O znaczeniu edukacji pozaformalnej i kulturalnej

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Coraz częściej podejmowany bywa temat reformy systemu edukacji. Największym wyzwaniem jest odpowiedź na pytanie: jak dziś zaplanować edukację, aby dzieci odnalazły się w jutrzejszym świecie. Dyskusja nie omija także Polski i Lublina. W środę 25 września odbyła się konferencja w ramach Tygodnia Edukacji Pozaformalnej i Kulturalnej organizowana przez Fundację Teatrikon.(C) Fundacja Teatrikon

Kultura ekonomiczna XIX-wiecznego industrializmu uwarunkowała sposób pracy placówek edukacyjnych po dziś dzień. Współczesna szkoła zbudowana jest na modłę fabryki. Czas pracy określają sygnały dźwiękowe, praca odbywa się w wydzielonych pomieszczeniach, uczniowie oceniani są według standaryzujących ich testów jakości, a przede wszystkim rozdzielani według rocznika produkcji.

"Według Kena Robinsona współczesny system edukacji został zaprojektowany dla innej epoki. Rewolucja przemysłowa uwarunkowała fabryczny kształt współczesnej szkoły. Nie powinno nas dziwić, że absolwenci nie mogą odnaleźć się na rynku pracy, który w przeciwieństwie do systemu edukacji ewoluował. Są dzieci, które znacznie wyprzedzają rówieśników w różnych dyscyplinach, albo ich aktywność zróżnicowana jest w zależności od pory dnia. Niektóre radzą sobie lepiej w mniejszych grupach, inne preferują pracę indywidualną. Jeśli chcemy zacząć dyskusję na temat nowego modelu nauczania, nie możemy zaczynać od mentalności produkcyjnej." – wyjaśnia Dariusz Figura prezes Fundacji Teatrikon.

Na popularności zyskują pozaformalne metody nauczania. Otwierają się kolejne prywatne placówki, wprowadzające nowatorskie systemy edukacji. W Lublinie jedną z nich jest Gimnazjum i Liceum im. ks. K. Gostyńskiego.

"Michał Bobrzyński, dyrektor placówki przedstawił System Indywidualnego Nauczania Symultanicznego. Polega on między innymi na indywidualnej pracy nauczyciela z uczniem, przedstawieniu programu edukacyjnego w formie celów strategicznych i operacyjnych, a także wewnętrznym systemie oceniania. Uczniowie sami decydują jakich przedmiotów chcą się w danym semestrze uczyć i na czym pragną się skupić." – informuje Katarzyna Krzywicka, dyrektor artystyczny Fundacji Teatrikon.

Uczniowie nie są w stanie skupić się na nudnych zajęciach, będąc jednocześnie bombardowanymi tysiącem atrakcyjniejszych informacji z komórek, tabletów i telewizji. Młodzież nie widzi też sensu „zakuwania” potrafiąc jednocześnie odnaleźć te same informacje w sieci w przeciągu kilku sekund. Średnio co 2 – 3 lata podwaja się ilość informacji.

"Doktor Marzeny Żylińska, neurodydaktyk oraz specjalista w wykorzystywaniu nowych technologii w nauczaniu zaprezentowała podczas konferencji referat na temat obecnego modelu edukacji w świetle badań nad mózgiem. Nauka połączona z ruchem podczas rozwiązywania zadań, jest dla mózgu dużo efektywniejsza niż praca, która aktywności nie wymaga. Dzieci uczą się, za pomocą wielu zmysłów jednocześnie, dlatego działania na tablecie czy klawiaturze laptopa są stosunkowo mniej korzystne. Nie oznacza to jednak, że zadania związane z głęboką analizą danych powinniśmy zawsze rozwiązywać na kartce papieru." – przytacza Figura.

Szkoła zmaga się z wymogiem uatrakcyjnienia przekazu i zaoferowania uczniom autentycznych przeżyć. Rzeczywisty, praktyczny kontekst i adekwatność do predyspozycji czy indywidualnych celów każdego ucznia jest jedynym sposobem na przyciągnięcie uwagi młodzieży. Powiedz mi, a zapomnę, pokaz mi, a zapamiętam, pozwól mi wziąć udział, a zrozumiem – jest to sedno edukacji pozaformalnej.

"Andrzej Araszkiewicz, założyciel i nauczyciel Wolnej Szkoły zapewniał podczas konferencji, że aby uczniowie potrafili odnaleźć się w świecie poza szkolnymi murami, placówka musi wypełniać kilka ważnych funkcji: wzbudzać ciekawość, dawać mądrość, a przez to samoświadomość, uczyć proaktywności, elastyczności, a przede wszystkim odpowiedzialności. Uczniowie Wolnej Szkoły nie uczą się dla ocen, ale dla siebie. Rozwijają indywidualne talenty w przeciwieństwie do masowego traktowania ucznia w tradycyjnej szkole. Są odpowiedzialni a nie posłuszni." – relacjonuje Krzywicka.

Wśród prelegentów konferencji Tygodnia Edukacji Pozaformalnej i Kulturalnej byli również dr Barbara Ostrowska, koordynator Creativity Action Service oraz Aleksandra Kołtun, socjolog prezentująca wyniki badań pt. "Licealiści a kultura – uczestnictwo, oceny, zapotrzebowanie". Swoje wystąpienia przedstawili także uczniowie szkół średnich Hubert Walczyński oraz Jarosław Piętas. Zwieńczeniem konferencji będzie publikacja referatów. Wkrótce do pobrania między innymi ze strony internetowej Fundacji Teatrikon www.teatrikon.org.pl.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Krzysztof Hetman, Marszałek Województwa Lubelskiego, Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin oraz Krzysztof Babisz, Lubelski Kurator Oświaty.

(Źródło: Fundacja Teatrikon)

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Joanna
  Szacun! Wspaniałe, merytoryczne i rzeczowe, a przy tym obiektywne przedstawienie i wyjaśnienie probl...
 • Written by Maciej
  Artykuł traktuje o pracy nauczyciela z podręcznikiem, z gotowym podręcznikiem, a więc faktycznie jeg...
 • Written by Robert Raczyński
  Jak to najczęściej w szkolnej praktyce bywa, regułą jest, że nie ma reguły. Jakość podręczników, spo...
 • Written by Kinga
  ..."Pedagog z wykształcenia i powołania"... dokładnie tak !!!! Pani Małgosiu, wspaniały i mądry arty...
 • Written by Robert Raczyński
  Czytając lead miałem nadzieję na ciekawą refleksję nad wyciągniętym w nim wnioskiem, a otrzymałem ko...
 • Written by Yuyy
  Co za czasy. Ja też okaleczalam się i nie była to wina moich rodziców tylko rówieśników w szkole. Dz...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie