Multimedialne lekcje: muzyka Baroku

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Fragmenty najbardziej znanych fug, oper i oratoriów. Biogramy największych kompozytorów epoki: Bacha, Haendla, Vivaldiego. Opis konstrukcji popularnych instrumentów. To wszystko w jednej, multimedialnej prezentacji, w ciągu dwóch kwadransów kompetentnie przedstawiającej muzykę baroku.fot. sxc.hu

Barok królował z muzyce przez półtora wieku. Wydał kompozytorów, których nazwiska są znane niemal w każdym zakątku Ziemi oraz przyniósł dzieła, które dziś potrafi zanucić prawie każdy.

Prezentacja, przygotowana dzięki aplikacji MAPPTIPE, przenosi nas kilka wieków wstecz, by przybliżyć najznamienitsze dzieła i kompozytorów. Te pierwsze można odsłuchać (fuga, opera, oratorium), tych drugich można zobaczyć (portrety) oraz o nich poczytać (biogramy). Co ważne, nie są to suche, encyklopedyczne notki – przynoszą wiele szczegółów i faktów, które pomogą uczniom w zapamiętaniu cech charakterystycznych tamtej epoki. Ot, choćby to, kiedy wykonywano oratoria, a kiedy opery, dlaczego francuski król sam chciał tańczyć w balecie i z czego robiono struny w instrumentach smyczkowych.

Najważniejsze jest jednak wykorzystanie w prezentacji materiałów wideo z najbardziej charakterystycznymi utworami. I tak na przykład jednej z najsławniejszych fug Jana Sebastiana Bacha (BWV 565) można wysłuchać, wczytując się jednocześnie w opis cech tego gatunku muzycznego. Co ważne, utwór w świetnym wykonaniu Hansa-Andre Stamma jest zaprezentowany w całości. I na pewno warto go wysłuchać od początku do końca – pozwoli do zrozumieć, jak wielki kompozytor w praktyce realizował teoretyczne założenia gatunku.

Podobnie jest w przypadku innych kompozytorów: Claudio Motneverdiego („Orfeusz”) Georga Friedricha Haendla („Mesjasz”), Antonio Vivaldiego („Cztery pory roku”). Tu co prawda przedstawiono fragmenty dzieł, ale na tyle charakterystyczne, że oddają styl wielkich twórców.

Nie do przecenienia jest także ostatni slajd – dla tych, którzy złapali barokowego bakcyla i zaczynają nucić np. „Cztery pory roku” lub „Alleluja”, jest przygotowany spis największych kompozytorów oraz ich dzieł. Jeśli z własnej woli sięgną do któregokolwiek z utworów, będzie to największa nagroda dla twórców tej bardzo interesującej i dynamicznej prezentacji.

Zobacz inne prezentacje przygotowane z wykorzystaniem narzędzia MAPPTIPE.

(Źródło: Edukator.pl)

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Danuta
  Racja. Poczucie sensu jest konieczne. Jeśli wykreślimy zadania, które nie maja sensu, to będziemy mi...
 • Written by Administrator
  Problem w tym, że każdy ma nieco inne doświadczenia, podobnie jak inne warunki, w których uczy. Do t...
 • Written by Ppp
  Pisze Pani, że żadna z tych przyczyn nie jest potwierdzona badaniami naukowymi??? A miliardy godzin ...
 • Written by Ppp
  Bardzo dobry artykuł - właśnie owa "nic nie wnosząca dłubanina" była przyczyną żądania likwidacji za...
 • Written by Ppp
  Zamiast kształtować, wystarczy nie niszczyć. Niesprawiedliwe ocenianie, czepianie się bzdur, niereal...
 • Written by Stefan
  Józefa Szot - kobieta legenda. Dobrze, że stanęła na mojej drodze.

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie