Edukacja wczesnoszkolna w nowej podstawie programowej (2026)

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Zmiany wokół nas wpływają na zakres nauki szkolnej, już na etapie wczesnoszkolnym. Rozwój technologii, w tym i sztucznej inteligencji, badania naukowe, wcześniej pandemia i wojna na Ukrainie, migracje i życie obok nas osób, które pochodzą z innych krajów – powinny nas skłaniać do zmian w edukacji, która powinna odpowiadać na to, co dzieje się na świecie. Nie da się od tego uciec – a kluczową w tym dynamicznym, mniej pewnym świecie, staje się rezyliencja.

Podczas INSPIR@CJI WCZESNOSZKOLNYCH 2026 rozmawialiśmy o tym, co zmieni się od września br. w nauczaniu wczesnoszkolnym. Prof. Małgorzata Żytko i dr Joanna Dobkowska pracowały nad kształtem podstawy programowej dla edukacji wczesnoszkolnej, która wejdzie do szkół od września 2026, a podczas konferencji podzieliły się swoim spojrzeniem na cel zmian i szczegóły dotyczące wprowadzanych zmian. Jak podkreślały - nie chodziło o wywrócenie dotychczasowej podstawy, ale m. in. o uporządkowanie pewnych zagadnień, akcent na wiedzę proceduralną i integrację procesu nauczania, nastawienie na kompetencje i sprawczość ucznia, a także o lepsze powiązanie jej z edukacją przedszkolną i kolejnym etapem kształcenia. 

Bardziej szczegółowo prelegentki omówiły kierunki zmian w edukacji polonistycznej i matematycznej. Omówiły metody aktywizujące, uczenie przez doświadczenie oraz znaczenie współpracy i komunikacji w procesie edukacyjnym. Zwróciły również uwagę na rolę nauczyciela jako przewodnika i organizatora środowiska wspierającego rozwój dziecka, a także na budowanie bezpiecznego i przyjaznego środowiska edukacyjnego. 

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji prof. Żytko i dr Dobkowskiej najważniejszych elementów PP dla edukacji wczesnoszkolnej:

***

Organizatorami zorganizowanej w dniach 23-24 maja 2026 w Warszawie konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2026 byli: Edunews.pl, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Think Global sp. z o.o.

Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli: Superbelfrzy RP.

Partnerem głównym konferencji był Amazon Polska

Partnerzy konferencji: Cyfrowy Dialog, Learnetic, MAC Edukacja, Moje Bambino, Nowa Era, Remi, WSiP, WCIES.

Współpraca / wystawcy: STEAM House, FAST Heroes, Kampania "Mamy kota na punkcie mleka".

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Pytanie o władzę w szkole
Pierwsze - wysłuchać, a nie mówić, że uczeń ma siedzieć cicho i się dostosować.Drugie - nie chodzi o...
Jakie to szczęście, że te eksperymenty już mnie nie dotyczą...
Informacje zwrotna - dla polonisty, który pracuje w każdym tygodniu o wiele dłużej niż 40 h, to ozna...
Agata napisał/a komentarz do Cyfrowe wykluczenie w podróży
Dworzec w Płocku, nie jest ani nowy ani nowoczesny. Zresztą autor sam przekonał się o tym. I fajni...
Gość napisał/a komentarz do Codzienność nauczyciela
Ppp: ta "zwykła, codzienna młocka" to jest podstawowa, najważniejsza osnowa życia szkoły w której ic...
Ppp napisał/a komentarz do Codzienność nauczyciela
Bardzo słuszna uwaga, tylko dotycząca także uczniów. Dlatego uwaga do rodziców: nie dopytujcie codzi...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Cyfrowe wykluczenie w podróży
Zrobiono niby jeden wspólny dworzec PKP i PKS ale duża część busów odjeżdża z innego miejsca, ze sta...
Ppp napisał/a komentarz do Sprawczość w szkole - ale jak to sprawić?
Zacząć należy od tego, że nauczyciele muszą się pozbyć odzywek typu "tak/nie bo ja tak powiedziałem/...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie