Orientacja zawodowa w klasach młodszych jako projekt edukacyjny

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Orientacja zawodowa w klasach I-III, jako element dużego szkolnego działania związanego z organizacją doradztwa zawodowego, gości w szkołach od wielu lat. Tematy związane z zawodami jakie wykonują rodzice oraz inni członkowie rodziny młodszych uczniów pojawiają się przy okazji realizacji treści programowych w każdym roku edukacji. Zazwyczaj jest to jedynie wspomnienie bez głębszej refleksji, wyciągania wniosków, więc temat zawodów i pracy raczej traktowany jest bardzo luźno.

Tymczasem tematyka orientacji zawodowej może być realizowana jako ciekawy projekt edukacyjny, a nawet innowacja pedagogiczna. Warto przyjrzeć się również etapom rozwoju świadomości młodych ludzi związanej z myśleniem o zawodowej przyszłości oraz poznać mechanizmy, które wpływają na wybór zawodu. 

Dobrze, żeby nauczyciel miał taką wiedzę i zaplanował działania w oparciu o badania naukowe oraz poznał portale internetowe, które pomogą mu przygotować plan projektu. Międzynarodowy projekt eTwinning pt. My future is so bright polegał na współpracy partnerskiej pomiędzy Szkołą Podstawową nr 13 w Olsztynie oraz szkołami w Rumunii, Mołdawii, Portugalii i na Cyprze. Uczniowie mieli szansę prowadzić badania, porównywać wyniki, rozpatrywać zawód pod kątem wykonywania go jako profesji lub hobby, odwiedzać ciekawe miejsca pracy oraz gościć w klasach przedstawicieli różnych zawodów. Opowiadałam o nim podczas INSPIR@CJI WCZESNOSZKOLNYCH 2025 w Warszawie:

***

Organizatorami zorganizowanej w dniach 22-23 marca 2025 w Warszawie konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2025 byli: Edunews.pl, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Think Global sp. z o.o.

Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli: Superbelfrzy RP.

Partnerem głównym konferencji był Samsung Polska.

Partnerami konferencji byli: Fundacja Eduko, Fundacja Medicover & FitSchool, MAC Edukacja, Remi sp. z o.o., Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Współpraca: Edu3Dkacja, Educarium, FAST Heroes, Wydawnictwo Nasza Ksiegarnia, Kampania "Mamy kota na punkcie mleka"

 

Notka o autorce: Jolanta Okuniewska jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej w klasach I-III w Szkole Podstawowej nr 13 im. KEN w Olsztynie. Honorowy Profesor Oświaty. Wieloletnia regionalna ambasadorka programu eTwinning, laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów eTwinning. Nominowana do tytułu Nauczyciel Roku 2013, finalistka światowego konkursu Global Teacher Prize 2016. Należy do społeczności Superbelfrzy RP i Superbelfrzy Mini.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Sytuacja wyrwie się spod kontroli w nauczycielstwie. Pielęgniarki i pielęgniarze, opiekunowie choryc...
Powstaje pytanie na jakich materiałach uczy się AI - bo jeśli na podręczniku to oznacza że nauczycie...
A potem oburzenie harnasiów i halyn jak ktoś stwierdza że Polacy to debile. Wiecie że za granicą nie...
Anna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Pani Sylwia ma marne pojęcie o pracy nauczycieli w świetlicy szkolnej...Miałam okazję, przez krótki ...
Sylwia napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Proszę wyjaśnić, w jaki sposób nauczyciel wspomagający przygotowuje się do zajęć. Przecie on po pros...
Taaa, a premier, z wielkim hałasem, przed kamerami otwiera "największą w Europie fabrykę amunicji". ...
Gdyby jeszcze Ministerstwo Edukacji chciało inwestować w takie rozwiązania, które z pewnością przyda...
Justyna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
... i co to za określenie "świetliczanka" :( To jest nauczyciel z takimi samymi kwalifikacjami jak P...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie