Edukacja w stylu Apple

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
narzędzia edukacyjneInwestowanie w technologie wspierające edukację jest dziś podstawowym kierunkiem doskonalenia nauczania. Im uczniowie mają szerszy dostęp do nauczania opartego na technologiach, tym większe wykazują zaangażowanie, mają lepsze wyniki w nauce. Z myślą o tym, Apple oferuje narzędzia pomagające tworzyć nowoczesne środowisko edukacyjne w klasie i sali wykładowej.
 
W szkolnictwie z roku na rok coraz więcej zwolenników zdobywają komputery Apple. Nie bez powodu - uchodzą one za bezpieczniejsze, łatwiejsze w obsłudze i administracji, niż tradycyjny komputer PC. Są też bardziej atrakcyjne wizualne i co najważniejsze, dzięki dołączonemu oprogramowaniu, oferują ogromne możliwości. W Europie Zachodniej ponad 25% komputerów w szkołach nosi logo jabłuszka i udział ten dynamicznie rośnie z każdym rokiem.
 
Multimedia w standardzie
Kupując komputer Apple w standardzie otrzymamy pakiet multimedialny iLife, który zawiera narzędzia bardzo przydatne w procesie edukacji. Jest to zestaw pięciu intuicyjnych w obsłudze programów multimedialnych: iPhoto - do katalogowania oraz edycji zdjęć, GarageBand - do komponowania i nagrywania muzyki oraz podcastów, iMovie - do tworzenia filmów, iWeb - do tworzenia stron www oraz iDVD, który przeznaczony jest do tworzenia efektownych płyt DVD.

"Dzięki pakietowi iLife można stworzyć oryginalną i profesjonalną szkolną kronikę filmową, nagrywać ciekawe doświadczenia na lekcjach fizyki, chemii, biologii, a także np. zajęcia warsztatowe w plenerze." – mówi Magdalena Mroczkowska z firmy iSource S.A., będącej wyłącznym dystrybutorem Apple w Polsce. "Wystarczy nagrywać scenki, za pomocą wbudowanej w komputerze kamery lub cyfrowego aparatu, dodać muzykę skomponowaną w GarageBand a następnie przetworzyć całość w bardzo intuicyjnym programie iMovie. Wyniki pracy można zapisać na płycie DVD lub udostępnić je za pomocą programu iWeb. Pozwala on z dużą łatwością tworzyć strony internetowe. Uczeń nie musi martwić się o technikę jej tworzenia, może większość czasu poświęcić na opracowanie treści i wyglądu swojej strony."
 
Nie tylko informatyka
Bardzo bogaty zestaw oprogramowania da się bez problemu dostosować do programu każdego przedmiotu - zarówno przedmiotów ścisłych, jak i humanistycznych, a nawet specjalistycznych, takich jak skład komputerowy (DTP), czy grafika komputerowa.
 
Nie bójmy się przesiadki
Instytucje obawiające się „przesiadki” na platformę Apple, mogą spać spokojnie. Na komputerze, obok wspomnianego oprogramowania iWork, bez problemu uruchomimy specjalnie przygotowany dla Maka pakiet Microsoft Office for Mac. Jedynym elementem peceta, który nie zadziała na Maku, są wirusy – do tej pory komputery Apple są bowiem na nie znacznie bardziej odporne. Ponad to, dla wszystkich nowych użytkowników komputerów Apple, dostawca rozwiązań zapewnia regularne szkolenia dla administratorów szkolnych pracowni, jak również, w miarę potrzeby szkolenia dla nauczycieli i uczniów.
 
Image
 
Polskie szkoły już zdecydowały
Przykładem nowoczesnego centrum edukacyjnego jest Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Lubawie. W ramach projektu unijnego stworzono tam Szkolne Centrum e-Learningowe. Środki na zakup sprzętu szkoła w Lubawie pozyskała z funduszów europejskich. Wszystko odbyło się w ramach konkursu na projekt w ramach Regionalnalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007 - 2013, w ramach działania 3.1. Inwestycje w infrastrukturę edukacyjną, który Zarząd województwa warmińsko - mazurskiego ogłosił w styczniu 2009 r.

Celem projektu było stworzenie hybrydowego modelu nauczania, który łączy ze sobą dwa modele: tradycyjny klasowo - lekcyjny i model wykorzystujący możliwości współczesnej technologii IT. Oparty jest on o platformę e-learningową, umożliwiającą asynchroniczne uczenie się na odległość, w którym nie zachodzi konieczność jedności miejsca i czasu nauczającego (nauczyciela) i uczącego się (ucznia). W projekcie wykorzystano rozwiązania firmy Apple - serwer MacSerwerMB449 Xserve, stację graficzną iMac 27’ oraz komputery – dedykowany nauczycielom MacBookPro i przeznaczone dla uczniów 24 sztuki MacBooków wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem. „Naprawdę warto wykorzystać unijne wsparcie na implementacje technologii najwyższej klasy. Multimedialność tych rozwiązań, a także bezpieczeństwo i łatwność zarządzania, oraz wsparcie szkoleniowe, jakie otrzymujemy, utwierdza mnie w przekonaniu o słuszności wyboru.“ - mówi Roman Antoniewicz, opiekun Szkolnego Centrum E-learningowego w szkole podstawowej w Lubawie.

Dla profesjonalistów
Z oferty Apple mogą skorzystać także szkoły i uczelnie specjalizujące się w kierunkach artystycznych. Na ich potrzeby doskonale odpowiada oprogramowanie Final Cut Studio – pakiet narzędzi m.in. do obróbki wideo i Logic Pro Studio - oprogramowanie znane prawie każdemu producentowi muzyki.

Zarówno oprogramowanie, jak i komputery z oferty Apple, podlegają specjalnej zniżce przy zakupie przez instytucje edukacyjną. Zniżki można zrealizować u wszystkich resellerów Apple w całej Polsce.
 
Lista punktów sprzedaży dostępna jest na stronie: www.isource.pl/gdziekupic

isource2.gif
 
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie