Kilka powodów, dla których warto uczyć się języka niemieckiego

fot. Fotolia.com

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

O tym, że Niemcy to nasi sąsiedzi i że z sąsiadami warto się umieć dogadać, nie trzeba nikogo przekonywać. Tak jest i już. O związkach gospodarczych i kulturalnych pomiędzy naszymi krajami też już mnóstwo napisano. Dlaczego jeszcze warto się uczyć niemieckiego? Poniżej pozostałe 6 powodów – oprócz powyższego – dla których warto znać język naszych sąsiadów.

1. Niemcy należą do potęg w dziedzinie nauki i badań naukowych, a język niemiecki to także język nauki

Być może kilka osób zdziwi się, że istotne publikacje z różnych dziedzin nie ukazują się wyłącznie w języku angielskim i nie wszystkie informacje o naukowych odkryciach można rozpocząć od zadania „Jak wykazali amerykańscy uczeni…”. Niemcy mają ogromne zasługi w świecie nauki. W ciągu ostatnich 100 lat mogą się pochwalić 80 nagrodami Nobla, z których aż 68 dotyczy dziedzin naukowych. Niemiecka nauka jest dotowana i wspierana przez państwo, organizacje samorządowe, prywatne fundacje i biznes. Ambitni młodzi naukowcy mogą liczyć na stypendia z wielu źródeł. Badania naukowe prowadzone obecnie na niemieckich uczelniach stoją na naprawdę wysokim poziomie. Przepustką do tego świata dynamicznie rozwijającej się nauki z wielu dziedzin jest właśnie język niemiecki.

2. Niemcy są ważnym ośrodkiem uniwersyteckim

Niemiecka nauka rozwija się na ponad 100 uniwersytetach, gdzie studiuje łącznie ok. 2 milionów studentów. Są to nie tylko Niemcy i obywatele krajów niemieckojęzycznych, ale też studenci z różnych zakątków Europy, a nawet z całego świata. Warto dołączyć do tego grona. I tu również bardzo przydaje się znajomość niemieckiego. Międzynarodowe programy stypendialne umożliwiają wyjazd do Niemiec i krajów niemieckojęzycznych studentom praktycznie każdego kierunku. Dlaczego warto studiować za granicą? Absolwenci, którzy w czasie studiów studiowali za granicą, przekonują, że nie tylko wiedza, ale także znajomości, które zawarli na zagranicznych uczelniach procentują w przyszłości.

3. Niemiecki oznacza lepsze szanse na zdobycie pracy i karierę zawodową

Realia współczesnego rynku pracy są takie, że znajomość jednego języka obcego nie jest już niczym nadzwyczajnym, szczególnie, jeśli jest to język angielski. Tym nie wyróżnimy się w wyścigu do atrakcyjnego stanowiska, więc warto mieć dodatkowe atuty, a takim jest z pewnością znajomość niemieckiego. Także coraz większa liczba niemieckich firm w Polsce pozwala przypuszczać, że znajomość tego języka będzie coraz bardziej pożądaną przez pracodawców umiejętnością.

4. Niemiecki jest językiem ojczystym dla ok. 95 milionów Europejczyków

Z liczbami nie wygramy. Statystyka to kolejny argument za nauką niemieckiego. Niemiecki jest używany, jako język ojczysty w większej liczbie krajów europejskich niż angielski, francuski, hiszpański czy włoski. Jeśli ktoś chce nazywać się Europejczykiem i być tak postrzegany na rynku pracy, to w obliczu faktów nauka niemieckiego jest koniecznością.

5. Znając niemiecki można czytać dzieła niemieckich poetów, pisarzy, filozofów i naukowców w oryginale

Przechodzimy do przyjemności, czyli możliwości czytania w oryginale i docenienia bezpośrednio do skarbów literatury pięknej i naukowej. Czytanie w oryginale daje możliwość bezpośredniego obcowania z myślą, która przyświecała autorowi. A Goethe w oryginale brzmi jak muzyka. Naprawdę? Kogoś trzeba do tego przekonywać?

6. Znajomość niemieckiego ułatwia osobiste kontakty…

… czyli przyjemności ciąg dalszy. Nieważne, czy do krajów niemieckojęzycznych zawitacie po wiedzę, pracę czy dla rozrywki, umiejętność porozumienia się z mieszkańcami z pewnością ułatwi Wam życie. Festiwal wagnerowski w Bayreuth, Oktoberfest w Bawarii, narty w Austrii, górskie wycieczki w Szwajcarii – znajomość niemieckiego pozwoli wszystko lepiej zrozumieć i przeżyć.

Reasumując: motywacje mogą być różne. Nauka, kariera, literatura, życie towarzyskie, ciekawość świata – to wszystko może popchnąć Was do nauki niemieckiego. A jeśli się na nią zdecydujecie, to na pewno nie będziecie żałować. Nauka niemieckiego ma same plusy. Skąd ta pewność? Nie znaleźliśmy żadnych minusów, więc: do dzieła! Viel Glück!

Źródło: Goethe Institut w Warszawie

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie