Multimedialne lekcje: muzyka Baroku

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Fragmenty najbardziej znanych fug, oper i oratoriów. Biogramy największych kompozytorów epoki: Bacha, Haendla, Vivaldiego. Opis konstrukcji popularnych instrumentów. To wszystko w jednej, multimedialnej prezentacji, w ciągu dwóch kwadransów kompetentnie przedstawiającej muzykę baroku.fot. sxc.hu

Barok królował z muzyce przez półtora wieku. Wydał kompozytorów, których nazwiska są znane niemal w każdym zakątku Ziemi oraz przyniósł dzieła, które dziś potrafi zanucić prawie każdy.

Prezentacja, przygotowana dzięki aplikacji MAPPTIPE, przenosi nas kilka wieków wstecz, by przybliżyć najznamienitsze dzieła i kompozytorów. Te pierwsze można odsłuchać (fuga, opera, oratorium), tych drugich można zobaczyć (portrety) oraz o nich poczytać (biogramy). Co ważne, nie są to suche, encyklopedyczne notki – przynoszą wiele szczegółów i faktów, które pomogą uczniom w zapamiętaniu cech charakterystycznych tamtej epoki. Ot, choćby to, kiedy wykonywano oratoria, a kiedy opery, dlaczego francuski król sam chciał tańczyć w balecie i z czego robiono struny w instrumentach smyczkowych.

Najważniejsze jest jednak wykorzystanie w prezentacji materiałów wideo z najbardziej charakterystycznymi utworami. I tak na przykład jednej z najsławniejszych fug Jana Sebastiana Bacha (BWV 565) można wysłuchać, wczytując się jednocześnie w opis cech tego gatunku muzycznego. Co ważne, utwór w świetnym wykonaniu Hansa-Andre Stamma jest zaprezentowany w całości. I na pewno warto go wysłuchać od początku do końca – pozwoli do zrozumieć, jak wielki kompozytor w praktyce realizował teoretyczne założenia gatunku.

Podobnie jest w przypadku innych kompozytorów: Claudio Motneverdiego („Orfeusz”) Georga Friedricha Haendla („Mesjasz”), Antonio Vivaldiego („Cztery pory roku”). Tu co prawda przedstawiono fragmenty dzieł, ale na tyle charakterystyczne, że oddają styl wielkich twórców.

Nie do przecenienia jest także ostatni slajd – dla tych, którzy złapali barokowego bakcyla i zaczynają nucić np. „Cztery pory roku” lub „Alleluja”, jest przygotowany spis największych kompozytorów oraz ich dzieł. Jeśli z własnej woli sięgną do któregokolwiek z utworów, będzie to największa nagroda dla twórców tej bardzo interesującej i dynamicznej prezentacji.

Zobacz inne prezentacje przygotowane z wykorzystaniem narzędzia MAPPTIPE.

(Źródło: Edukator.pl)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Zapominamy! Jak zatem zapamiętać?
Opis zjawiska bardzo dobry, brakuje tylko najważniejszego elementu: zaznaczenia konieczności REFLEKS...
Ppp napisał/a komentarz do Jak skutecznie się uczyć?
W wyniku pracy nad sobą człowiek może się zmienić, ale TYLKO DO PEWNEGO STOPNIA. Jak ktoś jest w jak...
Magdalena Korzeb napisał/a komentarz do Czasownik na plakacie
Fajny pomysł przetestuje w domu
Gość napisał/a komentarz do Uczeń przeszkadza w lekcji...
Teoria swoje a praktyka swoje
Ppp napisał/a komentarz do O poczuciu przynależności do szkoły
Jak człowiek uwierzy, że "przynależy", a potem zostanie wyrzucony - wtedy dopiero jest problem! Post...
Tadeusz napisał/a komentarz do Myślenie wolne i szybkie w praktyce edukacyjnej
Czytając ten artykuł nie mogę oprzeć się wrażeniu, że został wygenerowany przez sztuczną inteligencj...
Przypominam że oceny jeszcze nie zostały ze szkół usunięte, a bez tego te porady nie mają sensu, cho...
Stanisław Zbigniew Czachorowski napisał/a komentarz do Poczekajki dla uczniów
Dziękuję za wartościowe pomysły. Nie wszyscy pracują w tym samym tempie. Po przekształceniu chcę wyk...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie