E-narzędzia edukacyjne dla nauczycieli (2)

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jedną z wyrażanych głośno opinii o internecie jest taka, że oto jest to jeden wielki śmietnik, w którym wszystko można znaleźć. Nauczyciele jednak nie powinni wyrażać takiej opinii, ponieważ w sieci można znaleźć wspaniałe e-narzędzia, dzięki którym lekcje będą ciekawsze, a uczniowie zdobędą nowe umiejętności. Kontynuujemy nasz cykl o przydatnych dla edukacji programów dostępnych online.fot. Fotolia.com

Pizap - doskonałe i proste narzędzie podstawowej fotoedycji i tworzenia kolaży tematycznych ze zdjęć. Działa stacjonarnie i mobilne. Wykorzystywane do tworzenia kartek, plakatów, laurek, tapet, itd. Zobacz przykłady zastosowania.

Pixton - jeden z ciekawszych programów do tworzenia komiksów online. Tworzymy swoje obrazkowe historyjki, dodajemy dymki, a potem możemy w prosty sposób zamieścić naszą pracę (embedować) na swoim blogu czy stronie internetowej.

Voki - animowane awatary, które odtwarzają dowolnie wprowadzone teksty i nagrania. Aplikacja wprowadzająca w temat lub podsumowująca działania w niespotykany sposób, a ponadto świetne narzędzie do ćwiczenia mówienia, zwłaszcza wśród młodszych uczniów. Zobacz przykład zastosowania.

Quizlet - narzędzie do tworzenia interaktywnych fiszek, które świetnie sprawdzą się np. podczas uczenia się języków obcych. Można w nim nie tylko sprawdzać wiedzę, ale też gamifikować proces edukacji, poprzez wprowadzanie elementów zawodów. Mamy tu możliwość wykorzystania zdjęć z portalu Flickr, wbudowane gry, różne testy, możliwość druku, możliwość tworzenia grup (maksymalnie 8 w wersji darmowej) dla różnych uczniów. Zobacz przykład zastosowania.

Flickr - darmowa galeria online do przechowywania zdjęć z olbrzymim miejscem na wirtualnym dysku (1 TB - terabajt! danych dla użytkownika). Możliwość grupowania w albumy, opisywanie zdjęć, dołączanie lokalizacji. Pozwala na oznaczanie zdjęć wolnymi licencjami. Zobaczcie moją galerię we Flickr ze zdjęciami na licencji CC-BY do wykorzystania w edukacji szkolnej.

Warto również wspomnieć o dwóch uniwersalnych pakietach biurowych, które również znajdą szerokie zastosowanie w szkole:

Google Apps dla edukacji (Dokumenty, Dysk, YouTube, Picasa, Gmail, Kalendarz i in.) - absolutnie podstawowy zestaw darmowych programów dla każdego, w tym także dla instytucji edukacyjnych, dzięki któremu można tworzyć, udostępniać i współdzielić dokumenty, arkusze, prezentacje, ankiety w sieci; przechowywać swoje pliki na dysku w chmurze (także filmy i zdjęcia); korzystać z jednej z najlepszych na świecie poczt elektronicznych; mieć dostęp do kalendarza i planować wydarzenia; korzystać, przerabiać i wgrywać filmy do YouTube (które jest częścią oferty Google) .

Office 365 dla edukacji (Office 2013, One Drive, Lynx, Outlook, Kalendarz i in.) - pakiet Microsoft Office przeniesiony do chmury, wzbogacony o program do komunikacji i pocztę elektroniczną z programem zarządzającym w najwyższych standardach bezpieczeństwa w biznesie . Ciekawe, że na urządzeniach Apple (iPhone, iPad) jest dostępny za darmo.

Zachęcamy do próbowania!

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

GPT napisał/a komentarz do EjAj z lodówki
Ministerstwo kupuje pracownie STEAM, ogranicza fizykę i chemię, a wszystko to okrasza pięknym slogan...
GPT napisał/a komentarz do Kierunki rozwoju polskiej edukacji
Ministerstwo kupuje pracownie STEAM, ogranicza fizykę i chemię, a wszystko to okrasza pięknym slogan...
Ppp napisał/a komentarz do Dziesięć błędów informacji zwrotnej
Wszystko to prawda, ale na "zerowym" punkcie powinno być: błędem krytyki jest samo jej istnienie! w ...
Zbyt ogólny opis by zrozumieć czym to się różni od istniejących aplikacji edukacyjnych które są zazw...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Natura matury
Miałem wrażenie, że dość jasno dałem do zrozumienia, że nie rozważam tu zasadności ani prawidłowości...
Mikołaj napisał/a komentarz do Natura matury
Trafne pokazuje to, że matura to nie tylko test wiedzy, ale rytuał przejścia, który ma sens tylko wt...
Ppp napisał/a komentarz do Natura matury
Maturę nalezy ZLIKWIDOWAĆ, ponieważ jest niesprawiedliwym egzaminem, którego można PRZYPADKOWO nie z...
Zapisałem dziecko na karate kontaktowe przez takich własnie małych gnojków by sam umiał się bronić

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie