Blog jako narzędzie dydaktyczne

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
narzędzia edukacyjneBlogi prowadzone przez polskich nauczycieli to raczej rzadkość. Jest to wciąż niedocenione narzędzie komunikowania się z uczniami, rodzicami i edukatorami. Popularne serwisy, jak Pokój nauczycielski czy BelferBlog są forum wymiany myślina tematy szkolne, ale w edukacyjnej blogosferze brakuje blogów dotyczących dydaktyki i bieżącej pracy nauczyciela.
 
Nauczycielski blog – jak ilustruje przykład brytyjskiego nauczyciela akademickiego Richarda Byrne’a – może pełnić nie tylko funkcje dziennika, ale narzędzia pomagającego uczyć w dobie nowoczesnych technologii.

Richard Byrne na swoim blogu Free Technology for Teachers założonym w 2007 roku postawił sobie za cel dzielenie się informacjami na temat darmowych zasobów w sieci, z których korzystać mogą nauczyciele na swoich lekcjach. Idea ta spotkała się w niezwykłym oddźwiękiem – blog odwiedza dziennie 25 tysięcy użytkowników, był on wielokrotnie nagradzany przez portal Edublogs, a jego autor został wpisany przez Tech & Learning Magazine na listę 30 najważniejszych osób promujących edukację przyszłości z użyciem nowych technologii.

Do czego więc służyć może blog - narzędzie kojarzone raczej z miejscem prywatnych wyznań i autokreacji?

Byrne przekonuje, że warto jest stworzyć (konkretnie mówi on o możliwościach portalu Edublogs) blog dla każdego ucznia z osobna, łącząc ze sobą w ten sposób całą klasę i nauczyciela, który ma dostęp do wszystkich treści i może nimi administrować. Taka sieć blogów ma wiele przydatnych funkcji: pozwala zamieszczać uczniom swoje prace i otrzymywać informację zwrotną oraz oceniać siebie nawzajem; jest miejscem przechowywania prac, do których dostęp mogą mieć także rodzice. Nauczyciel zamieszcza tu ćwiczenia, testy, quizy, tworzy statystyki, sondaże, ankiety. I oczywiście publikuje materiały, linki, podkasty, prezentacje, pliki do ściągnięcia, wskazując swoim podopiecznym ciekawe zasoby w sieci.

Blog niesamowicie ułatwia komunikację między nauczycielem a uczniem, przenosi ją poza obręb szkoły: nauczyciel wpisuje tu zadania domowe i dodatkowe instrukcje, wskazówki do danego tematu, może udzielić wyjaśnień na zamieszczone przez uczniów pytania, śledzić ich komentarze, ponieważ w łatwy sposób można stworzyć forum. Narzędzie to staje się „tablicą” dla rodziców, na której zamieszcza się wszystkie ważne informacje z życia szkoły, a także pozwala planować wspólnie z uczniami i rodzicami kolejne lekcje. Uczniowie w łatwy sposób mogą tworzyć grupy tematyczne i dzielić się swoimi zainteresowaniami, wiedzą i pasjami.

Blogi mogą stać się wielozadaniowymi narzędziami edukacyjnymi służącymi wymianie informacji o każdej porze w dowolnym miejscu, kreującymi sieć wzajemnych powiązań i interakcji między użytkownikami i dającymi możliwości otwartego, nieograniczonego dzielenia się swoją twórczością, wiedzą, przemyśleniami.  

Przeczytaj więcej na temat blogów w Edunews.pl:
 
 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...
Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie