jest imponująca – na pytania odpowiedziało 280 tys. uczniów wszystkich typów szkół, 28 tys. nauczycieli, 21 tys. rodziców i 3 tys. szkolnych administratorów. Raport prezentuje 5 najważniejszych postulatów, z którymi szkoły powinny się zmierzyć:
  1. Szersze wykorzystanie mobilnych technologii
  2. Stworzenie różnorodnych przestrzeni do nauki
  3. Włączanie narzędzi edukacji 2.0 do codziennych zajęć szkolnych
  4. Zapewnienie lepszego dostępu do cyfrowych pomocy naukowych
  5. Wyjście poza szkolne mury – eksploracja takich dziedzin jak nauki przyrodnicze, technologia, nauki techniczne, matematyka.

 
Więcej mobilności i swobody
Badani uczniowie zasugerowali, że chcieliby używać więcej mobilnych urządzeń w swojej nauce, np. telefonów komórkowych, odtwarzaczy mp3 czy smartphonów. Mają do nich dość swobodny dostęp i traktują obecność komputera w kieszeni jako oczywistość, a przez to dostrzegają jak dużą rolę mogłyby odegrać w ich edukacji. Tę potrzebę widać szczególnie w szkole średniej. W czasie badania, uczniowie wyrazili opinię, że chcieliby używać swoich urządzeń mobilnych do komunikacji z kolegami z klasy, oraz z innymi uczniami za pośrednictwem maila, sms-ów lub komunikatorów. Młodzież chciałaby również pracować nad konkretnymi projektami zarówno w szkole jak i w domu, oraz korzystać z gier edukacyjnych. Poza tym, wyrazili chęć używania mobilnych technologii do przeszukiwania zasobów w sieci, nagrywania wykładów, żeby odsłuchiwać ich w wolnym czasie. Chcieliby otrzymywać powiadomienia na temat pracy domowej i kartkówek, oraz uzyskać dostęp do szkolnego portalu i załatwiać część administracyjnych spraw w sieci.

Oprócz tego, uczniowie wykazali zainteresowanie uczestnictwem w zajęciach prowadzonych online. Wśród uczniów szkół średnich, liczba zainteresowanych wzrosła o 21 punktów procentowych, oraz o 46 punktów procentowych wśród uczniów w wieku gimnazjalnym. Według jednej trzeciej przebadanych maturzystów, zajęcia prowadzone w sieci są łatwiejsze do zaliczenia, ponieważ  pozwalają uczestnikom zadawać pytania i przeglądać materiał zawarty na stronie tyle razy, ile tylko mają potrzebę. 
 
Zbliżyć szkołę do prawdziwego świata
Obecnie młodzi ludzie masowo korzystają z poczty elektronicznej, komunikatorów i sms-ów, żeby komunikować się z innymi, a prawie połowa z uczniów szkół ponadpodstawowych używa ich regularnie. Młodzi ludzie bardzo chętnie sięgają również do portali społecznościowych, gier dostępnych online, blogów oraz różnych wirtualnych światów. Dlatego właśnie nauka w szkole powinna przebiegać równolegle i uzupełniać te aktywności, podejmowane po lekcjach.

Badacze z Project Tomorrow zebrali również pomysły uczniów na to, jak stworzyć idealny cyfrowy podręcznik. Dla wielu z nich, sama perspektywa korzystania z papierowego podręcznika jest odpychająca i archaiczna. Młodzież chciałaby mieć możliwość dopasowania formy podręcznika do swoich indywidualnych potrzeb, np. poprzez nanoszenie podkreśleń, albo dodawanie notatek. Chętnie korzystaliby z pomocy specjalisty z danej dziedziny, który mógłby odpowiadać na ich wątpliwości online, również po zakończeniu zajęć w szkole. Zarówno uczniowie jak i rodzice bardzo wysoko cenią sobie karierę w takich dziedzinach jak nauki ścisłe i przyrodnicze. Ponad połowa rodziców właśnie do nauki tych dziedzin zachęca swoje dzieci najbardziej. Również uczniowie chcieliby dowiedzieć się więcej na temat możliwości zawodowych związanych z tymi kierunkami rozwoju, szczególnie dzięki spotkaniom z pracownikami tych branż, praktykom zawodowym oraz prezentacjom i filmom wideo dostępnym w sieci. Cenne doświadczenie mogliby zdobyć również poprzez użycie autentycznych narzędzi i rozwiązywanie prawdziwych problemów, np. rozwiązywanie case -ów. Co ważne, tylko 39% licealistów pozytywnie oceniło wysiłki szkoły w celu przygotowania ich do przyszłej kariery zawodowej.

(Źródło: eSchoolnews)
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie