Jak projektować zajęcia z dziećmi?

(C) Edunews.pl

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Z jaką prędkością leci spadająca gwiazda? Co się stanie, jak wyjdę ze skóry? Czy każdy z nas jest niepowtarzalny? Czy komórki nerwowe mogą robić błędy? To tylko przykłady z niekończącej się listy pytań, które często zadają dzieci i domagają się odpowiedzi – najczęściej od swoich rodziców. Ciekawość dziecka jest niezmierzona, powinniśmy zadbać o to, aby nie została ona wyrugowana przez szkołę.

Czy ta dziecięca ciekawość zmieści się w podstawie programowej? – pytała Joanna Gulczyńska z Fundacji Uniwersytet Dzieci podczas INSPIR@CJI WCZESNOSZKOLNYCH 2018. Jak zatem projektować zajęcia dla dzieci? Wszystko bierze się z ciekawości dzieci, stąd też zajęcia powinny być tak zorganizowane, aby ta ciekawość była rozbudzana. To jest obowiązkowy element każdych zajęć. Ta część może mieć różną formę – podczas zajęć Uniwersytetu Dzieci naukowcy wpadają na najróżniejsze pomysły. Trzeba zaintrygować i zaangażować dziecko.

Zawsze też zadajmy sobie pytanie, czy to naprawdę jest ciekawe? A kolejnym niezbędnym elementem jest działanie wykonywane przez dziecko. Dzieci muszą samodzielnie działać – w najróżniejszy sposób. Najlepiej, aby każde zajęcia były takim mini-projektem.

Zapraszamy na wystąpienie Joanny Gulczyńskiej poświęcone metodzie pytań i doświadczeń, która jest wykorzystywana w scenariuszach i działaniach Uniwersytetu Dzieci:

 

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

 

***

INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2018 odbyły się w Warszawie w dniach 10-11 lutego 2018. Uczestniczyło w nich ponad 340 edukatorów i nauczycieli z całej Polski. Zdjęcia z konferencji dostępne są w galerii Edunews.pl na Flickr.com

 

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?
Zaprawdę powiadam Wam - likwidacja matury rozwiązuje WSZYSTKIE problemy z maturą. Średnia ocen na św...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie