Odpowiedz filmem, czyli Flipgrid

fot. info.flipgrid.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Czym w skrócie jest Flipgrid? Jest to platforma do prowadzenia dyskusji w formie krótkich filmów wideo. Nagrywamy temat do rozmowy i udostępniamy link, uczniowie odpowiadają krótkim filmem i w ten sposób każdy bierze aktywny udział w dyskusji. Zaletą tej aplikacji jest to, iż uczniowie nie muszą zakładać sobie żadnych kont. Klikają tylko link udostępniony przez n-la bądź wpisują kod dostępu. Bardzo proste narzędzie!

A teraz trochę bardziej szczegółowo. Flipgrid jest narzędziem darmowym. Uczniowskie wypowiedzi mogą być w dwóch wersjach: 15 bądź 90 sekundowych.

Po zalogowaniu się do panelu nauczyciela klikamy „New Grid” i tworzymy zajęcia. Możemy tu podać np. nazwę naszego przedmiotu. W darmowej wersji nauczyciel może utworzyć tylko jeden tytułowy „Grid”, ale nie przeszkadza to w żadnym wypadku, ponieważ wszystkie dyskusje z różnymi klasami możemy stworzyć właśnie w tym jednym polu.

Teraz tworzymy temat do dyskusji. Mamy tu do wyboru kilka ciekawych opcji. Możemy określić jak długo temat będzie aktywny albo wybrać sposób przedstawienia go uczniom: nagrać siebie, dodać filmik z serwisu YouTube/Vimeo, czy np. dodać ciekawe zdjęcie zachęcające do wymiany poglądów. Możemy też zaznaczyć opcję „response moderation”, która umożliwi nauczycielowi sprawdzenie uczniowskich nagrań przed ukazaniem się ich w dyskusji.

Jak już wcześniej wspomniałem tematów może być wiele. Każdy z nich ma unikalny link bądź kod dostępu widoczny dla tylko danej grupy uczniów. Uczniowie wypowiedzi innych uczniów mogą „lajkować”, nagradzać, podobnie jak np. posty na Facebooku.

Aplikacja jest dostępna (niestety) tylko w języku angielskim. Możemy ją pobrać na iOS i Android. Niesamowicie łatwo integruje się z Google Classroom. Polecam wypróbować! Oto adres: https://info.flipgrid.com.

 

Notka o autorze: Łukasz Rumiński jest nauczycielem języka angielskiego w Zespole Szkół w Jamielniku w woj. warmińsko-mazurskim (obecnie na urlopie). Niniejszy wpis ukazał się w blogu Superbelfrów i został nieznacznie zmodyfikowany przez Marcina Polaka. Licencja CC-BY-SA.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie