Google zaprasza do słynnych muzeów

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Chciałbyś zabrać swoich uczniów na wycieczkę po National Gallery w Londynie lub pokazać im Muzeum Sztuki Współczesnej MoMA w Nowym Yorku? Niemożliwe? Ależ tak, jak najbardziej. Dzięki nowemu projektowi Google Art Project to marzenie jest na wyciągnięcie…myszki. Jeszcze nigdy kultura przez duże K nie była tak blisko użytkowników internetu.(PD)

Niezwykłe przedsięwzięcie Google otwiera przed nami wnętrza najbardziej znanych i liczących się muzeów świata, pozwalając na niespieszną i trójwymiarową wyprawę po salach i piętrach 17 świątyń sztuki, między innymi Metropolitan Museum w Nowym Jorku, Wersalu pod Paryżem, londyńskiej Tate Gallery, Muzeum Van Gogha i Rijksmuseum w Amsterdamie, Ermitażu w Sankt Petersburgu czy Museum Thyssen w Madrycie.

Przed naszymi oczami przewijają się kolejne arcydzieła sztuki – od starożytności po współczesność – można je powiększać, przeczytać ich opis, notę o malarzu, obejrzeć filmy opowiadające ich historię. Najbardziej reprezentacyjna praca w danej kolekcji została sfotografowane w tak wysokiej rozdzielczości, że po kliknięciu na obraz możemy dostrzec pociągnięcia pędzlem, pęknięcia farby, niedostrzegalne na pierwszy rzut oka detale. Serwis pozwala nie tylko na swobodne przemieszczanie się po salach galerii sztuki, ale także ułatwia wyszukiwanie ulubionych malarzy i dzieł, dając możliwość komponowania własnej kolekcji i dzielenia się nią przez portale społecznościowe.

Nie jest to jedyna strona, dzięki której możemy odbyć wirtualną podróż na inny kontynent, w niemal dowolne miejsce na świecie. Na uwagę zasługuje stworzony przez Polaków holoit.com, gdzie udostępnione są panoramiczne zdjęcia setek obiektów podzielonych na kategorie: sztuka (w tym polskie zabytki i muzea), posiłki, transport, krajobraz, zdrowie, wydarzenia (to np. zdjęcia miejsc związanych z Euro2012) i wiele innych. Zdjęcia ośrodków nauki, zabytków, cudów architektury i natury – mogą pomóc każdemu nauczycielowi w zilustrowaniu omawianych przez niego na lekcji zagadnień.

Świat dostępny dzięki kilku kliknięciom myszki, w Twojej klasie, na lekcji? To wszystko jest możliwe już dziś. Nowoczesna edukacja kulturalna w szkole możliwa jest na wyciągnięcie ręki…

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Kasia napisał/a komentarz do Rady nietrafione i rady pożyteczne
Dyrektora, a zwłaszcza dyrektorkę, cechuje żądza władzy. Arogancja ze strony dyrektorki w moim liceu...
Jacek Ścibor napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Moim zdaniem i Maciej Sysło i Robert Raczyński mają rację - obie wypowiedzi trafiają w sedno problem...
Gość napisał/a komentarz do Na zastępstwach
W punkt.
Ppp napisał/a komentarz do Czas na szkołę doceniania
Pytanie podstawowe: PO CO oceniać? Większość ocen, z jakimi się w życiu spotkałem, nie miało żadnego...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W żaden sposób nie negowałem potrzeby, czy wręcz obowiązku kształcenia nauczycieli. Niestety, kontyn...
Generalnie i co do zasady ok. 30% ocen jest PRZYPADKOWYCH - częściowo Pani opisała, dlaczego. Jeśli ...
Maciej Sysło napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W odpowiedzi na sarkastyczny ton wypowiedzi Pana Roberta mam jednak propozycję. Jednym z obowiązków ...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Jeśli pominąć ideologiczne ozdobniki, problem z brakiem nauczycieli wynika z faktu, że wiedza przest...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie