Rysować każdy może…

fot. Fundacja Think!

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Obraz i słowo towarzyszą nam od samego początku. Już w zamierzchłych czasach człowiek stawiał pierwsze kreski w jaskiniach, które do dziś są uważane ze bezcenne dzieła sztuki. „Rysować każdy może” – Tak! To prawda. Skoro w biznesie rysują konferencje, spotkania to na pewno rysowanie sprawdzi się w edukacji, zwłaszcza w edukacji wczesnoszkolnej. Bo przecież dzieciaki uwielbiają rysować. I nie tylko dzieci!

Ile razy, nam dorosłym podczas konferencji zdarzyło się rysować bezsensowne wzorki, kwiatki, chmurki na marginesach zeszytów w notatniku, czy kalendarzu? Zapewne sporo. Patrząc na to z perspektywy ludzi od myślenia wizualnego, możemy stwierdzić, że nasz mózg się po prostu nudzi. Potrzebuje czasami się „wyżyć” artystycznie. Z pomocą – łączenia przyjemnego z pożytecznym – przychodzi myślenie wizualne. W praktyce możecie spotkać się z różnymi nazwami myślografia, sketchnoting, graphic recording. Wszystkie łączy jedna, szczególna zasada: łączenie słowa z obrazem. A kiedy już połączysz te dwa składniki, zaczyna się magia.

W szkole, praktycznie na każdym przedmiocie można spróbować przyrządzić taką lekcję wplatając w nią składniki myślenia wizualnego i podać ją swoim uczniom. Być może apetyt urośnie w miarę jedzenia i sketchnoting stanie się daniem głównym na każdej lekcji. Skoro myślenie wizualne działa w różnych gałęziach biznesu, to zadziała w szkole. Jest to doskonała metoda, która pozwala na lepsze zrozumienie danego problemu, poprzez jego wizualizację. Pozwala wykorzystać niespożyte pokłady dziecięcej kreatywności oraz pobudzać ją do dalszego rozwoju. Kształtuje u uczniów poczucie samodzielności i estetyki. Dzieci uczą się tworzenia notatek w całkiem inny, przyjazny dla mózgu sposób. Uczeń staje się kreatorem, zwiększa się jego zaangażowanie na lekcji, podejmuje próby samodzielnego i twórczego rozwiązywania problemu. Korzyści, jakie niesie za sobą myślenie wizualne są ogromne, przede wszystkim ma na celu wszechstronny rozwój młodego człowieka.

Zapraszamy na nasze wystąpienie podczas INSPIR@CJI WCZESNOSZKOLNYCH 2020 w Warszawie:

***

Organizatorami zorganizowanej w dniach 7-8 marca br. konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2020 były: 
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK!, Edunews.pl oraz Think Global sp. z o.o.

Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli grupy Superbelfrzy RP i Superbelfrzy Mini.

Partnerami konferencji byli: Learnetic, Mentor, Nowa Szkoła, Fundacja Orange oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Partnerem medialnym konferencji był Głos Nauczycielski.

 

Notka o autorach: Mateusz Łysek jest nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej, a obecnie nauczycielem historii w Szkole Podstawowej nr 4 w Radlinie. Od czterech lat „zarażony” myślografią i rysowaniem dla uczniów. Twórca facebookowego bloga Belfry Bazgrolą i admin grupy Rysuję dla moich uczniów. Vitia Hoffmann jest nauczycielką wychowania fizycznego i edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 8 w Gdańsku, lektorką i tłumaczką języka czeskiego, trenerką myślenia wizualnego, liderką Kreatywnej Pedagogiki – projektu doskonalenia zawodowego gdańskich nauczycieli. Autorka innowacji pedagogicznej oraz projektów świetlicowych. Motto: „Świetlica jest najlepszym miejscem w szkole”. Należy do społeczności Superbelfrzy RP.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Słowo, ruch i muzyka

>> Rozwijanie aktywności badawczej dzieci

>> Jak zachęcać młodszych uczniów do uczenia się?

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie