Matematyka na pikniku

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times
innowacje w edukacjiDzisiaj nowoczesne komputery są już praktycznie w każdej szkole. Uczniowie mają dostęp do internetu, chętnie korzystają z interaktywnych pomocy naukowych, które pozwalają lepiej zrozumieć matematykę. Międzynarodowe testy PISA ujawniają jednak poważne braki w wykształceniu matematycznym polskiej młodzieży. Jak uczyć matematyki dzisiejszego, cyfrowego ucznia?
 
Podczas XIII Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik swoje stoiska przygotowało również kilka warszawskich szkół. Postanowiły one zaprezentować swoje działania mające na celu popularyzację nauki. Na jednym ze stoisk – Zespołu Szkół nr 106 w Warszawie – można było zaobserwować setki papierowych brył geometrycznych. Jak się okazało, uczniowie z tej szkoły, pod opieką swoich nauczycieli, uczyli dzieci uczestniczące w Pikniku (i ich rodziców), praktycznej matematyki.

innowacje w edukacji

Zainteresowanie stoiskiem może być potwierdzeniem, że współczesny uczeń wymaga innego niż tradycyjne podejścia do matematyki i zdecydowanie woli uczyć się matematyki na przykładach z życia wziętych lub z wykorzystaniem komputerów, gier, zabaw.

innowacje w edukacji

O nauczaniu matematyki rozmawiamy z Małgorzatą Lesisz, przewodniczącą Żoliborskiego Oddziału Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki i nauczycielką w Zespole Szkół nr 106.


 
 
[Motyw muzyczny wykorzystywany w podkastach Edunews.pl pochodzi z płyty Nine Inch Nails pt. Ghosts I-IV: utwór 3-Ghosts I, dostępny na licencji Creative Commons BY-NC-SA 3.0 US]   
 
(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym)   
 
 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Irena
  To wszytko nieprawda . Skąd te wnioski?
 • Written by Agnieszka Chomicka Bosy
  Świetny, prawdziwy tekst. Dziękuję!
 • Written by Edward Łagowski
  Bardzo dziękuję za ten artykuł i zawarte w nim pomysły. Na pewno niektóre z nich zastosuję.
 • Written by Robert Raczyński
  Zainteresowanych tym wątkiem pozamerytorycznym zapraszam na swój blog, gdzie jak się zdaje, Pan Pawe...
 • Written by Paweł
  Dziwię się, że Redakcja portalu edukacyjnego akceptuje używanie przez Autora języka pogardliwego wob...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie