Z wizytą w edukacyjnej Fabryce Przyszłości

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Uczestnictwo dorosłych Polaków (25-64 lat) w różnych formach kształcenia formalnego i nieformalnego jest bardzo niskie. Z danych Eurostatu (Europejskiego Urzędu Statystycznego) wynika, że dokształca się tylko 4,5% osób w tej grupie wiekowej[1]. Za nami są tylko takie kraje UE, jak Słowacja, Węgry, Grecja, Chorwacja, Rumunia. Komisja Europejska przekonuje, że władze publiczne w krajach UE powinny podjąć szerzej zakrojone działania na rzecz rozwoju umiejętności osób dorosłych.(C) Stowarzyszenie Miasta w Internecie

Działania te powinny być podejmowane nie tylko na poziomie krajowym, ale i lokalnym, przy współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego. Jednym z przykładów takich działań, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom Komisji Europejskiej, jest otwarcie w dniu 28.02.2014 r. w Tarnowie Centrum Edukacji i Kreacji Cyfrowej „Fabryka Przyszłości“.

Pomysłodawcą i twórcą Fabryki Przyszłości jest Stowarzyszenie „Miasta w Internecie“. W zamyśle organizatorów będzie to miejsce eksperymentów i realizacji twórczych pomysłów oraz podnoszenia kompetencji cyfrowych osób dorosłych (w tym seniorów), nauczycieli, edukatorów i uczniów.

„Wychodzimy z założenia, iż edukacja staje się procesem coraz bardziej nieformalnym, rozproszonym i „odcieleśnianym” dzięki gościnie w Sieci“ – mówił prezes stowarzyszenia Miasta w Internecie i pomysłodawca projektu Krzysztof Głomb w rozmowie z portalem Tarnow.pl. „Współczesna szkoła nie jest do końca przygotowana na taką jakościową zmianę, dlatego potrzebne są centra kompetencji, miejsca eksperymentu i codziennej pracy edukacyjnej - takie jak Fabryka Przyszłości, które będą pomagały nauczycielom, uczniom, rodzicom i decydentom w skutecznym przeprowadzaniu tej trudnej zmiany.“

O tym, czym jest tarnowska Fabryka Przyszłości i z jaką ofertą wychodzi do osób uczących się (przez całe życie) opowie Marcin Zaród, współtwórca Fabryki Przyszłości, nauczyciel z V Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, członek grupy Superbelfrzy RP:

Więcej informacji o Fabryce Przyszłości: https://www.facebook.com/fabrykaprzyszlosci.

[1] Adult and continuing education in Europe. Using public policy to secure a growth in skills, European Commission, Luxembourg, 2013, http://ec.europa.eu/research/social-sciences/pdf/kina25943enc.pdf, s. 27. Dostęp: 9.03.2014.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Dziękuję za ten artykuł.
Ppp napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Terada i Merill mają CAŁKOWITĄ rację. Jak ktoś chce i może - nauczy się i bez oceniania. Jeśli ktoś ...
Marcin Zaród napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Mój syn będąc w liceum w klasie mat-info-fiz prosił z kolegami o ustawienie takich tablic na korytar...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Świetny przykład, że każdą przestrzeń klasy da się łatwo zreorganizować, aby pobudzić aktywne uczeni...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
O informacji zwrotnej można długo... Przedstawione tu wskazówki są cenne. Niestety, problem w tym, ż...
Andrzej napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Bardzo proszę o przykład idealnie napisanej informacji zwrotnej.
Ppp napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Jeśli jestem w czymś dobry - wiem o tym, dodatkowy komentarz nie jest potrzebny.Jeśli jestem w czymś...
Piotr napisał/a komentarz do Déjà vu
Codziennie z ulgą odkrywam, że jestem emerytowanym nauczycielem

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie