Przedsiębiorczy tak samo

fot. Fotolia.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dobra szkoła XXI wieku to szkoła, która pozwala wszystkim uczniom być kreatywnymi, aktywnymi i przedsiębiorczymi na wielu jej płaszczyznach. Rozwijanie samodzielności, umiejętności społecznych, przedsiębiorczych – to są bardzo ważne zadania szkoły współczesnych czasów, o których często zapominamy.

Tydzień przedsiębiorczości i kreatywności, realizowany w ramach projektu dla uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym, Szkoły Przysposabiającej do Pracy im. ks. Jana Twardowskiego, pt.” Młodzi i przedsiębiorczy”, okazał się dużym sukcesem.

Młodzież z naszej szkoły podejmowała przez cały tydzień wiele wyzwań, mających na celu przede wszystkim poznanie swoich kompetencji organizacyjnych, rozwijanie zainteresowań i umiejętności praktycznych związanych z gospodarstwem domowym. Organizując kawiarenkę szkolną uczyli się nią zarządzać, dokonywali szacunkowych obliczeń wydatków, planowania zakupów, projektowania plakatów reklamowych z zastosowaniem narzędzi TIK. Doskonalili również umiejętności manualne i samoobsługowe.

fot. Zespół Szkół Specjalnych w Kowanówku

Każdego dnia młodzież, przygotowywała pyszne potrawy. Zachęcała swoich kolegów i pracowników szkoły do ich zakupu i degustacji. Zainteresowanie projektem przerosło oczekiwania wszystkich. Sprzedano wszystkie dania, co było powodem do ogromnej satysfakcji uczniów i mobilizowało ich do podjęcia kolejnych działań. Poczucie sprawstwa, wiara we własne umiejętności i możliwości okazała się bezcenna. Uczniowie nabyli nie tylko praktycznych umiejętności przygotowywania potraw i ciast, ale także współpracy w grupie i odpowiedzialności za siebie i kolegów. Szczególnie ważne okazało się doskonalenie umiejętności posługiwania się pieniędzmi, szacowanie zysków i strat z podjętych działań oraz korzystania z aplikacji interaktywnych, które w atrakcyjny sposób uczyły poczucia wartości pieniędzy.

Podsumowując tygodniową ciężką pracę uczniów, ich zaangażowanie oraz odpowiedzialne podejście do zaplanowanych działań, należy ten czas uznać za bardzo udany, ponieważ wyposażył młodzież w nowe umiejętności niezbędne do funkcjonowania w dorosłym, mamy nadzieję, samodzielnym życiu.

Notka o autorce: Zyta Czechowska jest nauczycielką w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku. Niniejszy artykuł ukazał się w blogu Superbelfrów i został nieznacznie zmodyfikowany przez Marcina Polaka. Licencja CC-BY-SA.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie