Podwórkowa matematyka

(C) Edunews.pl

Narzędzia
Typografia

Matematyki można uczyć aż do zanudzenia dzieci w ławkach. Tylko po co? Czy to ich zachęci do rachunków? Można też co jakiś czas wyjść z klasy na szkolny korytarz, dziedziniec, skwer, do ogrodu itp. i tam uczyć matematyki – tej samej poważnej matematyki, ale "na podwórku".

Ktoś, kto nie spróbował kilku lekcji „w plenerze”, nie będzie przekonany. Na początku będzie wydawało się, że to stracony czas. Nic bardziej mylnego – stracony będzie tylko, gdy nauczyciel się nie przygotuje do takiej lekcji. Trochę czasu trzeba poświęcić na zaplanowanie lekcji – można skorzystać z wielu podpowiedzi nauczycieli już dostępnych w sieci.

Różnica między klasą a przestrzenią otwartą jest chyba istotna - dzieci nie tylko się uczą, ale też bardziej angażują się, kombinują, wykorzystują wiedzę, którą zdobyły w trakcie dotychczasowego kształcenia (nie tylko z matematyki, ale i z innych przedmiotów). To pomaga lepiej rozumieć zjawiska, które obserwujemy wokół nas. O dobrych pomysłach na podwórkową matematykę opowiadała podczas INSPIR@CJI WCZESNOSZKOLNYCH 2016 Beata Skrzypiec z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piasku. Zobaczmy jak można uczyć matematyki poza klasą:

***

Organizatorami konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2016 są firma Think GlobalFundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Edunews.pl.

Partnerem merytorycznym jest społeczność Superbelfrzy RP, a szczególnie nauczycielki wczesnoszkolne działające w fejsbukowej grupie Superbelfrzy Mini.

Partnerami konferencji są: Fundacja OrangeFundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Partnerem globalnym konferencji jest Kulczyk Foundation.

Media partnerskie to Głos Nauczycielski, kwartalnik Wokół Szkoły oraz pismo Pieniądze są Dla Szkoły.

 

 

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Robert Raczynski
  " Chcę jedynie, aby z URZĘDU każda szkoła mogła przejść na ten system bez skomplikowanej, długotrwał...
 • Written by Robert Raczyński
  "Wielu ludziom myli się wykorzystanie elementów pracy projektowej w trakcie lekcji z projektem." - B...
 • Written by Piotr
  Ale ja przecież już opisywałem wiele razy koncepcję urynkowienia obszaru EGZEKUTYWY edukacji, pozost...
 • Written by Robert Raczyński
  Niestety, istnieją także dziedziny inne, niż nauczanie języków, które sam reprezentuję. Sami rzekomo...
 • Written by Robert Raczyński
  Niestety, nic na tym świecie nie jest zero-jedynkowe. Wspaniałe i proste rozwiązania istnieją tylko ...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie