Studencie, inwestuj w naukę języków

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
edukacja przez życieJęzyki, języki, i jeszcze raz języki – tą mantrę powtarzaną przez specjalistów od rynku pracy zna dziś chyba każdy student. W obecnych czasach, chcąc myśleć o dobrej pracy i wysokich zarobkach, nie można zapomnieć o znajomości języków obcych. Jednym z najskuteczniejszych sposobów ich poznania jest nauka w dobrej szkole językowej.
 
Każdy, kto kiedykolwiek zastanawiał się nad wyborem szkoły językowej, swoje poszukiwania zaczynał od wywiadu – rozmów ze znajomymi, czytania forów internetowych i porad ekspertów. Aby mieć jak najpełniejszy obraz danej placówki warto zwrócić uwagę także na inne, bardziej obiektywne kryteria oceny, mianowicie na certyfikaty oraz znaki jakości. W Polsce organizacjami, które przyznają podobne odznaczenia są: PASE (Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych) oraz europejska organizacja EAQUALS (The European Association for Quality Language Servic). Obie instytucje od lat monitorują jakość i zakres usług edukacyjnych oferowanych przez krajowe placówki językowe, dlatego też ich rekomendacja, jest gwarancją profesjonalizmu, skuteczności i wysokich standardów nauczania.

Cena nie równa cenie
Dla studenta zawsze najważniejsza jest cena. I jest to jak najbardziej zrozumiałe, szczególnie, mając na uwadze wysokie koszty utrzymania w miastach akademickich, niskie stypendia i zarobki, oferowane młodym ludziom przez pracodawców. Bez wątpienia byłoby, więc bardzo dobrze, gdyby szkoły językowe uwzględniały studenckie możliwości finansowe i w jak największym stopniu wychodziły im naprzeciw.

Szukając kursu językowego, warto, więc sprawdzić czy szkoła, do której chcielibyśmy się zapisać, ma w swojej ofercie zniżki lub promocje dla studentów, pamiętając cały czas, że każda usługa wysokiej jakości wiąże się z odpowiednimi kosztami. Zbyt niska cena, może świadczyć raczej o braku wykwalifikowanej i doświadczonej kadry nauczycielskiej, niż o prostudenckim nastawieniu.

Cena kursu uzależniona jest również od liczby słuchaczy. Optymalna liczba osób waha się od 6 do 8, jednak nauka w mniejszym gronie, choć nieco droższa, jest niewątpliwie bardziej skuteczna – zapewnia lepszy kontakt z lektorem, i pozwala mu poświęcić każdemu uczniowi tyle uwagi, ile potrzebuje.
 
Przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba sprawdzić, co wlicza się w cenę kursu. Profesjonalne szkoły językowe bardzo często same zapewniają swoim słuchaczom podręczniki i dodatkowe materiały do nauki, oraz, coraz częściej oferują darmowe indywidualne konsultacje z nauczycielami, stały, bezpłatny dostęp do Internetu, jak również możliwość korzystania z różnego rodzaju pomocy multimedialnych i biblioteki.

Jaki rodzaj kursu?
"Odpowiednio dobrany poziom zaawansowania to podstawa. W każdej profesjonalnej szkole językowej niezbędnym warunkiem rozpoczęcia jakiegokolwiek kursu jest wcześniejsze napisanie testu poziomującego i odbycie rozmowy wstępnej z metodykiem." - mówi Grazyna Różanek, Dyrektor Biura Zarządu PASE. "Taka procedura świadczy o odpowiedzialnym podejściu placówki do klienta i stanowi gwarancję, że grupa, do której zostaniemy przydzieleni nie będzie odbiegać poziomem od naszych umiejętności."
 
Precyzyjne określenie stopnia znajomości języka to jednak nie wszystko. Aby nauka była naprawdę skuteczna i przynosiła rzeczywistą satysfakcję, należy dokładnie sprecyzować, jaka intensywność i rodzaj zajęć będą optymalne do oczekiwań kursanta, zaś przed dokonaniem ostatecznego wyboru - upewnić się czy szkoła oferuje swoim uczniom darmowe lekcje próbne. Jest to szczególnie istotne, gdyż nie każda metoda nauczania sprawdza się w odniesieniu do wszystkich i nie każdy słuchacz kładzie nacisk na to samo. I tak, dla jednych najlepsze mogą okazać się kursy konwersacyjne, dla innych zajęcia poszerzające słownictwo, a dla jeszcze innych – solidna powtórka gramatyki.

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się także różnego rodzaju kursy tematyczne (np. biznesowe czy medyczne). Jest to ciekawa i niezwykle przydatna propozycja, szczególnie dla studentów, którzy mają opanowane podstawy danego języka i chcą poszerzyć swą wiedzę, w dokładnie sprecyzowanej dziedzinie.

Prawda, nie do końca prawdziwa…
Istnieje szeroko rozpowszechniony stereotyp, że tylko lekcje z native speakerem gwarantują wysoki poziom zajęć i przynoszą szybkie efekty w nauce. Bez wątpienia, osoba, na co dzień posługująca się danym językiem, pomoże poprawić wymowę i nabrać odpowiedniego akcentu, jednak dopiero wtedy, gdy równocześnie będzie się ona mogła pochwalić odpowiednim przygotowaniem metodycznym.

"Wiadomo przecież nie każdy jest też w stanie skutecznie nauczać, i nie zmieni tego nawet doskonała znajomość języka." - mówi Grażyna Różanek z PASE. "Chcąc, więc mieć gwarancję, że przydzielony lektor skutecznie i zrozumiale przekaże swoją wiedzę, należy wybierać tylko te szkoły, o których wiadomo, że zatrudniają wykwalifikowanych i odpowiednio wyselekcjonowanych nauczycieli."
 
 
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie