Z wizytą w edukacyjnej Fabryce Przyszłości

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Uczestnictwo dorosłych Polaków (25-64 lat) w różnych formach kształcenia formalnego i nieformalnego jest bardzo niskie. Z danych Eurostatu (Europejskiego Urzędu Statystycznego) wynika, że dokształca się tylko 4,5% osób w tej grupie wiekowej[1]. Za nami są tylko takie kraje UE, jak Słowacja, Węgry, Grecja, Chorwacja, Rumunia. Komisja Europejska przekonuje, że władze publiczne w krajach UE powinny podjąć szerzej zakrojone działania na rzecz rozwoju umiejętności osób dorosłych.(C) Stowarzyszenie Miasta w Internecie

Działania te powinny być podejmowane nie tylko na poziomie krajowym, ale i lokalnym, przy współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego. Jednym z przykładów takich działań, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom Komisji Europejskiej, jest otwarcie w dniu 28.02.2014 r. w Tarnowie Centrum Edukacji i Kreacji Cyfrowej „Fabryka Przyszłości“.

Pomysłodawcą i twórcą Fabryki Przyszłości jest Stowarzyszenie „Miasta w Internecie“. W zamyśle organizatorów będzie to miejsce eksperymentów i realizacji twórczych pomysłów oraz podnoszenia kompetencji cyfrowych osób dorosłych (w tym seniorów), nauczycieli, edukatorów i uczniów.

„Wychodzimy z założenia, iż edukacja staje się procesem coraz bardziej nieformalnym, rozproszonym i „odcieleśnianym” dzięki gościnie w Sieci“ – mówił prezes stowarzyszenia Miasta w Internecie i pomysłodawca projektu Krzysztof Głomb w rozmowie z portalem Tarnow.pl. „Współczesna szkoła nie jest do końca przygotowana na taką jakościową zmianę, dlatego potrzebne są centra kompetencji, miejsca eksperymentu i codziennej pracy edukacyjnej - takie jak Fabryka Przyszłości, które będą pomagały nauczycielom, uczniom, rodzicom i decydentom w skutecznym przeprowadzaniu tej trudnej zmiany.“

O tym, czym jest tarnowska Fabryka Przyszłości i z jaką ofertą wychodzi do osób uczących się (przez całe życie) opowie Marcin Zaród, współtwórca Fabryki Przyszłości, nauczyciel z V Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, członek grupy Superbelfrzy RP:

Więcej informacji o Fabryce Przyszłości: https://www.facebook.com/fabrykaprzyszlosci.

[1] Adult and continuing education in Europe. Using public policy to secure a growth in skills, European Commission, Luxembourg, 2013, http://ec.europa.eu/research/social-sciences/pdf/kina25943enc.pdf, s. 27. Dostęp: 9.03.2014.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Joanna
  Szacun! Wspaniałe, merytoryczne i rzeczowe, a przy tym obiektywne przedstawienie i wyjaśnienie probl...
 • Written by Maciej
  Artykuł traktuje o pracy nauczyciela z podręcznikiem, z gotowym podręcznikiem, a więc faktycznie jeg...
 • Written by Robert Raczyński
  Jak to najczęściej w szkolnej praktyce bywa, regułą jest, że nie ma reguły. Jakość podręczników, spo...
 • Written by Kinga
  ..."Pedagog z wykształcenia i powołania"... dokładnie tak !!!! Pani Małgosiu, wspaniały i mądry arty...
 • Written by Robert Raczyński
  Czytając lead miałem nadzieję na ciekawą refleksję nad wyciągniętym w nim wnioskiem, a otrzymałem ko...
 • Written by Yuyy
  Co za czasy. Ja też okaleczalam się i nie była to wina moich rodziców tylko rówieśników w szkole. Dz...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie