W każdym dziecku trzeba widzieć człowieka. Jego losy są w naszych rękach i powinniśmy pokazywać, że jest dla nas ważne. To przesłanie jest adresowane do wszystkich nauczycieli, którzy rozpoczęli obecny rok szkolny i w zasadzie bez względu na to, czy dotyczy to młodszych uczniów czy starszych. Zapraszamy na kolejny podkast w EduGadkach.
W drugim odcinku gościem redakcji EduGadki.pl była Jolanta Okuniewska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie, honorowy profesor oświaty i finalistka nauczycielskiego Nobla czyli Global Teacher Prize. Rozmowa dotyczyła m.in. postawy nauczyciela wobec uczniów, ale i wobec samego siebie, także jako osoby uczącej się.
Jolanta Okuniewska zachęca nauczycieli do zwrócenia większej uwagi i większego wysiłku na rzecz edukacji przez całe (nauczycielskie zawodowe) życie. Warto uczestniczyć w różnych konferencjach i warsztatach i doskonalić swój warsztat. „Nauczyciel powinien wciąż się dokształcać. Żadna szkoła nie będzie dobrze funkcjonowała bez dobrze wykwalifikowanego nauczyciela. Trzeba uczyć się przez cały czas.” – te słowa Jolanta Okuniewska zapamiętała wiele lat temu na jednej z pierwszych konferencji, w których uczestniczyła. Nie chodzi oczywiście o to, aby tracić czas na różnych „posiadówkach” zwanych szkoleniami i na które nauczyciele są wysyłani przez dyrektorów – trzeba brać edukację w swoje ręce i samemu szukać najlepszych ofert. A możliwości naprawdę mamy dziś wiele.
Zapraszamy na rozmowę z nauczycielką „zarażoną optymizmem”, m. in. o tym:
• czego warto się uczyć,
• jak projekty pogodzić z podstawą programową,
• jak widać polskich nauczycieli zza granicy,
• co zrobić, żeby uczniowie się do siebie uśmiechali:
(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).