Japonia pokochała gry edukacyjne

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

edutainmentJapońscy deweloperzy na fali ogromnej popularności konsoli Nintendo DS w kraju kwitnącej wiśni wypuszczają co miesiąc całą gamę tytułów przeznaczonych dla dorosłych graczy. Bogaty wybór gier zaczyna się od tzw. “brain trainerów” czyli programów pobudzających do myślenia, przez gry kulinarne, słowniki, quizy, czy nawet symulatory handlu akcjami na giełdzie.

 

Liczba osób, które potrafią czytać po japońsku nie jest wielka. Jeśli jednak uczycie się tego pięknego języka, lub myślicie o podobnej ewentualności - przed Wami otwierają się drzwi do świata nowych możliwości. Mowa tu o wspaniałych grach edukacyjnych, które umilą samotny wieczór i zaprzęgną mózgownicę do wytężonego myślenia.
edutainment
Oto kilka ciekawych pozycji, które dotychczas nie opuściły granicy Japonii (o ile kiedykolwiek to nastąpi), ale z racji braku blokady regionalnej w konsoli, mogą zostać zaimportowane:

edutainment

1. Kabutore: symulator gry na giełdzie, stworzony przez samego twórcę serii Metal Gear Solid, Hideo Kojime. Gra oferuje możliwość nauki podstaw obrotu akcjami.

 

edutainment


2. Kokoro Wo Yasumeru Otona No Nurie DS: Tytuł ten to swoista książka z obrazkami, gdzie gracz najpierw ogląda oryginalny obrazek, a następnie ma za zadanie skopiować i odtworzyć jego kolorystyke, bazując na monochromatycznej kopii malowidła.

edutainment

3. Nihyaku Manjin No Kanken: Jeśli uczysz się języka japońskiego oraz znaków Kanji, jest to pozycja wrecz obowiązkowa. Znajdziecie tu świetne testy znajomości kanji, quizy, możliwość nauki kolejności rysowanych kresek w poszczególnych znakach oraz całą masę różnorakich ćwiczeń, pomagających zarówno w czytaniu jak i pisaniu słynnych “krzaczków”.

edutainment

4. Kanji Sono Mama DS Rakubiki Jiten: Rewelacyjny słownik japońsko-angielski, napakowany wręcz róznymi bajerami, jak rozpoznawanie rysowanych ręcznie kandziów, nauka kolejności rysowania kresek, quizy, angielską wymowę czy nawet różne biurowe gadgety jak kalkulator.


Oryginalnie został stworzony dla Japończyków uczących się języka angielskiego, ale z powodzeniem może być używany w drugą stronę! Świetna pozycja, zważywszy na fakt, że elektroniczne słowniki podobnej klasy cenowo znacznie przewyższają zakup Nintendo DS.

edutainment

 5. DS Shigure Dono: Program, pozwalający graczowi naukę oraz zapamiętywanie wierszy haiku, ciesząc oko towarzyszącym im obrazkom.

edutainment 

6. DS Zettai Onkan Toreiningu DS: Gra muzyczna pozwalająca na naukę teorii muzyki, co stanowi gratkę dla każdego adepta muzyki, który nie ma czasu na uczęszczanie do szkoły muzycznej. Testy słuchowe, zadania, quizy sprawiają, że nawet osoba której “słoń nadepnął na ucho” może coś z tej pozycji wynieść. Choćby przyjemność płynącą z posługiwania się kolorowym, świetnie zaprojektowanym interfejsem!

edutainment

7. Shaberu! DS O Ryouri Nabi: Świetna książka kucharska, która okazała się być hitem na terenie Japonii. W pierwszym tygodniu sprzedaży poszło ponad 12 000 kopii. Zawiera ona całą gamę najróżniejszych przepisów wraz z wyjaśnieniami, obrazkami i dosłownie wszystkim co potrzeba, by przygotować smaczny posiłek. No… może poza potrzebnymi, prawdziwymi składnikami :-)

edutainment

8. DS Gotouchi Kentei DS: Myślisz, że wiesz wszystko na temat japońskich prefektur, lokalnej kultury i zwyczajów? Oto gierka pozwalająca na odkrycie, co dotychczas ignorowaliśmy na temat japonii, zapatrzeni na Hello Kitty i inne ikonki popkultury. Obaasan (babcia) nauczy Was wiele na temat Japonii i przetestuje, jak dobrze przyswoiliście nową wiedzę. Gra korzysta z rozpoznawania głosu oraz ręcznego wpisywania znaków.

edutainment

9. Nihon no Rekishi DS: Dobry program do nauki japońskiej historii, zawierający wszystkie istotne informacje na temat ważnych wydarzeń oraz szczegółowe opisy japońskich postaci historycznych, od Abe Seimeia do Takedy Shingen.

edutainment

10. Eigo ga Nigatena Otona no DS Training: Eigo Zuke (”Trening z DS dla dorosłych, którzy są kiepscy z języka angielskiego”): Jedna z najlepszych gierek na DS, która od swojej styczniowej premiery sprzedaje się w Kraju Kwitnącej Wiśni wręcz znakomicie. Programy do nauki japońskiego w Japonii to kura znosząca złote jajka. Program przypomina znane wszystkim Brain Age pod względem interfejsu - zbiór codziennych ćwiczeń rozwijających zdolności językowe (słuchanie, pisanie, literowanie, właściwa wymowa wyrazów).


 Pewien gajdzin uczący się gotować za pomocą programu na DS :)

(Źródło: Graczpospolita Mazzi.pl)

Jesteśmy na facebooku

fb
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Ostatnie komentarze

 • Written by Kraina Szczęścia
  Dlatego edukacja jest ważna. I nauka o tolerancji od najmłodszych lat. I wydaje mi się, że tak właśn...
 • Written by Robert Raczyński
  Trudno się z tym ogólnym wnioskiem nie zgodzić: Tolerancja jest potrzebna ze strony każdego. Problem...
 • Written by Kraina Szczęścia
  Wydaje się, że miejsce na naszej planecie jest dla wszystkich osób, grup i narodowości. Bez względu ...
 • Written by Kraina Szczęścia
  Oby więcej takich pozycji. Każda rzecz która otwiera przed młodzieżą świat komputerów w sposób meryt...
 • Written by Robert Raczyński
  "Robali" różnych gatunków jest sporo. Oto najbardziej szkodliwe dla oświaty publicznej:
  - Totalne uza...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie