Odpowiedz filmem, czyli Flipgrid

fot. info.flipgrid.com

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Czym w skrócie jest Flipgrid? Jest to platforma do prowadzenia dyskusji w formie krótkich filmów wideo. Nagrywamy temat do rozmowy i udostępniamy link, uczniowie odpowiadają krótkim filmem i w ten sposób każdy bierze aktywny udział w dyskusji. Zaletą tej aplikacji jest to, iż uczniowie nie muszą zakładać sobie żadnych kont. Klikają tylko link udostępniony przez n-la bądź wpisują kod dostępu. Bardzo proste narzędzie!

A teraz trochę bardziej szczegółowo. Flipgrid jest narzędziem darmowym. Uczniowskie wypowiedzi mogą być w dwóch wersjach: 15 bądź 90 sekundowych.

Po zalogowaniu się do panelu nauczyciela klikamy „New Grid” i tworzymy zajęcia. Możemy tu podać np. nazwę naszego przedmiotu. W darmowej wersji nauczyciel może utworzyć tylko jeden tytułowy „Grid”, ale nie przeszkadza to w żadnym wypadku, ponieważ wszystkie dyskusje z różnymi klasami możemy stworzyć właśnie w tym jednym polu.

Teraz tworzymy temat do dyskusji. Mamy tu do wyboru kilka ciekawych opcji. Możemy określić jak długo temat będzie aktywny albo wybrać sposób przedstawienia go uczniom: nagrać siebie, dodać filmik z serwisu YouTube/Vimeo, czy np. dodać ciekawe zdjęcie zachęcające do wymiany poglądów. Możemy też zaznaczyć opcję „response moderation”, która umożliwi nauczycielowi sprawdzenie uczniowskich nagrań przed ukazaniem się ich w dyskusji.

Jak już wcześniej wspomniałem tematów może być wiele. Każdy z nich ma unikalny link bądź kod dostępu widoczny dla tylko danej grupy uczniów. Uczniowie wypowiedzi innych uczniów mogą „lajkować”, nagradzać, podobnie jak np. posty na Facebooku.

Aplikacja jest dostępna (niestety) tylko w języku angielskim. Możemy ją pobrać na iOS i Android. Niesamowicie łatwo integruje się z Google Classroom. Polecam wypróbować! Oto adres: https://info.flipgrid.com.

 

Notka o autorze: Łukasz Rumiński jest nauczycielem języka angielskiego w Zespole Szkół w Jamielniku w woj. warmińsko-mazurskim (obecnie na urlopie). Niniejszy wpis ukazał się w blogu Superbelfrów i został nieznacznie zmodyfikowany przez Marcina Polaka. Licencja CC-BY-SA.

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Robert Raczyński
  Jak to najczęściej w szkolnej praktyce bywa, regułą jest, że nie ma reguły. Jakość podręczników, spo...
 • Written by Kinga
  ..."Pedagog z wykształcenia i powołania"... dokładnie tak !!!! Pani Małgosiu, wspaniały i mądry arty...
 • Written by Robert Raczyński
  Czytając lead miałem nadzieję na ciekawą refleksję nad wyciągniętym w nim wnioskiem, a otrzymałem ko...
 • Written by Yuyy
  Co za czasy. Ja też okaleczalam się i nie była to wina moich rodziców tylko rówieśników w szkole. Dz...
 • Written by Robert Raczyński
  Od bardzo dawna nie czytałem materiału promocyjnego o tak dużym ładunku społecznej użyteczności. Bra...
 • Written by Ppp
  Podane przykłady brzmią bardzo sztucznie (warto przeczytać sobie tekst na głos!), ale sama zasada sł...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie