Baśnie naturalnie zilustrowane

fot. Joanna Krzemińska

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Czytelnictwo można promować na różne sposoby. Niektórzy organizują turnieje wiedzy, inni kręcą filmy. Tymczasem okazuje się, że jednym ze skuteczniejszych sposobów jest zaproponowanie zmagań artystycznych. Tak własnie postąpili organizatorzy Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Baśnie, naturalnie!”.

Kiedy w lipcu 2016 roku dwie nauczycielki ze Szkół MIKRON w Łodzi, Joanna Krzemińska i Joanna Leszczyńska, wpadły na pomysł przeprowadzenia konkursu, w ramach którego młodzi ludzie z całej Polski mieliby wykonać kompozycję z elementów naturalnych, odnoszącą się do treści wybranej baśni, nie przypuszczały, że przedsięwzięcie osiągnie tak ogromną skalę. Wiedziały, że dzieciaki chętnie angażują się w kreatywne działania plastyczne i postanowiły to wykorzystać, jednak efekty przeszły wszelkie możliwe wyobrażenie.

Głównym zadaniem uczestników zmagań było przygotowanie ilustracji do dowolnej baśni (warunkiem było dołączenie krótkiego streszczenia tekstu). Korzystając z kamyków, muszelek, patyczków, liści itp. dzieciaki przygotowywały kompozycję, którą nauczyciel fotografował i w formie pliku graficznego przesyłał na adres mailowy organizatorów (wraz z kartą zgłoszenia).

Na chętnych oczekiwano do 20 grudnia. Kiedy następnego ranka otworzono pocztę, okazało się, że zgłoszono niemal 500 prac. Wielka radość ogarnęła wszystkich zaangażowanych w przeprowadzenie przedsięwzięcia. Szybko jednak do radości dołączył niepokój: jak ocenić tak ogromną liczbę dzieł, by nikt nie poczuł się pokrzywdzony. Na szczęście zadanie to spoczęło na barkach profesjonalnego jury, w skład którego weszły: Martyna Pazera (grafik, twórca bloga mamarak.pl), Magdalena Walczak (artysta plastyk, współtwórczyni rzeźb ze szlaku „Łódź bajkowa”) oraz Ewa Baranowska (pracownik Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi). Wyznanie było tym trudniejsze, że należało wskazać najlepszych w każdej z trzech kategorii wiekowych. Po długich obradach wyłoniono 19 najlepszych prac.

Wszyscy laureaci zostali zaproszeni na Uroczystą Galę, podczas której ogłoszono wyniki, wręczono statuetki i dyplomy. Dodatkową nagrodą dla przybyłych stanowiły warsztaty artystyczne przeprowadzone na terenie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, gdzie mieści się pracownia prowadzącej je Magdaleny Walczak.

Więcej informacji o konkursie oraz galerię prac można znaleźć pod adresem basnie-naturalnie.blogspot.com. Kolejna edycja stratuje już we wrześniu 2017 r. Zapraszamy!

Notka o autorce: Joanna Krzemińska jest nauczycielką języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym "Mikron" w Łodzi. Prowadzi własny blog edukacyjny Zakręcony Belfer. Należy do społeczności Superbelfrzy RP. Niniejszy artykuł opublikowany został w blogu Superbelfrów. Licencja CC-BY-SA.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Dziękuję za ten artykuł.
Ppp napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Terada i Merill mają CAŁKOWITĄ rację. Jak ktoś chce i może - nauczy się i bez oceniania. Jeśli ktoś ...
Marcin Zaród napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Mój syn będąc w liceum w klasie mat-info-fiz prosił z kolegami o ustawienie takich tablic na korytar...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Świetny przykład, że każdą przestrzeń klasy da się łatwo zreorganizować, aby pobudzić aktywne uczeni...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
O informacji zwrotnej można długo... Przedstawione tu wskazówki są cenne. Niestety, problem w tym, ż...
Andrzej napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Bardzo proszę o przykład idealnie napisanej informacji zwrotnej.
Ppp napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Jeśli jestem w czymś dobry - wiem o tym, dodatkowy komentarz nie jest potrzebny.Jeśli jestem w czymś...
Piotr napisał/a komentarz do Déjà vu
Codziennie z ulgą odkrywam, że jestem emerytowanym nauczycielem

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie