Z jaką prędkością leci spadająca gwiazda? Co się stanie, jak wyjdę ze skóry? Czy każdy z nas jest niepowtarzalny? Czy komórki nerwowe mogą robić błędy? To tylko przykłady z niekończącej się listy pytań, które często zadają dzieci i domagają się odpowiedzi – najczęściej od swoich rodziców. Ciekawość dziecka jest niezmierzona, powinniśmy zadbać o to, aby nie została ona wyrugowana przez szkołę.
Czy ta dziecięca ciekawość zmieści się w podstawie programowej? – pytała Joanna Gulczyńska z Fundacji Uniwersytet Dzieci podczas INSPIR@CJI WCZESNOSZKOLNYCH 2018. Jak zatem projektować zajęcia dla dzieci? Wszystko bierze się z ciekawości dzieci, stąd też zajęcia powinny być tak zorganizowane, aby ta ciekawość była rozbudzana. To jest obowiązkowy element każdych zajęć. Ta część może mieć różną formę – podczas zajęć Uniwersytetu Dzieci naukowcy wpadają na najróżniejsze pomysły. Trzeba zaintrygować i zaangażować dziecko.
Zawsze też zadajmy sobie pytanie, czy to naprawdę jest ciekawe? A kolejnym niezbędnym elementem jest działanie wykonywane przez dziecko. Dzieci muszą samodzielnie działać – w najróżniejszy sposób. Najlepiej, aby każde zajęcia były takim mini-projektem.
Zapraszamy na wystąpienie Joanny Gulczyńskiej poświęcone metodzie pytań i doświadczeń, która jest wykorzystywana w scenariuszach i działaniach Uniwersytetu Dzieci:
(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).
***
INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2018 odbyły się w Warszawie w dniach 10-11 lutego 2018. Uczestniczyło w nich ponad 340 edukatorów i nauczycieli z całej Polski. Zdjęcia z konferencji dostępne są w galerii Edunews.pl na Flickr.com.