Kilka powodów, dla których warto uczyć się języka niemieckiego

fot. Fotolia.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

O tym, że Niemcy to nasi sąsiedzi i że z sąsiadami warto się umieć dogadać, nie trzeba nikogo przekonywać. Tak jest i już. O związkach gospodarczych i kulturalnych pomiędzy naszymi krajami też już mnóstwo napisano. Dlaczego jeszcze warto się uczyć niemieckiego? Poniżej pozostałe 6 powodów – oprócz powyższego – dla których warto znać język naszych sąsiadów.

1. Niemcy należą do potęg w dziedzinie nauki i badań naukowych, a język niemiecki to także język nauki

Być może kilka osób zdziwi się, że istotne publikacje z różnych dziedzin nie ukazują się wyłącznie w języku angielskim i nie wszystkie informacje o naukowych odkryciach można rozpocząć od zadania „Jak wykazali amerykańscy uczeni…”. Niemcy mają ogromne zasługi w świecie nauki. W ciągu ostatnich 100 lat mogą się pochwalić 80 nagrodami Nobla, z których aż 68 dotyczy dziedzin naukowych. Niemiecka nauka jest dotowana i wspierana przez państwo, organizacje samorządowe, prywatne fundacje i biznes. Ambitni młodzi naukowcy mogą liczyć na stypendia z wielu źródeł. Badania naukowe prowadzone obecnie na niemieckich uczelniach stoją na naprawdę wysokim poziomie. Przepustką do tego świata dynamicznie rozwijającej się nauki z wielu dziedzin jest właśnie język niemiecki.

2. Niemcy są ważnym ośrodkiem uniwersyteckim

Niemiecka nauka rozwija się na ponad 100 uniwersytetach, gdzie studiuje łącznie ok. 2 milionów studentów. Są to nie tylko Niemcy i obywatele krajów niemieckojęzycznych, ale też studenci z różnych zakątków Europy, a nawet z całego świata. Warto dołączyć do tego grona. I tu również bardzo przydaje się znajomość niemieckiego. Międzynarodowe programy stypendialne umożliwiają wyjazd do Niemiec i krajów niemieckojęzycznych studentom praktycznie każdego kierunku. Dlaczego warto studiować za granicą? Absolwenci, którzy w czasie studiów studiowali za granicą, przekonują, że nie tylko wiedza, ale także znajomości, które zawarli na zagranicznych uczelniach procentują w przyszłości.

3. Niemiecki oznacza lepsze szanse na zdobycie pracy i karierę zawodową

Realia współczesnego rynku pracy są takie, że znajomość jednego języka obcego nie jest już niczym nadzwyczajnym, szczególnie, jeśli jest to język angielski. Tym nie wyróżnimy się w wyścigu do atrakcyjnego stanowiska, więc warto mieć dodatkowe atuty, a takim jest z pewnością znajomość niemieckiego. Także coraz większa liczba niemieckich firm w Polsce pozwala przypuszczać, że znajomość tego języka będzie coraz bardziej pożądaną przez pracodawców umiejętnością.

4. Niemiecki jest językiem ojczystym dla ok. 95 milionów Europejczyków

Z liczbami nie wygramy. Statystyka to kolejny argument za nauką niemieckiego. Niemiecki jest używany, jako język ojczysty w większej liczbie krajów europejskich niż angielski, francuski, hiszpański czy włoski. Jeśli ktoś chce nazywać się Europejczykiem i być tak postrzegany na rynku pracy, to w obliczu faktów nauka niemieckiego jest koniecznością.

5. Znając niemiecki można czytać dzieła niemieckich poetów, pisarzy, filozofów i naukowców w oryginale

Przechodzimy do przyjemności, czyli możliwości czytania w oryginale i docenienia bezpośrednio do skarbów literatury pięknej i naukowej. Czytanie w oryginale daje możliwość bezpośredniego obcowania z myślą, która przyświecała autorowi. A Goethe w oryginale brzmi jak muzyka. Naprawdę? Kogoś trzeba do tego przekonywać?

6. Znajomość niemieckiego ułatwia osobiste kontakty…

… czyli przyjemności ciąg dalszy. Nieważne, czy do krajów niemieckojęzycznych zawitacie po wiedzę, pracę czy dla rozrywki, umiejętność porozumienia się z mieszkańcami z pewnością ułatwi Wam życie. Festiwal wagnerowski w Bayreuth, Oktoberfest w Bawarii, narty w Austrii, górskie wycieczki w Szwajcarii – znajomość niemieckiego pozwoli wszystko lepiej zrozumieć i przeżyć.

Reasumując: motywacje mogą być różne. Nauka, kariera, literatura, życie towarzyskie, ciekawość świata – to wszystko może popchnąć Was do nauki niemieckiego. A jeśli się na nią zdecydujecie, to na pewno nie będziecie żałować. Nauka niemieckiego ma same plusy. Skąd ta pewność? Nie znaleźliśmy żadnych minusów, więc: do dzieła! Viel Glück!

Źródło: Goethe Institut w Warszawie

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Danuta Sterna napisał/a komentarz do Nauczanie z technologią w tle
Właśnie o tym piszę, nie możemy się odwrócić od technologii, ale potrzeba bardzo dużego rozsądku i r...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Nauczanie z technologią w tle
Dużo problemów wynika z tego, że szkoły często kupują bez długofalowego planu, byle co - to, co im w...
Gość napisał/a komentarz do Uczenie się metodą uczniowskiego eksperymentu
bardzo fachowo i przystępnie wyłożony temat, brawo!
Ppp napisał/a komentarz do Pomysł na lekcję wychowawczą
Pomysł ciekawy, ale proponuję teraz obliczyć PRAWDOPODOBIEŃSTWO trwałego wcielenia w życiu tego, co ...
Maciej M Sysło napisał/a komentarz do Czy projekt to dobra forma uczenia się?
Poniższy fragment pochodzi z mojej pracy "Przyszłość Laboratorium", która ukazała się w czasopiśmie ...
Ppp napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Najpierw należało przypomnieć i scharakteryzować style nauki - wzrokowcy, słuchowcy, kinestetycy. Po...
Lech Mankiewicz napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Bardzo ważna uwaga, choć mam wrażenie, że analiza nie jest do końca kompletna. Dlaczego? Taka techni...
To Stowarzyszenie Umarłych Statutów podaje nieprawdę. Art. 99 ustawy Prawo oświatowe umożliwia wprow...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie