E-booki edukacyjne w jednym miejscu

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Publikacji elektronicznych dotyczących edukacji ciągle przybywa. Co tydzień otrzymuję kilka powiadomień o nowych e-publikacjach przeznaczonych dla nauczycieli lub uczniów. Pamiętam o nich przez kilka dni, niektóre pobieram na dysk, gdzie często giną wśród wielu innych już pobranych (zwłaszcza gdy czytam też anglojęzyczne). Pewnie to nie tylko mój problem. Mamy wszyscy kłopot z bogactwem treści i z czasem na ich czytanie. Dlatego wymyśliliśmy nowy serwis, który zapamięta, gdzie znajdują się przydatne e-booki: www.epublikacje.edu.pl.www.epublikacje.edu.pl

Serwis ten zawiera informacje i linki prowadzące do e-booków rozsianych po różnych miejscach w sieci: instytucji publicznych, firm, organizacji pozarządowych itp. Ułatwi nam dotarcie do wielu e-publikacji. Po wejściu na stronę można wybrać sobie preferowany widok zbioru (pierwszy element na pasku menu z lewej strony) - proszę popróbować, aby zobaczyć, co nam najlepiej odpowiada.

Przede wszystkim poradniki

W serwisie tym chcemy gromadzić informacje o e-publikacjach w języku polskim, które dotyczą ważnych, praktycznych zagadnień związanych z pracą nauczycieli i edukatorów pozaszkolnych. Zależy nam przede wszystkim na opracowaniach o charakterze poradniczym, gdyż uważamy, że w zawodzie nauczyciela/edukatora niezbędne jest nieustanne pogłębianie wiedzy i umiejętności pedagogicznych. Przeanalizowaliśmy na początek kilkadziesiąt pozycji dostępnych w sieci, z których wybraliśmy ponad 20 tytułów naszym zdaniem.

Każda pozycja zamieszczona na www.epublikacje.edu.pl jest otagowana. Wyszukiwarka pozwoli nam dość sprawnie odszukać publikacje z obszaru, w którym szukamy wiedzy i inspiracji.

Dla uzupełnienia zamieściliśmy również informacje o polskojęzycznych opracowaniach znajdujących się w sklepie firmy Apple – nie od dziś wiadomo, że trudno jest w tym jednym z największych zasobów e-książek na świecie odnaleźć polskie tytuły, a jeszcze trudniej – dotyczące edukacji. Z czasem może dodamy podstrony dotyczące innych ważnych e-zasobów z książkami.

Tworzymy bazę informacji o edukacyjnych e-bookach

To tylko początek prac nad serwisem. Jest oczywiście miejsce na kolejne pozycje, gdyż jestem pewien, że będzie ich przybywać. Produkcja publikacji elektronicznych jest dużo tańsza niż książek drukowanych i coraz więcej instytucji zajmujących się edukacją będzie chciało tworzyć opracowania w formie elektronicznej, na które szybciej znajdą środki niż na wersje drukowane. Pomysły na dodanie informacji o nowych e-bookach wraz z linkami do nich prowadzącymi prosimy wysyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zastrzegamy sobie prawo oceny propozycji i wyboru publikacji najlepiej naszym zdaniem pasujących do zbioru.

Dwa podstawowe formaty publikacji

Wybraliśmy dwa podstawowe formaty publikacji: PDF i EPUB (plakietki na ilustracjach ułatwiają . Pierwszy jest historycznie pierwszym formatem e-booków i najwygodniejszym formatem na komputery. Drugi, już obecnie jest najpopularniejszym formatem książek elektronicznych na świecie, a to ze względu na urządzenia mobilne, na których zaczynamy coraz częściej czytać książki i opracowania. Z EPUBem warto powoli się oswajać, gdyż wkrótce może być podstawowym formatem e-booków, a to przede wszystkim z racji elastyczności i interaktywności tego formatu – dopasowuje się automatycznie do małych i większych ekranów, można w nim osadzać filmy, dźwięki, animacje, zdjęcia najwyższej rozdzielczości (których zazwyczaj nie pomieści format PDFa ograniczony rozmiarem szablonu). Dla tych, którzy nie mieli jeszcze styczności z formatem EPUB przygotowaliśmy instrukcję obsługi: http://www.epublikacje.edu.pl/p/epub.html.

E-czytanie coraz popularniejsze

Powinniśmy też powoli przyzwyczajać się do e-czytania. Trend zmian na całym świecie jest wyraźny i to chyba tylko kwestia czasu, kiedy e-czytanie stanie się dominującą formą kontaktu z książką i czasopismem. Z danych o sprzedaży firmy Amazon wynika, że potrzeba było tylko trzech lat (lipiec 2010), aby sprzedaż e-książek w tej największej na świecie e-księgarni przekroczyła sprzedaż książek w tradycyjnej postaci.[1] Dynamika zmian jest wysoka i szybko przybywa czytelników e-booków i e-publikacji. Z międzynarodowych badań firmy Adobe wynika, że na przestrzeni 7 miesięcy (sierpień 2012 – luty 2013) wzrost ten tylko w segmencie użytkowników tabletów i smartfonów wyniósł prawie 200%.[2] Jest to oczywiście bezpośrednio powiązane z dynamicznym wzrostem rynku smartfonów i tabletów, w których coraz częściej czytamy publikacje.[3]

Poinformuj innych nauczycieli

Prosimy o upowszechnienie informacji o serwisie wśród nauczycieli. Byłoby fantastycznie, gdyby udało zamieścić się poniższy banerek (300x220 pxl) na szkolnej (lub innej edukacyjnej) stronie internetowej, linkując obrazek do adresu www.epublikacje.edu.pl:

Przypisy:

[1] W oficjalnym komunikacie w lipcu 2010 r. firma Amazon poinfomowała, że po raz pierwszy w jej historii w II kwartale 2010 r. sprzedaż e-książek przekroczyła sprzedaż tradycyjnych książek – na każde 100 drukowanych publikacji przypadło 143 sprzedane publikacje elektroniczne. W kolejnych miesiącach te proporcje uległy jeszcze głębszej zmianie (100/180). Za: The New York Times, 19.07.2010, http://www.nytimes.com/2010/07/20/technology/20kindle.html?_r=0. Dostęp: 22.09.2013.

[2] Adobe Digital Index, The State of Mobile Benchmark, Q2, 2013, http://success.adobe.com/assets/en/downloads/guides/13926_di_mobile_benchmark_final.pdf. Dostęp: 23.09.2013.

[3] Wg prognoz firmy badawczej ABI Research, na świecie na koniec 2013 będzie 1,4 miliarda smartfonów, z tego 798 milionów z systemem Android, 294 miliony z iOS, 45 milionów z Windows Mobile zaś wzrost rynku smartfonów wyniesie 44%. Dla porównania na koniec 2013 r. na świecie będzie 268 milionów tabletów – 62% z systemem iOS, 28% z Androidem. Za: https://www.abiresearch.com. Dostęp: 23.09.2013.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP)

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie