Mapy myśli w 10 krokach (wersja 2016)

fot. Agata Baj

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dwadzieścia lat temu zafascynował mnie potencjał naszego mózgu – doskonałego „narzędzia” do uczenia się. Zaczęłam szukać książek o sposobach na uczenie się. Wtedy nie znalazłam ich wiele, w księgarniach nie było więcej niż dziesięć tytułów dotyczących efektywnego uczenia się. Jeden z nich okazała się prawdziwym skarbem – "Rusz głową" Tony Buzana. Potem "Mapy twoich myśli" tego samego autora. I tak się zaczęła moja wielka miłość do map myśli.

Jest wiele fascynujących rzeczy do poznawania, wiele książek do przeczytania… postanowiłam zatem przygotować taką wersję instant dla uczących się i uczących innych. W ten sposób w 2010 r. powstał mini komiks "Mapy Myśli w 10 krokach" - na czterech stronach przedstawione podstawowe zasady mapowania myśli, którego wersję filmową można zobaczyć w YouTube. Od tamtego czasu minęło kilka lat i nadal mnie zdumiewa użyteczność i zasięg tych kilku stron. Wiem, że znalazły się w paru książkach, że są polecane na zajęciach dla uczniów i studentów. Czasem też spotykam na szkoleniach osoby, które mówią: "O, ja znam Cię, znam twoje Mapy Myśli z internetu". Zatem pomysł z wersją instant był trafiony, polecam też po takiej przystawce wersją pełną, czyli książkę "Mapy twoich myśli".

A teraz właśnie powstała wersja 2016 tego filmiku. Dlaczego? Okazało się, że jest więcej możliwości. Mapowanie myśli, które wybrałam intuicyjnie, jako kreatywne narzędzie studiowania, łączące słowo i obraz, kolor i różnorodność… okazało się być częścią wielkiej rodziny myślenia wizualnego.

Myślenie wizualne (visual thinking) jest to wielki zbiór sposobów, technik przedstawiania myśli za pomocą słowa i obrazu. By przekonać się jak bogaty to świat wpisz w Google grafika lub poszukaj na Pinterest słowa klucze (więcej przykładów będzie w języku angielskim, u nas dziedzina ta dopiero się rozwija): visual thinking, sketchnoting, graphic recording. Część z tych terminów nie ma jeszcze polskiego odpowiednika. Poszukaj też Mind Mapping, by zobaczyć bogactwo stylów mapowania myśli.

Poznając ten bogaty świat trików sketchnotingu postanowiłam stworzyć nowa wersją "Map Myśli w 10 krokach", nową, mam nadzieję lepszą i równie użyteczną. Oto nowy filmik do tej wersji:

Można też te grafiki wydrukować, powielać, dać uczniom do pokolorowania, by nadali swój indywidualny charakter tej wizualnej notatce. Tu można pobrać paczkę z plikami (ZIP).

Polecam także ebooka mojego autorstwa ("Mapy myśli. Poradnik dla osób uczących się"), w którym bardziej szczegółowo opisałam - z myślą o osobach uczących się - jak tworzyć krok po swoje mapy myśli. Można go znaleźć w sklepie Edustore.

Dobrego i owocnego ryślenia!

 

Notka o autorce: Agata Baj - pasjonatka edukacji jako nieustannego uczenia się i rozwoju, trener efektywnych technik uczenia (się), z wykształcenia pedagog. Absolwentka Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Projektuje i prowadzi szkolenia z zakresu m.in. efektywnych metod nauczania i uczenia się. Prowadzi zajęcia dla uczniów oraz warsztaty dla nauczycieli. Właścicielka marki eduBAJ, prowadzi grupę na facebook: MYŚLOGRAFIA: myślenie wizualne, mapy myśli, sketchnoting... Autorka poradnika „Mapy Myśli. Poradnik dla osób uczących się" oraz publikacji edukacyjnych w magazynie TRENDY uczenie się w XXI w. Publikowała też w magazynie Awangarda w edukacji, Gazecie Szkolnej oraz na portalu edukacyjnym Edunews.pl. Związana z grupą SuperBelfrzy RP

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie