Opowieść o mocy. Pakiet edukacyjny do pracy z uczniami z doświadczeniem migracyjnym

fot. Fotolia.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Radość nawet z najprostszych rzeczy zależna jest od umiejętności patrzenia na nie. Tak jak piękno ukryte bywa w oku patrzącego, tak sposób doświadczania otaczającego świata zależy od osoby doświadczającej oraz od przyjętej przez nią hierarchii wartości. Trzeba wzbudzać w sobie świadomość otrzymywanego na co dzień dobra. Chociaż czasami bywa to naprawdę bardzo trudne, a nieraz trzeba mierzyć się z wieloma problemami i traumami.

Przekonania te, wynikające bezpośrednio z doświadczeń tytułowej bohaterki bajki terapeutycznej "Katrusia. Opowieść o dziewczynce, której moc płynęła prosto z serca", stanowią punkt wyjścia do pracy z uczniami z doświadczeniem migracyjnym. Podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą przydatny może okazać się dedykowany pakiet edukacyjny, który zawiera bajkę terapeutyczną, karty pracy, karty informacji zwrotnych, zadania rozwojowe oraz dwa przykładowe scenariusze zajęć. Materiał jest dostępny bezpłatnie.

Katrusia dzieli się z czytelnikami swoimi trudnymi doświadczeniami widzianymi oczami dziecka. Aby oddać złożoność opisanej historii, losy bohaterki i jej rodziny przedstawione zostały w sposób metaforyczny. W zrozumieniu dziewczynki pomaga zestaw zadań i ćwiczeń, które można wykonywać w zaproponowanej kolejności lub wybrać tylko te, które zaciekawią i zachęcą do działania lub zainspirują do podjęcia innych aktywności.

Zestaw narzędzi do wspierania uczniów

Dziewczynka, w zamian za uwagę i zaangażowanie, w tylko sobie właściwy niezwykły sposób zachęca do głębszej refleksji nad wieloma kwestiami, na które zwykle brakuje czasu i ochoty. Pokazuje, jak wiele zależy od naszego nastawienia. Dlatego bajka terapeutyczna o Katrusi wraz z zestawem narzędzi wspiera pracę z dziećmi z doświadczeniem migracji podejmowaną przez różnych specjalistów w różnorodnej formie warsztatów, lekcji, spotkań w obszarze edukacji formalnej oraz nieformalnej.

Najważniejsza w tym wszystkim jest Katrusia. To jej pogodne serce sprawiło, że powstała cała ta historia. Potem doszły jeszcze pozostałe materiały edukacyjne, które pozwalają pełniej zrozumieć jej losy. Bohaterką opowieści jest dziewczynka, która musiała opuścić swój rodzinny dom i udać się w daleką i niebezpieczną podróż w poszukiwaniu swojego nowego miejsca na ziemi. "Katrusia. Opowieść o dziewczynce, której moc płynęła prosto z serca" to tekst, który warto poznać i wykorzystać na zajęciach.

Inspiracja dla wychowawców, pedagogów, edukatorów

Zestaw do pracy z dziećmi z doświadczeniem migracji to materiały dla wychowawców, pedagogów, psychologów, nauczycieli oraz innych specjalistów wspierających uczniów. Pakiet edukacyjny z bajką terapeutyczną może zainspirować do rozwoju i zmotywować do rozumienia siebie, innych osób oraz otaczającego świata. To zestaw materiałów stworzonych w celu lepszego zrozumienia własnych doświadczeń oraz wzbudzenia empatycznej postawy dla doświadczeń innych osób, w tym szczególnie do znajdujących się w bliższym oraz dalszym otoczeniu osób z doświadczeniem migracji.

Zapraszamy do przeczytania więcej na ten temat na stronie book.edu.pl. Zachęcamy do pobrania darmowego ebooka z pakietem edukacyjnym do pracy z uczniami z doświadczeniem migracyjnym: tu jest link.

 

Notka o autorce: Małgorzata Pruś jest pedagożką, polonistką, edukatorką oraz redaktorką. Specjalizuje się w pracy z dziećmi i młodzieżą szkolną w sferze profilaktyki oraz kompetencji kluczowych, a także w procesowym doskonaleniu kadr oświaty w zakresie rozwoju zawodowego. Zdobyła uprawnienia pedagoga, nauczyciela, coacha, mediatora szkolnego, organizatora rozwoju edukacji, trenera kompetencji kluczowych oraz e-nauczyciela. Posiada wieloletnie doświadczenie pedagogiczne w pracy edukacyjnej, dydaktycznej i wychowawczej oraz jako doradczyni zawodowa. Przygotowuje również autorskie opracowania, pakiety oraz artykuły z zakresu edukacji, dydaktyki i wychowania.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Na zastępstwach
W punkt.
Ppp napisał/a komentarz do Czas na szkołę doceniania
Pytanie podstawowe: PO CO oceniać? Większość ocen, z jakimi się w życiu spotkałem, nie miało żadnego...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W żaden sposób nie negowałem potrzeby, czy wręcz obowiązku kształcenia nauczycieli. Niestety, kontyn...
Generalnie i co do zasady ok. 30% ocen jest PRZYPADKOWYCH - częściowo Pani opisała, dlaczego. Jeśli ...
Maciej Sysło napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W odpowiedzi na sarkastyczny ton wypowiedzi Pana Roberta mam jednak propozycję. Jednym z obowiązków ...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Jeśli pominąć ideologiczne ozdobniki, problem z brakiem nauczycieli wynika z faktu, że wiedza przest...
Ci dorośli kiedyś chodzili do szkoły (niektórzy całkiem niedawno) i ktoś porozdawał im matury. Suger...
Sławomir napisał/a komentarz do Urządzimy młodym nowy, wspaniały świat
Ciekawa polemika. Zauważam, być może błędnie, kontrast między podejściem dialektycznym (Pana, Panie ...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie