Wiki w edukacji

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
narzędzia edukacyjneBycie użytkownikiem Internetu nie oznacza jedynie biernego śledzenia informacji. Od chwili, kiedy pojawiły się strony wiki, każdy w sieci może być autorem, nawet bez znajomości języka programowania. Tak narodził się nowy trend polegający na rozwoju serwisów internetowych zapełnianych treścią przez samych internautów. Kryją one w sobie olbrzymi potencjał edukacyjny.
 
Wiki wiki czyli bardzo szybko
Mówiąc najprościej – wiki to strona internetowa, którą można tworzyć, edytować i zmieniać za pomocą przeglądarki internetowej. Jej wielką zaletą jest to, iż może ją współtworzyć kilku użytkowników w tym samym czasie, przez co staje się doskonałą platformą komunikacyjną i synergetyczną, wykorzystywaną z powodzeniem w biznesie. Nazwa pochodzi od hawajskiego zwrotu „wiki wiki”, oznaczającego „bardzo szybko”. Autorem pojęcia, jak i samej koncepcji, jest Ward Cunningham.

Najpopularniejszymi serwisami internetowej społeczności są obecnie Facebook, YouTube czy różnego rodzaju blogi, a w Polsce na przykład Nk.pl – ich wspólną cechą jest łatwość rejestracji i obsługi, możliwość publikowania tekstów, zdjęć, filmów, linków oraz oczywiście dostęp do osób czy zasobów z całego świata. Ale one zazwyczaj mają swoich właścicieli, którzy czerpią zyski z istnienia i rozwoju tych serwisów. Serwisy budowane w oparciu o wiki pozwalają tworzyć zasoby internetowe, które nie należą do jednej osoby czy firmy, tylko do wszystkich, którzy ją współtworzą, do całej społeczności.

Wikipedia
Wiki znalazło zastosowanie w najbardziej znanej encyklopedii online - Wikipedii. Została założona w styczniu 2001 roku przez amerykańskich biznesmenów Jimmiego Walesa i Larrego Sangera, a od 2003 r. prowadzona przez Fundację Wikimedia. Obecnie jest najszybciej rozwijającą się, najbardziej aktualną i największą encyklopedią, zawierającą ok. 5 milionów stale aktualizowanych i poprawianych artykułów w ponad 200 językach. Jest tworzona przez dynamicznie i spontanicznie rozwijającą się społeczność edytorów, do której każdy może w dowolnej chwili dołączyć, pod warunkiem, że akceptuje podstawowe zasady jej funkcjonowania. Polskojęzyczna wersja Wikipedii jest pod względem ilości haseł w czołówce wersji narodowych - czwartą największą na świecie (ponad 780 tysięcy haseł) po angielskiej, niemieckiej i francuskiej.

Wikipedia – jak wynika z większości rankingów popularności stron internetowych - to najczęściej odwiedzana strona internetowa z obszaru szeroko pojętej edukacji. Zawiera nie tylko hasła, ale także bogate zasoby mediów (animacje, zdjęcia, filmy, utwory dźwiękowe, itp.), dzięki czemu z Wikipedii korzysta wielu młodych odbiorców. Jest ona jednym z najpopularniejszych serwisów, który znacząco pomaga osobom uczącym się zrozumieć złożone zagadnienia z różnych dziedzin nauki. W pełnym tego słowa znaczeniu prowadzi do wyrównywania szans w dostępie do edukacji. Choć świat naukowy i nauczyciele często podchodzą do niej z rezerwą, nie da się odwrócić tendencji, że uczniowie częściej i szybciej „pytają” JĄ o zdanie niż swoich profesorów.

Oczywiście z dydaktycznego punktu widzenia Wikipedia może być dobrym narzędziem wspomagającym naukę, o ile nauczyciel dobrze przygotuje się do korzystania z niej na zajęciach. Warto na przykład zaproponować uczniom opracowywanie w niej haseł lub poprawianie już istniejących, a także rozbudzać umiejętność krytycznego myślenia i porównywania treści z różnego rodzaju encyklopedii i źródeł. 

Wiki - projekty w szkole
Strona wiki jest idealnym narzędziem do wykorzystania w szkole. Dzięki niej grupa uczniów może o wiele łatwiej i skuteczniej pracować równocześnie nad jednym projektem, a nauczyciel zyskuje podgląd postępów pracy uczniów i możliwość ewentualnej korekty. Kreowanie takich stron jest bardzo proste, łatwo można je edytować, poprawiać, śledzić zmiany wprowadzane przez innych (zacząć można od Wikispaces). Bez problemu opublikujemy tu zdjęcia, pliki audio czy wideo. Można tworzyć galerie fotografii czy prezentować na stronach miniatury grafik.

Gdy zadamy uczniom opracowanie wiki strony na dany temat, uruchamiamy współpracę między uczniami, którzy tworzą treści i dzielą się zdobytą wiedzą synchronicznie. Możemy się przekonać, że strona stworzona przez naszych uczniów ma ciekawszą i bardziej rozbudowaną zawartość niż rozdział w podręczniku poświęcony temu zagadnieniu!

Zachęcajmy także naszych uczniów do tworzenia cyfrowego portfolio lub własnego bloga. Uczniowie mogą tworzyć i edytować własne strony, chwaląc się swymi dokonaniami: tekstami, nakręconymi filmami czy animacjami.

Jak to działa?

Za najbardziej popularną i przyjazną użytkownikom platformę do tworzenia witryn typu wiki uważa się MediaWiki - stworzoną przez Fundację Wikimedia. Aby z niej skorzystać, trzeba mieć wirtualny lub fizyczny serwer internetowy.

Dla tych, którzy go nie posiadają, istnieją usługi tak zwanych wikifarm. Bezpłatne konto i kilkaset tysięcy megabajtów oferuje na przykład Wikia.

Sama obsługa takiej strony nie powinna nastręczać wielu trudności, zwłaszcza naszym uczniom, a jak ją stworzyć i edytować możemy dowiedzieć się na stronie MediaWiki.
 
 
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie