Przedsiębiorczy tak samo

fot. Fotolia.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dobra szkoła XXI wieku to szkoła, która pozwala wszystkim uczniom być kreatywnymi, aktywnymi i przedsiębiorczymi na wielu jej płaszczyznach. Rozwijanie samodzielności, umiejętności społecznych, przedsiębiorczych – to są bardzo ważne zadania szkoły współczesnych czasów, o których często zapominamy.

Tydzień przedsiębiorczości i kreatywności, realizowany w ramach projektu dla uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym, Szkoły Przysposabiającej do Pracy im. ks. Jana Twardowskiego, pt.” Młodzi i przedsiębiorczy”, okazał się dużym sukcesem.

Młodzież z naszej szkoły podejmowała przez cały tydzień wiele wyzwań, mających na celu przede wszystkim poznanie swoich kompetencji organizacyjnych, rozwijanie zainteresowań i umiejętności praktycznych związanych z gospodarstwem domowym. Organizując kawiarenkę szkolną uczyli się nią zarządzać, dokonywali szacunkowych obliczeń wydatków, planowania zakupów, projektowania plakatów reklamowych z zastosowaniem narzędzi TIK. Doskonalili również umiejętności manualne i samoobsługowe.

fot. Zespół Szkół Specjalnych w Kowanówku

Każdego dnia młodzież, przygotowywała pyszne potrawy. Zachęcała swoich kolegów i pracowników szkoły do ich zakupu i degustacji. Zainteresowanie projektem przerosło oczekiwania wszystkich. Sprzedano wszystkie dania, co było powodem do ogromnej satysfakcji uczniów i mobilizowało ich do podjęcia kolejnych działań. Poczucie sprawstwa, wiara we własne umiejętności i możliwości okazała się bezcenna. Uczniowie nabyli nie tylko praktycznych umiejętności przygotowywania potraw i ciast, ale także współpracy w grupie i odpowiedzialności za siebie i kolegów. Szczególnie ważne okazało się doskonalenie umiejętności posługiwania się pieniędzmi, szacowanie zysków i strat z podjętych działań oraz korzystania z aplikacji interaktywnych, które w atrakcyjny sposób uczyły poczucia wartości pieniędzy.

Podsumowując tygodniową ciężką pracę uczniów, ich zaangażowanie oraz odpowiedzialne podejście do zaplanowanych działań, należy ten czas uznać za bardzo udany, ponieważ wyposażył młodzież w nowe umiejętności niezbędne do funkcjonowania w dorosłym, mamy nadzieję, samodzielnym życiu.

Notka o autorce: Zyta Czechowska jest nauczycielką w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku. Niniejszy artykuł ukazał się w blogu Superbelfrów i został nieznacznie zmodyfikowany przez Marcina Polaka. Licencja CC-BY-SA.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Dziękuję za ten artykuł.
Ppp napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Terada i Merill mają CAŁKOWITĄ rację. Jak ktoś chce i może - nauczy się i bez oceniania. Jeśli ktoś ...
Marcin Zaród napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Mój syn będąc w liceum w klasie mat-info-fiz prosił z kolegami o ustawienie takich tablic na korytar...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Świetny przykład, że każdą przestrzeń klasy da się łatwo zreorganizować, aby pobudzić aktywne uczeni...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
O informacji zwrotnej można długo... Przedstawione tu wskazówki są cenne. Niestety, problem w tym, ż...
Andrzej napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Bardzo proszę o przykład idealnie napisanej informacji zwrotnej.
Ppp napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Jeśli jestem w czymś dobry - wiem o tym, dodatkowy komentarz nie jest potrzebny.Jeśli jestem w czymś...
Piotr napisał/a komentarz do Déjà vu
Codziennie z ulgą odkrywam, że jestem emerytowanym nauczycielem

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie